Trzy kroki do udrożnienia odpływu. Szybko odblokujesz zatkany zlew

Woda w zlewie lub umywalce spływa bardzo powoli, a z odpływu zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach? Tego problemu nie można zignorować. Znacząco utrudnia korzystanie z urządzeń sanitarnych, a bagatelizowanie tej kwestii może doprowadzić do tego, że potrzebna będzie kosztowna interwencja profesjonalisty. Działaj od razu i zapoznaj się z domowym sposobem na zatkany odpływ, który skutecznie rozprawi się z zatorami.

Najprostsze sposoby pomogą udrożnić zatkany zlew
Najprostsze sposoby pomogą udrożnić zatkany zlew123RF/PICSEL

Co prowadzi do zatkania rur?

Niestety, bardzo często winne tego stanu rzeczy są nasze codzienne nawyki i brak uwagi podczas pracy w kuchni czy zabiegów pielęgnacyjnych w łazience. W odpływach każdego dnia gromadzą się resztki jedzenia, fusy z kawy i herbaty czy oblepiające instalacje oleje. Do tego dochodzą włosy, osady z kosmetyków i innych detergentów, czasem nawet niewielkie fragmenty opakowań. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego należy z większą uwagą podchodzić do tego, co dzieje się obrębie zlewozmywaka, umywalki, brodzika prysznicowego i wanny.

Domowy sposób na zatkane rury - jak je udrożnić?Interia DIY

Pierwsze oznaki zatkanego zlewu

By łatwo i szybko uporać się z zatkanym odpływem, z podjęciem działań nie należy zwlekać. Rury nie blokują się natychmiast w jednym momencie, znacznie częściej jest to proces, na który składają się wspomniane wyżej czynniki. Czym objawia się zatkany zlew?

  • Woda spływa znacznie wolniej, wskazując na to, że w rurach coś ją blokuje.
  • Podczas spływania wody pojawiają się pęcherzyki powietrza.
  • Gnijące resztki, które zostają w odpływie, zaczynają wydzielać brzydki zapach.
  • Z głębi odpływu słuchać charakterystyczne bulgotanie. To jednoznaczny sygnał, że najwyższa pora działać.
Zatkany zlew jest źródłem nieprzyjemnego zapachu
Zatkany zlew jest źródłem nieprzyjemnego zapachu123RF/PICSEL

Jak odetkać zapchany zlew? Nie musisz inwestować w drogie detergenty o silnie żrących właściwościach. Sprzątanie obejdzie się bez mocnego zapachu, który u wrażliwszych osób może wywoływać dotkliwe dolegliwości, np. pieczenie oczu. Skorzystaj z naszego trzyetapowego sposobu na udrożnienie rur.

Krok pierwszy: Pomoże swojski przepychacz

Oto prosty sprzęt, który powinien swoje miejsce znaleźć w każdym domu i mieszkaniu. Składa się najczęściej z drewnianego trzonka i gumowego kołnierza. Instrukcja obsługi nie wymaga skomplikowanych tłumaczeń. Gdy woda w zlewie nie spływa, przyłóż go do odpływu i intensywnie naciskaj. Nie każdy jednak wie, że podczas tej czynności zaleca się zablokować otwór w umywalce, który znajduje się pod kranem.

Ten otwór zablokuj podczas przepychania umywalki i zlewu
Ten otwór zablokuj podczas przepychania umywalki i zlewu123RF/PICSEL

Krok drugi: Udrożnienie odpływu sodą oczyszczoną

Zdarza się, że sam przepychacz radzi sobie z problemem zatkanych rur. Jeśli jednak tak się nie stanie, czas podjąć kolejne działanie. W tej sytuacji sięgnij po tani i powszechnie dostępny produkt, jakim jest soda oczyszczona. Odczekaj do momentu, aż woda całkowicie spłynie i wsyp do odpływu 80 gramów produktu.

Krok trzeci: Ocet na zatkany zlew

By wzmocnić działanie sody oczyszczonej, skorzystaj z kolejnego uniwersalnego produktu. Ocet spirytusowy i soda na zatory w rurach to duet, który śmiało może konkurować z syntetycznymi preparatami i drogimi detergentami. Po wsypaniu sody wlej do odpływu jedną szklankę octu. Nie spłukuj mieszanki od razu — pozostaw ją na 15 minut. Wytworzy się czyszcząca piana, która zadziała na zalegający w odpływie brud niczym taran, działając na wszystkie zakamarki.

Na koniec przetrzyj powierzchnię umywalki lub zlewu resztkami piany i spłucz. Zastoje wody nie będą cię już niepokoić.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas