Zmieszaj z wodą dwa składniki. Hortensje będą kwitły do przymrozków

Natalia Jabłońska

Natalia Jabłońska

Hortensja będzie w pełnym rozkwicie
Hortensja będzie w pełnym rozkwicie123RF/PICSEL

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Nie wpadaj w panikę

Zadbaj o swoje krzewy, a sąsiedzi nie będą mogli wyjść z podziwu
Zadbaj o swoje krzewy, a sąsiedzi nie będą mogli wyjść z podziwu123RF/PICSEL

Problemy w uprawie hortensji

  • Pierwszy z nich to kiepski wybór miejsca dla krzewu w ogrodzie. Hortensje preferują stanowiska półcieniste. Zbyt intensywne nasłonecznienie może bowiem prowadzić do poparzeń liści i osłabienia rośliny, z kolei brak dostępu do światła będzie ograniczać rozwój pąków kwiatowych.
  • Może się zdarzyć, że hortensja nie kwitnie, bo jest źle podlewana. Krzewy nie tolerują długotrwałej suszy ani nadmiaru wody. Wysuszenie korzeni powoduje opadanie kwiatów, a zbytnia wilgotność skutkuje gniciem. Obie sytuacje odbijają się negatywnie na wyglądzie.
  • Błędy w przycinaniu hortensji to częsta przyczyna braku kwitnienia. Planując ten zabieg, upewnij się, jakie są wymagania gatunku w twoim ogrodzie. Jedne kwitną na pędach zeszłorocznych, inne na tegorocznych — to kluczowe kryterium, które trzeba przeanalizować przed chwyceniem za sekator.
  • Odczyn gleby ma ogromny wpływ na kwitnienie krzewów. Pamiętaj, że hortensje preferują gleby o kwaśnym lub lekko kwaśnym pH podłoża (około 5,5-6,5). Tylko w takich warunkach są w stanie efektywnie pobierać składniki odżywcze, co przekłada się na rozwój ozdobnych kwiatów.
  • Nadmiar azotu w nawożeniu hortensji skutkuje bujnym wzrostem zielonej masy kosztem kwitnienia. Odżywki dedykowane krzewom powinny zawierać zrównoważoną ilość tego składnika wraz z fosforem i potasem. Wsparciem w uprawie będą też domowe nawozy, które w naturalny sposób pobudzą hortensje do kwitnienia.

Zobacz również:

    Domowej mikstury używaj co dwa tygodnie. Hortensja będzie uginać się od kwiatów

    Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv