Tryb czuwania – tych sprzętów lepiej nie zostawiać w takim trybie

Wysokie rachunki za prąd motywują Polaków do większej kontroli zużycia energii elektrycznej w domu. Niektórzy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że sprzęty, takie jak telewizor czy laptop po wyłączeniu wciąż mogą pobierać prąd. Gdy ich nie używamy, przechodzą w tryb czuwania. Przypominamy, co oznacza to pojęcie i wymieniamy urządzenia, które dosłownie pożerają prąd w trybie czuwania.

Sprzęt elektryczny w trybie czuwania również pobiera energię elektryczną, co wpływa na wyższe rachunki za prąd
Sprzęt elektryczny w trybie czuwania również pobiera energię elektryczną, co wpływa na wyższe rachunki za prąd123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Nie jesteśmy w stanie samodzielnie obniżyć cen energii elektrycznej, jednak możemy próbować, chociaż w niewielkim stopniu zredukować wysokie rachunki za prąd we własnym domu.

Poszukując oszczędności, w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się zwłaszcza tym sprzętom, których używamy najczęściej. Telefon, laptop czy telewizor pobierają prąd również wtedy, gdy z nich nie korzystamy, m.in. w trybie czuwania.

Czym charakteryzuje się ten stan i jak wyłączyć tryb czuwania tak, aby nie marnować pieniędzy? Które urządzenia pracują w trybie czuwania, zużywając przy tym najwięcej energii? Wyjaśniamy!

Co to znaczy tryb czuwania? Urządzenie nie pracuje, ale zużywa prąd

Tryb czuwania, albo inaczej tryb stand by, to tak zwany stan uśpienia urządzenia, który często można rozpoznać po charakterystycznym symbolu Standby przedstawiającym okrąg przecięty pionową linią.

Pomimo tego, że w danej chwili sprzęt nie działa, to przez cały czas pozostaje w gotowości do wykonania poleceń, np. włączeniu filmu po kliknięciu przycisku na pilocie. Możemy więc szybko uruchomić radio czy telewizor, korzystając z określonej komendy.

Tryb czuwania powstał w trosce o wygodę użytkowników, którzy nie muszą każdorazowo włączać sprzętu elektronicznego po przerwie w pracy. Gdy widzimy charakterystyczną czerwoną lub niebieską, lub cyferki sygnalizujące czas na ekranie urządzenia, to znak, że cały czas jest ono w stanie gotowości. Daje to komfort użytkownikom, ale ma jedną zasadniczą wadę - wyższe rachunki za prąd.

Warto więc sprawdzić, czy tak naprawdę potrzebujemy, aby kino domowe, które włączamy raz na kilka miesięcy lub wieża pełniąca głównie funkcje zegara, są nam rzeczywiście niezbędne i muszą znajdować się w trybie czuwania. A może jednak można je po prostu wyłączyć?

Jak wyłączyć tryb czuwania w telewizorze? To nie jest takie trudne!

Stan czuwania w laptopie czy telewizorze to istny pożeracz energii elektrycznej, dlatego warto wiedzieć, jak można go wyłączyć. Oczywiście w przypadku poszczególnych modeli sprzętu, może być różnie.

Najczęściej jednak, aby wyłączyć tryb czuwania w telewizorze, wystarczy wejść w jego ustawienia, wybrać opcję "rozwiązania eco" albo "oszczędzanie" i przestawić na automatyczne wyłączanie zasilania. Wiele urządzeń umożliwia również wybranie czasu, po którym telewizor będzie się automatycznie wyłączać.

Jak przestawić stan czuwania w laptopie? Wystarczy kilka sekund

W przypadku laptopów również musimy wejść w ustawienia systemu, wybrać opcję power & uśpienia i zmienić parametry w dodatkowych ustawieniach zasilania.

Inny sposób, jak wyłączyć tryb czuwania w telewizorze czy laptopie szybko i sprawnie to po prostu odłączenie sprzętu od gniazdka lub wyłączenie przycisku dostępu do prądu na listwie.

Sprzęty, które pożerają prąd w trybie czuwania. Pobierają mnóstwo energii

Zużycie prądu przez sprzęty w trybie "stand by" w naszym gospodarstwie domowym wyliczymy, korzystając z kalkulatora zużycia prądu. Dla przykładu uśrednione wartości, które pobierają poszczególne sprzęty codziennego użytku w stanie uśpienia, wynoszą jednak:

  • od 0,8 do 2,2 W - w przypadku laptopa
  • od 0,8 do 5 W - w przypadku telewizora
  • od 1 do 3 W - w przypadku odtwarzacza DVD
  • od 15 do 28 W - w przypadku dekodera telewizji cyfrowej
  • od 6 do 9 W - w przypadku routera 
 Sprzęty, które dosłownie pożerają prąd w trybie czuwania najlepiej odłączyć z gniazdka
Sprzęty, które dosłownie pożerają prąd w trybie czuwania najlepiej odłączyć z gniazdka123RF/PICSEL

Pojedyncze urządzenia w trybie czuwania nie pobierają dużych ilości prądu, więc nie powinny nam ciążyć nawet w dobie wysokich cen prądu.

Po zsumowaniu wszystkich sprzętów, które pozostają podłączone do prądu i działają w stanie uśpienia przez kilka czy kilkanaście godzin na dobę, może okazać się jednak, że działa ich na tyle dużo, że nieświadomie wydajemy na nie kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych rocznie.

Zakładając, że codziennie przez 24 godziny w trybie czuwania pozostają sprzęty, które w sumie pobierają 5 W energii, wychodzi nam koszt dzienny i roczny ich użytkowania.

  • Dziennie: 5 W * 24h /1000 * 0,12 kWh, czyli 0, 12 kWh x 0,77 zł (cena prądu) = 0, 0924 zł/ dzień 
  • Rocznie wychodzi: 0, 0924 zł x 365 dni, czyli dodatkowe 33 złote, 24 grosze w skali roku przy naprawdę minimalnej liczbie urządzeń w stanie uśpienia. 

Nie tylko rezygnacja z trybu czuwania. Jak jeszcze zaoszczędzić na prądzie w domu?

Ograniczenie pracy urządzeń w trybie czuwania to niejedyny sposób, aby zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej. Warto również zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzeń w naszych domach. Najbardziej oszczędne są oczywiście sprzęty z klasą A+ i wyższą.

Ponadto, zawsze warto wyłączać listwy i sprzęty na noc, zakupić specjalny włącznik, czy ustawić automatyczne włączanie i wyłączanie urządzeń. W przypadku sprzętów, które pobierają prąd, a nie można ich wyłączyć, takich jak lodówka, warto natomiast pamiętać przede wszystkim o odpowiednim użytkowaniu. Aby sprzęt pochłaniał mniej energii, powinien znajdować się jak najdalej od źródeł ciepła.

Czytaj również: 

Zobacz także: 

Smog elektromagnetycznyInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas