To płynne złoto dla serca i oczu. Pij śmiało, a zobaczysz efekty
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Aronia (aronia czarnoowocowa, Aronia melanocarpa) to owoc bogaty w wiele cennych składników odżywczych. Wiele osób może nie przepadać za smakiem tego owocu, ale warto przełamać się i zacząć wprowadzać go do swojej diety, bo spożywanie niesie za sobą wiele korzyści.
Co zawiera aronia? Istny magazyn witaminy C
Aronia to owoc o niezwykle charakterystycznym smaku. Nic w nim ze słodkiej maliny, czy borówki, bo w miąższu odnajdziemy cierpki, nawet lekko gorzki i kwaśny smak.
Zobacz również:
Amatorów tych nut smakowych nie ma zbyt wielu, ale jednak jest to owoc, którym warto się zainteresować, głównie ze względu na to, jak wpływa na nasz organizm.
Okazuje się, że aronia zawiera istotne witaminy i minerały. To przede wszystkim bogactwo witaminy C, ale także witamin E i B. Sporo w niej także potasu, magnezu, wapnia, żelaza i cynku.
To także owoc idealnie nadający się do przetworów - soki, konfitury i dżemy to sposób na przemycenie tego wartościowego składnika do diety w przyjemny sposób.
Spektrum działania aronii. To jej wyjątkowa moc
Spektrum działania aronii, chociażby pod postacią soku, na nasz organizm jest naprawdę imponujące. dzięki wysokiej zawartości witaminy C i antyoksydantów wzmacnia nasz układ odpornościowy. Sok z aronii powinniśmy pić nie tylko, kiedy już jesteśmy przeziębieni, ale także profilaktycznie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Aronia jest idealna w walce nie tylko z krótkotrwałymi dolegliwościami, ale też przy długich chorobach. ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne może być stosowana w walce z chorobami przewlekłymi.
Aronia ma jedną z najwyższych zawartości antyoksydantów spośród owoców. Neutralizuje wolne rodniki, co może chronić przed chorobami serca, nowotworami i procesami starzenia.
To właśnie ten owoc polecany jest osobom zmagającymi się z chorobami serca. Obniża ciśnienie krwi, redukuje poziom cholesterolu. Regularne spożywanie aronii może przyczynić się do ogólnej poprawy zdrowia serca.
Aronia działa także doskonale na nasz wzrok. zawiera antocyjany, które mogą poprawiać zdrowie siatkówki. Reguluje także poziom cukru we krwi i poprawia trawienie.
Jak widać to całkiem spory zakres działania jednego owocu. To właśnie teraz, w sierpniu, zaczyna się okres zbioru aronii, dlatego warto zrobić w tym momencie przetwory na jesienne i zimowe dni, by zapewnić sobie zdrowie wspierane sokiem z aronii.