Trzy triki, dzięki którym wrzosy będą kwitły tygodniami. Przetrwają do zimy

W Szkocji wierzono, że roślina chroni przed nieszczęściem. Wrzos posiada jednak bardziej rozbudowaną symbolikę, może stać się trafionym prezentem dla osoby, której chcemy wyrazić nasz podziw i szacunek. Zanim będziemy mogli zrobić dekoracyjne bukiety, należy sprawdzić tajniki sadzenia wrzosów. Istnieją proste sposoby na to, aby sadzonki przyjęły się dobrze i kwitły aż do zimy.

Wrzosy królują w jesiennych ogrodach
Wrzosy królują w jesiennych ogrodach123RF/PICSEL

Wrzos symbolem jesieni

Barwne, dzwonkowate i drobne kwiaty podziwiać można już w sierpniu. Mimo to szczytem kwitnienia wrzosu pospolitego jest wrzesień oraz październik. Z tej przyczyny kojarzą się jednoznacznie jako symbol schyłku lata oraz jesieni. Zimozielone krzewinki są w stanie zachwycać swoim wyglądem naprawdę długo. Warto im jednak nieco pomóc podczas sadzenia. Nie będzie to wymagało przeprowadzania skomplikowanych ogrodniczych procedur.

Wrzosy to niezwykle barwna ozdoba ogrodów i tarasów
Wrzosy to niezwykle barwna ozdoba ogrodów i tarasów123RF/PICSEL

Kiedy sadzić wrzosy?

Wybierając termin sadzenia wrzosów, trzeba mieć na uwadze odpowiedni zapas czasu. Rośliny muszą mieć czas na ukorzenienie się, co pozwoli im przetrwać zimowe warunki. Sadzenie wrzosów można rozpocząć już na przełomie sierpnia oraz września. Niektórzy przeprowadzają zabieg we wrześniu, a część ogrodników wybieram przełom września oraz października. Ostatni termin jest jednak obarczony pewnym ryzykiem, że rośliny nie zdążą zaaklimatyzować się w nowych warunkach. Jeśli nie zdążymy jesienią, wrzosy można sadzić także na przełomie marca i kwietnia.

Stanowisko dla wrzosów w ogrodzie

Dobrze radzą sobie zarówno w gruncie, jak i w doniczkach. Kluczowe jest spełnienie podstawowych wymagań wrzosów pospolitych. Szukając dla nich odpowiedniego miejsca, skup się na ciepłych i słonecznych stanowiskach. Rośliny powinny być osłonięte od wiatru. Dobrze również, aby miały przynajmniej częściowe zadaszenie. Dzięki temu nie będzie dostawać się do nich nadmiar wody w trakcie opadów. Podczas podlewania pamiętaj, że wrzosy nie lubią moczenia liści. Taka praktyka może skutkować chorobami grzybowymi.

Nieumiejętne podlewanie wrzosów może fatalnie odbić się na ich kondycji. Nigdy nie mocz ich liści
Nieumiejętne podlewanie wrzosów może fatalnie odbić się na ich kondycji. Nigdy nie mocz ich liści123RF/PICSEL

Jakiej ziemi potrzebują wrzosy?

Gliniasta ziemia ogrodowa nie zda w tym przypadku egzaminu. Wrzosy najlepiej rosną na podłożu przepuszczalnym i kwaśnym. Odczyn pH powinien mieścić się w przedziale 4,0-5,5. Ziemię możesz przygotować samodzielnie, dodając do niej przed sadzeniem kwaśny torf, kompost i piasek. Niektórzy decydują się na zakup gotowej mieszanki w sklepie ogrodniczym.

Zmieszaj z ziemią jeden produkt. Kolorowe wrzosy będą zdobiły ogród do zimy

Rezolutni ogrodnicy korzystają z domowych sposób, aby przedłużyć kwitnienie wrzosów. Sprytne triki stosuj podczas sadzenia, a rośliny będą w znacznie lepszej kondycji. Łatwiej przyjmą się w nowym miejscu, będą efektywnie pobierać składniki odżywcze, a to wszystko zaowocuje obfitym i długim kwitnieniem.

  • Przed sadzeniem ziemię dla wrzosów zmieszaj z korą sosnową. Idealna byłaby przekompostowana, ale jeśli nią nie dysponujesz, możesz użyć świeżej. Rozsyp ją w miejscu nasadzenia, mieszając z podłożem, aby znajdowała się jak najbliżej korzeni.
  • Nieoczywistą, ale skuteczną metodą dbania o wrzosy jest zakwaszanie ziemi chlebem. Przy okazji w pożyteczny sposób wykorzystasz czerstwe resztki, które nie są już zbyt apetyczne. Wybierz naturalne pieczywo na zakwasie. Namocz w wodzie, następnie wymieszaj z ziemią pod wrzosy. Taki dodatek sprzyja dobroczynnym mikroorganizmom.
  • Zakwaszanie gleby fusami z kawy to patent, który pewnie został przetestowany już przez niejednego ogrodnika. Świetnie sprawdza się nawóz z kawy do hortensji, przysłuży się również wrzosom. Poczekaj, aż kawowe fusy ostygną i wymieszaj je ostrożnie z wierzchnią warstwą gleby.
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas