Reklama

Reklama

Zostawiasz tak dekoder? Nawet nie wiesz, ile to pożera prądu

W ostatnich tygodniach głośno jest o podwyżkach prądu, które już skłoniły część Polaków do wdrożenia planu oszczędnościowego. Większość z nas zna sposoby na oszczędzanie energii, a mimo to wciąż w polskich gospodarstwach domowych działają sprzęty dosłownie pożerające prąd. To przez nie rachunki za energię mogą wzrosnąć nawet o 100 zł!

Tryb czuwania - urządzenia "w gotowości"

Tryb czuwania, nazywany też trybem stand-by to tzw. uśpienie. W stanie uśpienia urządzenie nie działa, ale przez cały czas pozostaje w gotowości do wykonania kolejnej komendy wydanej np. za pośrednictwem pilota. 

Tryb czuwania został wynaleziony, by ułatwić użytkownikowi życie - pozwala bowiem na szybkie, ponowne uruchomienie np. telewizora bez konieczności wstawania z sofy czy komputera bez konieczności włączania go po każdej przerwie w pracy. Niestety, ciągłe korzystanie z trybu czuwania ma jedną, konkretną wadę - urządzenia pozostające w trybie stand-by bezustannie pobierają prąd, narażając na szwank domowy budżet. 

Reklama

Jakie urządzenia pracują w trybie czuwania?

Do najpopularniejszych urządzeń wyposażonych w tryb czuwania należą:

 • urządzenia sterowane za pośrednictwem pilotów np. telewizory
 • komputery i laptopy
 • mikrofalówki
 • dekodery
 • ładowarki i zasilacze
 • odtwarzacze DVD
 • konsole do gier

Co gorsza, część tych sprzętów pobiera więcej energii w trybie czuwania, niż podczas pracy! Dzieje się tak, ponieważ pozostają one w tym trybie o wiele dłużej. Dla przykładu: po ośmiu godzinach pracy pozostawiamy komputer w trybie czuwania, przez kolejne 16 godzin wciąż pobiera prąd.

Czytaj również: Pożeracze energii w twoim domu

Ile energii zużywają urządzenia w trybie czuwania?

Wydawać by się mogło, że urządzenia pozostające w trybie czuwania nie pobierają takich ilości prądu, jakie mogłyby zagrozić domowemu budżetowi. Nie jest to jednak prawda. Warto pamiętać, że w przeciętnym polskim domu pracuje nawet kilka urządzeń, które bezustannie pozostają w trybie czuwania - po zsumowaniu zużytej energii okazuje się, że problem jest większy, niż nam się wydawało. 

Ile prądu zużywają popularne domowe sprzęty pozostające w trybie stand-by?

 • Zasilacz komputera podłączony do gniazdka, gdy komputer nie pracuje - od 0,8 do 2,2 W
 • DVD - od 1 do 3 W
 • Telewizor - od 0,8 do 5 W.

Te trzy domowe sprzęty zużywają całkiem sporo energii, ale i tak wypadają blado w porównaniu z routerem oraz dekoderem telewizji cyfrowej. Pozostający w stanie czuwania router jest w stanie pobierać nawet od 6 do 9 W, a dekoder telewizji cyfrowej - od 15 do 28 W. W skali roku może dać to nam nawet dodatkowe 100 zł do rachunku za prąd! 

Jak zmniejszyć rachunki za prąd przed zimą? Porady ekspertów

Jak zaoszczędzić prąd wyłączając tryb czuwania?

Istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam zaoszczędzić energię, a wszystkie związane są z ograniczeniem użytkowania trybu stand by. By zmniejszyć pobór energii należy:

 • całkowicie wyłączać sprzęty z prądu na noc oraz zawsze, gdy nie ma nas w domu
 • zakupić programowalny wyłącznik, na którym możemy zaprogramować wyłączanie poszczególnych urządzeń
 • podłączyć działające jednocześnie urządzenia do jednej listwy, którą wyłączamy jednym przyciskiem. 

Warto także wyłączyć opcję trybu czuwania w komputerach i telewizorach. Aby wyłączyć tryb w telewizorze, należy wejść z pomocą pilota w ustawienia, a następnie w rozwiązania eco lub oszczędzanie (wszystko zależy od marki telewizora) i wybrać automatyczne wyłączanie zasilania. Następnie możemy ustawić czas, po którym telewizor będzie się automatycznie wyłączać. 

W podobny sposób możemy także wyłączyć ten tryb w komputerze. W tym celu należy wejść w opcje zasilania, a następnie ustawienia, system, power & uśpienia oraz dodatkowe ustawienia zasilania. 

Trzy triki, które pozwolą ci oszczędzić prąd

Jak jeszcze możesz oszczędzać prąd w swoim gospodarstwie domowym?

 • zmień taryfę - dystrybutorzy energii elektrycznej mają w ofercie taryfy, które pomogą obniżyć wysokość rachunków za energię elektryczną
 • wyłączaj światło - wyłączaj światło zawsze, gdy wychodzisz z pomieszczenia, nawet jeśli masz zamiar tam wrócić za kilka minut. Ponowne włączenie światła ma taki sam pobór prądu jak żarówka świecąca przez sekundę
 • używaj lodówki w sposób właściwy - lodówka działa przez całą dobę, więc warto zrobić wszystko, by pobierała jak najmniej energii. W tym celu należy ustawić ją jak najdalej od źródeł ciepła, otwierać ją rzadko i zaledwie na chwilę, wkładać do nie tylko wystudzone potrawy, regularnie myć ją i rozmrażać.

Zobacz również: Włoski noblista radzi: tak gotuj makaron, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tryb czuwania | oszczędzanie prądu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy