Trzykrotka: Niezwykle uroczy kwiat o niewielkich wymaganiach
Trzykrotka jest rośliną wyjątkową. Jej największą ozdobą są efektowne, wielobarwne liście z różowymi, zielonymi i białymi pasami. Trzykrotka jest idealna zarówno dla zabieganych, jak i dla początkujących ogrodników, ponieważ jest stosunkowo łatwa w uprawie. Podpowiadamy, jak właściwie pielęgnować tę niezwykłą roślinę!
Spis treści:
Trzykrotka - czym się charakteryzuje?
Trzykrotka, inaczej tradeskancja, jest rośliną z rodziny komelinowatych. Jej nazwa rodzajowa upamiętnia Johna Tradescanta starszego, królewskiego ogrodnika Karola I Stuarta. W środowisku naturalnym trzykrotka występuje w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Rośnie między innymi w Brazylii i Meksyku.
Czym wyróżnia się trzykrotka? To bylina o efektownych, płożących się pędach, które przy odpowiedniej pielęgnacji sięgają do metra długości. Największą ozdobą rośliny są dekoracyjne liście o kolorze zielonym lub szarozielonym. Mają całe brzegi i są wyraźne wydłużone. Ich jajowaty kształt sprawia, że prezentują się bardzo oryginalnie. Liście trzykrotki pokryte są paskami lub plamkami i na dodatek mają różne kolory. Niekiedy na końcu pędów rośliny mogą pojawić się małe, promieniste i trójpłatkowe kwiatki o kolorze białym lub różowym. Jednak w przeciwieństwie do liści nie są aż tak dekoracyjne.
Trzykrotka - najpiękniejsze gatunki i odmiany
Wyróżnia się około 70 gatunków trzykrotek, z których część można spotkać w Polskich domach i ogrodach. Do najpopularniejszych odmian zalicza się:
- trzykrotka wirginijska - może być uprawiana nie tylko w domu, ale i na zewnątrz, ponieważ jest mrozoodporna. Wysokość rośliny waha się od 30 do 120 cm. Jest ozdobna zarówno z liści, jak i kwiatów. Trzykrotka wirginijska wyróżnia się bardzo długim kwitnieniem, a jej kwiaty w zależności od gatunku mogę mieć barwę białą, różową, niebieską lub fioletową. Odmiany warte uwagi to: 'Bilberry Ice', 'Charlotte' oraz 'Innocence';
- trzykrotka Andersona - jest to najpopularniejszy gatunek ogrodowy, który powstał ze skrzyżowania trzykrotki wirginijskiej z kilkoma innymi odmianami i jest mrozoodporny. W przeciwieństwie do większości trzykrotek posiada niezwykle atrakcyjne i różnokolorowe kwiaty, które kwitną od czerwca aż do września. Liście rośliny stopniowo zamykają się i otwierają po wpływem słońca oraz mają kolor zielony, żółty lub purpurowy;
- trzykrotka biała - trudno pomylić ją z innymi gatunkami. Charakteryzuje się najczęściej białymi kwiatami i zielonymi liśćmi z ozdobnymi pasami. Do najpopularniejszych odmian należą 'Aureovittata' o żółtych smugach oraz 'Rochford's Silver', której paski na liściach mienią się odcieniami czerwieni, różu i srebra;
- trzykrotka wężykowata - jest podobna do trzykrotki białej, ale różni się liśćmi, które są niebieskozielone na górnej stronie blaszki i purpurowoczerwone od spodu. Występuje w odmianach 'Albovittata' o białych paskach na liściach oraz 'Laekenensis' - o różowych.
Jak uprawiać i pielęgnować trzykrotkę?
- Stanowisko
Trzykrotka jest łatwa w uprawie, nawet największy amator będzie potrafił o nią zadbać. W zależności od odmiany roślinę można uprawiać zarówno w domu, w ogrodzie, jak i na tarasie. Trzykrotka najlepiej będzie się czuła na stanowisku słonecznym i ciepłym z kilkoma godzinami słonecznymi dziennie. Należy zaznaczyć, że zbyt duża dawka słońca osłabia roślinę i może sprzyjać atakom mszyc. Ponadto byliny nie tolerują przeciągów, dlatego warto zapewnić im zaciszne miejsce.
- Podłoże
Trzykrotka dobrze rośnie w każdej glebie, jednak najlepiej czuje się w podłożu dla kwiatów doniczkowych z dodatkiem kompostu. Pamiętajmy, by na dnie doniczki ułożyć warstwę drenażu, co zapobiega gniciu korzeni. Odmiany ogrodowe preferują żyzną, lekko wilgotną ziemię.
- Podlewanie i nawożenie
Jeśli chodzi o pielęgnację trzykrotki, należy przede wszystkim pamiętać o regularnym podlewaniu. Chociaż jest to roślina nielubiąca suszy: źle znosi także przelanie. W okresie wiosenno-letnim, gdy wilgotność powietrza jest mniejsza, należy podlewać trzykrotkę częściej. Ponadto młode byliny mają większe zapotrzebowanie na wodę niż starsze. Raz na jakiś czas roślinę powinno się zraszać. Trzykrotki również nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o nawożenie. Dokarmianie powinno odbywać się w okresie wegetacyjnym co dwa tygodnie. W tym celu najlepiej sprawdzi się nawóz do roślin kwitnących lub ozdobnych. W przypadku odmian ogrodowych wiosną należy zasilić je kompostem lub nawozem wieloskładnikowym wiosną, a dawka wystarczy im na cały sezon.
Zasady przycinania trzykrotki
Trzykrotka uwielbia przycinanie. Po takim zabiegu odrosną świeże pędy rośliny, co spowoduje jej zagęszczenie i poprawę wyglądu. Cięcie odmian ogrodowych należy wykonywać latem po pierwszym kwitnieniu, dzięki temu może późnym latem zakwitnąć ponownie. Skracamy wówczas pędy, wyłącznie tuż nad liściem. Z kolei trzykrotka doniczkowa może być przycinana przez cały rok. Cięcie wykonuje się ze względów estetycznych, skracając wszystkie pędy, aby się rozgałęziły. Usuwanie wierzchów pędów sprawia, że trzykrotka będzie szybciej rosła i ładnie zwisała z doniczki.
Trzykrotka - jak rozmnażać?
Trzykrotki można łatwo rozmnożyć poprzez sadzonki pobierane w okresie wiosenno-letnim. W tym celu należy odciąć 8-12 centymetrowy pęd wierzchołkowy z dwoma węzłami. Ponadto z tych pędów należy oberwać dolne liście, które mogą doprowadzić do ich gnicia. Można je ukorzeniać zarówno w wodzie, jak i w ziemi. Gdy sadzonki wykształcą korzenie o długości minimum 3 cm, można je posadzić w mieszance torfu i piasku albo w ziemi przeznaczonej do produkcji rozsady. Młode rośliny należy trzymać w ciepłym miejscu. Warto również pamiętać o regularnym podlewaniu.
Trzykrotka - zastosowanie
Roślina przepięknie prezentuje się przede wszystkim w wiszących donicach. Ponadto ten niezwykły kwiatek może posłużyć do stworzenia całych kompozycji. Wspaniale współgra z fitonią czy bromelią. Na rabatach stanowi piękną kompozycję z floksami, jeżówką, wilcem trójbarwnym, a nawet bakopą drobnolistną.
Trzykrotka nadaje się do tworzenia tzw. urban jungle, czyli namiastki dżungli w miejskiej rzeczywistości. Idealnie komponuje się z różnymi aranżacjami wnętrz, zwłaszcza w stylu retro, a także stanowi ciekawą dekorację balkonu, tarasu i ogrodu.
Trzykrotka - co trzeba wiedzieć?
- Najlepszym czasem na przesadzanie rośliny jest wiosna lub jesień. Warto zaznaczyć, że w każdym kolejnym roku bylinę trzeba przesadzać do nowej i większej o jeden rozmiar doniczki. Kiedy trzykrotka osiągnie swoją docelową wielkość, wymienia się tylko ziemię na nową. Jeśli przy przesadzaniu dołożyć trochę kompostu, roślina będzie się lepiej rozwijała.
- Trzykrotka jest bardzo odporna na choroby i szkodniki. Natomiast zbytnie nasłonecznienie oraz częste przeciągi mogą spowodować, że na jej liściach pojawiają się mszyce.
- Chociaż trzykrotka pozytywnie wpływa na jakość powietrza, to jej soki są trujące dla naszych czworonogich domowników.
Zobacz także: