Zmieszaj z wodą dwa składniki. Hortensje będą kwitły do przymrozków
Barwne hortensje królują w ogrodach. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będą zdobić nasze posesje do jesieni. W pielęgnacji kwitnących krzewów trzeba działać na dwóch głównych płaszczyznach. Pierwsza to zapewnienie cennych składników odżywczych, które pobudzą hortensję do kwitnienia. Druga to ochrona przed chorobami grzybowymi. Nie musisz decydować się na skomplikowane zabiegi. Domowa odżywka do hortensji zadziała na obu polach.
Spis treści:
Dlaczego hortensja nie kwitnie? Nie wpadaj w panikę
Ogrodnicy wiele obiecują sobie po sadzeniu hortensji. Wszyscy oczekujemy obfitego kwitnienia, które będzie zamieniać naszą działkę w bajeczną krainę. Z dużym rozczarowaniem i niepokojem reagujemy więc na niewielkie kwiaty, szybkie opadanie płatków lub ich całkowity brak. Dlaczego hortensja nie kwitnie? Należy zastanowić się nad tym, czy spełniliśmy wszystkie wymagania krzewów.
Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość. Młode okazy potrzebują czasu na osiągnięcie pełnej dojrzałości, a co za tym idzie — zdolności obfitego kwitnienia. Rośliny w pierwszej kolejności koncentrują się na rozbudowie korzeni i wzroście. W tym przypadku pozostaje tylko czekać, skupiając się na regularnym podlewaniu i nawożeniu.
Problemy w uprawie hortensji
Wykluczyłeś kryterium wieku, a i tak zauważasz, że krzew jest w kiepskiej kondycji. Czas przyjrzeć się warunkom, w jakim rośnie i zabiegom pielęgnacyjnym. W tych dziedzinach zdarzają się błędy, przez które hortensja nie kwitnie.
- Pierwszy z nich to kiepski wybór miejsca dla krzewu w ogrodzie. Hortensje preferują stanowiska półcieniste. Zbyt intensywne nasłonecznienie może bowiem prowadzić do poparzeń liści i osłabienia rośliny, z kolei brak dostępu do światła będzie ograniczać rozwój pąków kwiatowych.
- Może się zdarzyć, że hortensja nie kwitnie, bo jest źle podlewana. Krzewy nie tolerują długotrwałej suszy ani nadmiaru wody. Wysuszenie korzeni powoduje opadanie kwiatów, a zbytnia wilgotność skutkuje gniciem. Obie sytuacje odbijają się negatywnie na wyglądzie.
- Błędy w przycinaniu hortensji to częsta przyczyna braku kwitnienia. Planując ten zabieg, upewnij się, jakie są wymagania gatunku w twoim ogrodzie. Jedne kwitną na pędach zeszłorocznych, inne na tegorocznych — to kluczowe kryterium, które trzeba przeanalizować przed chwyceniem za sekator.
- Odczyn gleby ma ogromny wpływ na kwitnienie krzewów. Pamiętaj, że hortensje preferują gleby o kwaśnym lub lekko kwaśnym pH podłoża (około 5,5-6,5). Tylko w takich warunkach są w stanie efektywnie pobierać składniki odżywcze, co przekłada się na rozwój ozdobnych kwiatów.
- Nadmiar azotu w nawożeniu hortensji skutkuje bujnym wzrostem zielonej masy kosztem kwitnienia. Odżywki dedykowane krzewom powinny zawierać zrównoważoną ilość tego składnika wraz z fosforem i potasem. Wsparciem w uprawie będą też domowe nawozy, które w naturalny sposób pobudzą hortensje do kwitnienia.
Domowej mikstury używaj co dwa tygodnie. Hortensja będzie uginać się od kwiatów
Nie musisz tworzyć laboratorium, aby skomponować skuteczny nawóz poprawiający kwitnienie hortensji. Wprowadź go do uprawy w dowolnym momencie, a szybko zauważysz rezultaty. Kolejnym plusem jest fakt, że przyrządzisz go z kuchennych odpadków.
Prostym sposobem na delikatne zakwaszenie gleby jest użycie fusów z kawy pod hortensje. Wykorzystane do podlewania krzewów, zmobilizują je do kwitnienia. Dekoracyjne płatki będą zdobić rośliny do jesieni. Odrobina aromatycznej przyprawy będzie z kolei stanowić osłonę przed chorobami.
Trzy łyżki fusów oraz łyżkę cynamonu wsyp do litra wody. Najlepiej sprawdzi się deszczówka, ale wykorzystać możesz także odstaną kranówkę. Całość podgrzewaj przez 10 minut, następnie wystudzony płyn przecedź przez sitko. Rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1 i podlej krzewy.