Tuje uwielbiają ten manewr. Zrób to jeszcze przed sadzeniem, a bujnie wyrosną

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Tuja to jedna z najpopularniejszych roślin na żywopłot. Zanim posadzimy ją w swoim ogrodzie, musimy jednak pamiętać o tym, że może potrzebować trochę czasu, aby wyglądać spektakularnie i właściwie pełnić swoją funkcję. Dlatego podpowiadamy, kiedy najlepiej ją posadzić, aby mogła szybko cieszyć nas swoim wyglądem.

Kiedy sadzić tuje i jak się za to zabrać?
Kiedy sadzić tuje i jak się za to zabrać?123RF/PICSEL

Kiedy sadzić tuje, aby szybko urosły? Ten termin jest najlepszy

W przypadku tui z gruntu, które mają goły korzeń lub bryłę korzeniową zawiniętą w jutę, musimy już zwrócić uwagę na termin sadzenia. Najczęściej sadzi się je wiosną i jesienią. Niezwykle ważne jest wzięcie pod uwagę panujących warunków atmosferycznych. Tuje kopane z gruntu mają skrócony system korzeniowy, dlatego są mniej odporne na okresy suszy oraz mrozy. Częściej sadzi się je na początku sezonu — zabieg warto wykonać od połowy marca do przełomu kwietnia i maja.

Tuje kopane z gruntu można również sadzić jesienią. Jest to jednak ryzykowny termin. W szkółkach krzewy trafiają do sprzedaży, dopiero gdy skończą okres wegetacji, czyli pod koniec sierpnia i na początku września. Można je sadzić do przełomu października i listopada. Warto jednak pamiętać, że muszą one znaleźć się w ziemi najpóźniej sześć tygodni przed pierwszymi mrozami. W innym wypadku mogą nie przetrwać zimy.

Jak przygotować podłoże pod tuje?

Jeśli obawiamy się, że ziemia w naszym ogrodzie jest nieodpowiednia, przed posadzeniem tui, warto wzbogacić ją za pomocą torfu. Wystarczy zmieszać glebę w danym miejscu z torfem. Dzięki temu wzbogacimy ją w próchnice, składniki odżywcze oraz zadbamy o właściwe pH.

Ziemię przed posadzeniem tui można również zmieszać z kompostem lub mikoryzą. Dzięki tym składnikom będziemy mieć pewność, że gleba jest odpowiednio luźna, a korzenie mają zapewnioną prawidłową cyrkulację powietrza. Glebę w naszym ogrodzie można również wzbogacić hydrożelem, jeśli mamy świadomość tego, że jest lekka i ma tendencję do wysychania.

Jak posadzić tuje, żeby się przyjęły?

Metoda sadzenia tui zależy od tego, jaki jest nasz cel. Aby posadzić tuje na żywopłot, warto wykopać rów. Dzięki temu szybciej uporamy się z tym zadaniem i będziemy mieli szanse na lepsze przygotowanie gleby pod rośliny.

Szerokość i głębokość rowu powinna być dwa razy większa od korzenia tui. Przyjmuje się, że dla krzewów o wysokości do dwóch metrów, rów powinien mieć 40 cm × 40 cm. Przed umieszczeniem tui w glebie upewniamy się, że pozbyliśmy się wszelkich odpadów, takich jak np. resztki starych korzeni.

Tuje według symboliki mają kojarzyć się ze szczęściem i długowiecznością
Tuje według symboliki mają kojarzyć się ze szczęściem i długowiecznością123RF/PICSEL

W przypadku tui sadzonych pojedynczo dół powinien mieć dwa razy większą wielkość niż korzeń sadzonki. Dzięki dodatkowej przestrzeni mamy szansę na wzbogacenie gleby torfem, przed włożeniem rośliny do ziemi.

Tuje można sadzić głębiej niż inne krzewy, dzięki korzeniom przybyszowym, które wyrastają z ich pnia. Zaleca się, aby szyjka korzeniowe krzewu była równo z ziemią lub odrobinę poniżej. Tuje warto sadzić poniżej poziomu gruntu w ogrodzie. Dzięki temu można uzyskać przestrzeń na ściółkowanie np. korą oraz pewność, że podczas opadów deszczu lub podlewania, woda nie będzie spływać.

Jak gęsto sadzić tuje?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak gęsto sadzić tuje. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać oraz jaką odmianę żywotników wybraliśmy.

W przypadku tui szmaragd zaleca się sadzenie roślin co 80-100 cm, jeśli chcemy stworzyć żywopłot z lekkimi prześwitami. To gatunek, który może osiągać spore rozmiary. Przy 5-8 m wysokości będzie miał szerokość 1-2 m. Jego gałęzie są jednak krótkie i wiotkie. Dlatego jeśli chcemy zapewnić sobie gęsty żywopłot, należy posadzić je co 50 cm.

Jeśli chcemy zapewnić sobie gęsty żywopłot, należy posadzić je co 50 cm
Jeśli chcemy zapewnić sobie gęsty żywopłot, należy posadzić je co 50 cm123RF/PICSEL

W przypadku tui brabant możliwe będzie uzyskanie gęstego żywopłotu przy zachowaniu większych odstępów. Wystarczy, że rozmieścimy rośliny co 60-80 cm. Jeśli chcemy uzyskać żywopłot z prześwitami, powinniśmy posadzić żywotniki co 100 cm.

Tuje mogą się rozrastać. Dlatego, zanim je posadzimy, musimy wziąć pod uwagę obiekty w naszym ogrodzie, w pobliżu których je sadzimy. Ich obecność może utrudniać niektóre zabiegi pielęgnacyjne, jak przycinanie czy nawożenie. Warto pamiętać, aby zachować przynajmniej odległość 1 m od ogrodzenia oraz innych roślin.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas