Reklama

Triki na bujne surfinie. To prostsze niż myślisz

Surfinie to bardzo popularne rośliny doniczkowe. Zazwyczaj można spotkać kolorowe kaskady na balkonach i tarasach, gdzie stanowią wyjątkową ozdobę. Chcąc cieszyć się pięknymi kwiatami, warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach pielęgnacyjnych. Dzięki nim surfinie będą bujnie kwitły.

Jak dbać o surfinie?

Surfiniami określa się grupę odmian petunii ogrodowej. Można je rozpoznać po kielichowych kwiatach, które przyjmują przeróżne kolory. Wyróżnia się m.in. 

  • surfinie czerwone
  • surfinie białe
  • surfinie żółte
  • surfinie różowe i niebieskie

Każda barwa prezentuje się niezwykle, dlatego też surfinie są często wybierane jako ozdoba balkonów, werand oraz tarasów.

Wbrew pozorom surfinie nie są wymagającymi kwiatami. Kwitną od czerwca do października i nie potrzebują rozbudowanej pielęgnacji. Najważniejsze jest dla nich podlewanie i nawożenie. Zaleca się, by dostarczać surfiniom wodę rano i późnym popołudniem. Do tego nie trzeba ich podcinać. Wystarczy jedynie usuwać zwiędłe kwiaty. Poza tym surfinie najlepiej rosną w lekko kwaśnym podłożu o wartości pH mniej więcej 5,5.

Trzeba również pamiętać, że surfinie nie przepadają za cieniem, a więc najlepiej wybrać dla nich nasłonecznione stanowisko, które przy okazji będzie osłonięte przed deszczem oraz wiatrem. 

Reklama

Zobacz także: Spryskaj bukszpany tym wywarem. Żarłoczny szkodnik ucieknie w popłochu

Co zrobić, by surfinie bujnie kwitły?

Podobnie jak podlewanie bardzo ważne jest nawożenie surfinii. Wszystko po to, by dostarczyć im niezbędnych składników mineralnych. Dzięki nim rosną i kwitną, a kolorowe kwiaty ozdabiają balkony i tarasy. 

Zaleca się stosowanie specjalnych nawozów do surfinii. Zasilając te kwiaty doniczkowe, trzeba jednak pamiętać, by podawać dawki zalecane przez producenta. W innym przypadku nadmiar nawozu przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Uszkodzeniu ulegną nie tylko korzenie, ale dojdzie również do nadmiernego wzrostu pędów. W sytuacji, gdy surfinia będzie otrzymywać zbyt małą dawkę nawozu, jej liście zaczną blaknąć. 

Zobacz także: Skuteczny oprysk na mszyce: Tej ostrej przyprawy szkodniki nie znoszą!

Polecanym sposobem na nawożenie surfinii jest rozcieńczenie nawozu z wodą. Wszystko po to, by móc stosować go codziennie lub co dwa dni. Dzięki temu będzie pewność, że roślinie nie brakuje składników mineralnych, a co za tym idzie, będzie bujnie kwitła. 

***


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: surfinie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy