Tuje brązowieją od środka i schną? Oto najczęstsze powody

Tuja pięknie dekoruje działki czy ogrody oraz naturalnie oddziela od sąsiadów i między innymi dzięki tym walorom cieszy się ogromną popularnością. Choć jest stosunkowo łatwa w uprawie, to szybko demonstruje błędy w pielęgnacji albo niedobory bądź nadmiary wody czy substancji odżywczych. W jaki sposób? Najczęściej objawia się to brązowieniem wewnątrz korony. Rozwój chorób grzybowych, zbyt duża ilość nawozu, deficyt wody i światła - to najczęstsze powody brązowienia i usychania tuj.

Przyczyną brązowienia tuj jest często choroba grzybowa
Przyczyną brązowienia tuj jest często choroba grzybowa123RF/PICSEL

Choroby grzybowe prowadzą do brązowienia tuj

Tuje brązowieją od środka, gdy cierpią na niedobór wody
Tuje brązowieją od środka, gdy cierpią na niedobór wody 123RF/PICSEL

Nadmierne brązowienie tuj najczęściej spowodowane jest rozwojem choroby grzybowej. Najczęściej dotyka je szara pleśń, która rozwija się wewnątrz korony drzew. Do jej powstania przyczyniają się nieodpowiednie podlewanie - nadmierne nawadnianie bądź moczenie gałęzi - oraz uprawa w słabo przepuszczalnej glebie, co skutkuje gniciem korzeni. Choroba grzybowa szybko daje o sobie znać. Najpierw na pędach pojawiają charakterystyczne wodniste plamy, a potem gałązki tuj brązowieją od środka - wewnątrz korony tuj. By pokonać infekcję grzybiczą, trzeba oczyścić tuję ze wszystkich brązowych części, a następnie zastosować odpowiednie preparaty grzybobójcze. Należy sporządzić z nich oprysk oraz podlać nimi tuje, aby trafiły do korzeni. Zabieg trzeba powtarzać regularnie co dwa tygodnie.

Oczywiście, zamiast zwalczać choroby grzybowe, najlepiej odpowiednio wcześnie im zapobiegać i działać profilaktycznie. Tuje najlepiej sadzić w przepuszczalnych glebach, a jeśli z tym jest problem, warto umieścić na dnie dołka, w którym tuja będzie rosnąć, warstwę keramzytu albo drobnych kamyków. Te proste zabiegi zmniejszą ryzyko rozwoju szarej pleśni.

Niedobór wody sprzyja brązowieniu tuj od środka

Tuja zmienia kolor, gdy jest przenawożona
Tuja zmienia kolor, gdy jest przenawożona123RF/PICSEL

Gdy tuja nadmiernie brązowieje, to często demonstruje w ten sposób, że jest zbyt rzadko podlewana. Niedobór wody hamuje nie tylko jej wzrost, ale także zwiększa ryzyko rozwoju chorób grzybowych, w tym zwłaszcza szarej pleśni. By zapobiec brązowieniu igieł, tuję rosnącą w ogrodzie najlepiej podlewać obficie raz w tygodniu - tak, aby woda trafiła głęboko do korzeni. Tuje uprawiane w donicach wymagają znacznie częstszego nawadniania. Regularność trzeba dopasować do panujących temperatur. Kluczowe w pielęgnacji tuj jest także to, że wymagają nawadniania także zimą; zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z deficytem śniegu czy deszczu. By zapewnić tui wilgoć zimą, warto obłożyć ją ściółką z kory sosnowej. 

Tuje brązowieją? Przyczyną może być nadmierne nawożenie

Przyczyną nadmiernego brązowienia tuj i usychania gałązek od środka korony może być także przenawożenie. Nadmierna ilość składników mineralnych prowadzi do uszkodzenia systemu korzeniowego i stopniowego zamierania rośliny. Proces ten objawia się na początku właśnie zmianą koloru igieł tui. Przenawożona tuję można próbować ratować, podlewając ją dużą ilością wody, tak aby wypłukać nadmiar substancji mineralnych, ale wyzwanie jest obarczone bardzo wysokim ryzykiem. Jeśli dojdzie do zatrucia korzeni rośliny, jest praktycznie nie do odratowania.

Nadmiernie zagęszczenie tuj też przyspiesza brązowienie

Tuja powinna być sadzona w odpowiednich odstępach
Tuja powinna być sadzona w odpowiednich odstępach123RF/PICSEL

Niekorzystnie na rozwój tuj i ich nadmierne brązowienie wpływa także nadmierne zagęszczenie drzew. Najczęściej problem pojawia się wówczas, gdy tuje pełnią rolę żywopłotów. Drzewa rosną wówczas bardzo bliskie siebie i nie dociera do nich wystarczająca ilość światła. Poza tym podbierają sobie nawzajem wodę i składniki odżywcze, gdyż ich korzenie - z racji bliskiego sąsiedztwa - często się ze sobą mieszają. Sytuacja ta osłabia rośliny, zwiększa ich podatność na choroby i prowadzi do zamierania. Ratunkiem dla tuj pełniących rolę żywopłotów jest regularne podcinanie i oczyszczanie z brązowiejących pędów. Poza tym już na etapie sadzenia trzeba zadbać o odpowiednią odległość pomiędzy drzewkami - ta zalecana przez ogrodników  to  50-60 cm.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas