Zostawiasz tak dekoder? Nawet nie wiesz, ile to pożera prądu

W ostatnich tygodniach głośno jest o podwyżkach prądu, które już skłoniły część Polaków do wdrożenia planu oszczędnościowego. Większość z nas zna sposoby na oszczędzanie energii, a mimo to wciąż w polskich gospodarstwach domowych działają sprzęty dosłownie pożerające prąd. To przez nie rachunki za energię mogą wzrosnąć nawet o 100 zł!

Dekoder w czasie czuwania - rachunki w górę nawet o 100 zł
Dekoder w czasie czuwania - rachunki w górę nawet o 100 złarchiwum prywatne

Tryb czuwania - urządzenia "w gotowości"

Tryb czuwania, nazywany też trybem stand-by to tzw. uśpienie. W stanie uśpienia urządzenie nie działa, ale przez cały czas pozostaje w gotowości do wykonania kolejnej komendy wydanej np. za pośrednictwem pilota.

Tryb czuwania został wynaleziony, by ułatwić użytkownikowi życie - pozwala bowiem na szybkie, ponowne uruchomienie np. telewizora bez konieczności wstawania z sofy czy komputera bez konieczności włączania go po każdej przerwie w pracy. Niestety, ciągłe korzystanie z trybu czuwania ma jedną, konkretną wadę - urządzenia pozostające w trybie stand-by bezustannie pobierają prąd, narażając na szwank domowy budżet. 

Jakie urządzenia pracują w trybie czuwania?

Urządzenia elektryczne pozostawione w trybie czuwanie wpływają na większe rachunki za prąd
Urządzenia elektryczne pozostawione w trybie czuwanie wpływają na większe rachunki za prąd123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Do najpopularniejszych urządzeń wyposażonych w tryb czuwania należą:

  • urządzenia sterowane za pośrednictwem pilotów np. telewizory
  • komputery i laptopy
  • mikrofalówki
  • dekodery
  • ładowarki i zasilacze
  • odtwarzacze DVD
  • konsole do gier

Co gorsza, część tych sprzętów pobiera więcej energii w trybie czuwania, niż podczas pracy! Dzieje się tak, ponieważ pozostają one w tym trybie o wiele dłużej. Dla przykładu: po ośmiu godzinach pracy pozostawiamy komputer w trybie czuwania, przez kolejne 16 godzin wciąż pobiera prąd.

Ile energii zużywają urządzenia w trybie czuwania?

Ile prądu zużywają popularne domowe sprzęty pozostające w trybie stand-by?

  • Zasilacz komputera podłączony do gniazdka, gdy komputer nie pracuje - od 0,8 do 2,2 W
  • DVD - od 1 do 3 W
  • Telewizor - od 0,8 do 5 W.

Te trzy domowe sprzęty zużywają całkiem sporo energii, ale i tak wypadają blado w porównaniu z routerem oraz dekoderem telewizji cyfrowej. Pozostający w stanie czuwania router jest w stanie pobierać nawet od 6 do 9 W, a dekoder telewizji cyfrowej - od 15 do 28 W. W skali roku może dać to nam nawet dodatkowe 100 zł do rachunku za prąd!

Jak zaoszczędzić prąd wyłączając tryb czuwania?

  • całkowicie wyłączać sprzęty z prądu na noc oraz zawsze, gdy nie ma nas w domu
  • zakupić programowalny wyłącznik, na którym możemy zaprogramować wyłączanie poszczególnych urządzeń
  • podłączyć działające jednocześnie urządzenia do jednej listwy, którą wyłączamy jednym przyciskiem. 

Warto także wyłączyć opcję trybu czuwania w komputerach i telewizorach. Aby wyłączyć tryb w telewizorze, należy wejść z pomocą pilota w ustawienia, a następnie w rozwiązania eco lub oszczędzanie (wszystko zależy od marki telewizora) i wybrać automatyczne wyłączanie zasilania. Następnie możemy ustawić czas, po którym telewizor będzie się automatycznie wyłączać.

W podobny sposób możemy także wyłączyć ten tryb w komputerze. W tym celu należy wejść w opcje zasilania, a następnie ustawienia, system, power & uśpienia oraz dodatkowe ustawienia zasilania.

Trzy triki, które pozwolą ci oszczędzić prąd

Nawet kilka drobnych zmian może pomóc zaoszczędzić energię
Nawet kilka drobnych zmian może pomóc zaoszczędzić energię123RF/PICSEL

Jak jeszcze możesz oszczędzać prąd w swoim gospodarstwie domowym?

  • zmień taryfę - dystrybutorzy energii elektrycznej mają w ofercie taryfy, które pomogą obniżyć wysokość rachunków za energię elektryczną
  • wyłączaj światło - wyłączaj światło zawsze, gdy wychodzisz z pomieszczenia, nawet jeśli masz zamiar tam wrócić za kilka minut. Ponowne włączenie światła ma taki sam pobór prądu jak żarówka świecąca przez sekundę
  • używaj lodówki w sposób właściwy - lodówka działa przez całą dobę, więc warto zrobić wszystko, by pobierała jak najmniej energii. W tym celu należy ustawić ją jak najdalej od źródeł ciepła, otwierać ją rzadko i zaledwie na chwilę, wkładać do nie tylko wystudzone potrawy, regularnie myć ją i rozmrażać.
Sprytny sposób, jak zaoszczędzić miejsce w zamrażarceInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas