Reklama

Koniecznie posadź pod tujami. Ożywisz ogród

Tuje są bezsprzecznie jednym z najpopularniejszych krzewów ogrodowych, który stanowi ciekawą ozdobę, jednocześnie skutecznie osłaniając ogród lub podwórko przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Problemem jest jednak zagospodarowanie miejsca pod tymi krzewami. Co posadzić przed tujami? Postaw na konkretne rośliny, a ogród przejdzie prawdziwą przemianę.

Rabata pod tujami. Jak ją zagospodarować?

Tuja, nazywana również żywotnikiem, jest rośliną iglastą, która stanowi wyjątkowe urozmaicenie przestrzeni wokół domu. Może rosnąć zarówno w glebie, jak i donicach, ciesząc oko domowników. Nic więc dziwnego, że tuja jest rośliną chętnie uprawianą w polskich ogrodach. Sięgamy po nią coraz częściej, gdyż świetnie sprawdza się w roli żywopłotu czy drzewka dekoracyjnego.

Częstym problemem jest jednak zagospodarowanie przestrzeni przed tujami. Wówczas staje przed nami prawdziwe wyzwanie. Wielu ogrodników otwarcie przyznaje, że pod tujami, szczególnie tymi, których gałązki sięgają do samej ziemi, nie urośnie żadna roślina. Nie warto jednak od razu się poddawać. Istnieją byliny i kwiaty, które w towarzystwie zielonych krzewów zamienią nasz ogród w bajkową krainę.

Zobacz również: W jakiej odległości sadzić tuje od płotu sąsiada? Już kilka centymetrów robi różnice

Reklama

Co posadzić przed tujami? Zdania internautów są podzielone

Fora internetowe wręcz pękają w szwach od zapytań o rośliny, które sprawdzą się na rabacie pod tujami. Istnieją osoby, które wprost odradzają sadzenie przed krzewami jakichkolwiek bylin lub kwiatów. "Mam te krzaczory i nawet trawa pod nimi rosnąć nie chce", "Pod tujami nic nie urośnie" - wskazują niektórzy, podkreślając, że najłatwiejszym sposobem jest wysypanie miejsca przed tujami korą. Inni bronią tuj, pisząc, że krzewy są ozdobą samą w sobie, której nie warto zasłaniać. "Najlepiej nic, one same w sobie są piękne" - czytamy.

Zobacz również: Wyrasta na 6 metrów, nie traci liści w zimie. Idealny krzew zamiast tui

Zdecydowana większość internautów ma jednak swoje sprawdzone sposoby. Wśród roślin, które można posadzić pod tujami wymieniają między innymi hortensje, rododendrony, hosty, juki, lawendę czy irysy. Co posadzić pod tujami? Oto co może przed nimi urosnąć.

Byliny przed tujami. Zasadź, a w mig ożywisz ogród

Tuje są roślinami, które nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej, szybko rosną i są zimozielone, świetnie łącząc się dodatkowo z innymi gatunkami. Idealnie komponują się z kwitnącymi krzewami i bylinami. Zanim jednak zdecydujemy się na aranżację rabaty pod tujami zwróćmy uwagę na wymagania roślin, które chcemy zasadzić przed krzewami. Należy skupić się przede wszystkim na preferowanym stanowisku oraz niezbędnych do wzrostu składnikach odżywczych.

Pod tujami świetnie poradzą sobie hosty lub żurawki. Te czują się wręcz wybornie w cieniu, przez co nie straszne będzie im położenie pod krzewami. W ich towarzystwie świetnie czuć się będą także liliaki, rododendrony czy hortensje. Wszystkie z tych roślin doskonale poradzą sobie w lekko kwaśnym podłożu, które uwielbiają tuje.

Nie zapominajmy również o pnączach. Ogród zachwyci swoim wyglądem, kiedy przed tujami zasadzimy na przykład powojniki. Warto postawić także na wiciokrzewy, trawy ozdobne, bergenie, bodziszki czy rudbekie. Te rośliny sprawią, że nasz ogród ożyje.

Zobacz również: Inwazja ślimaków? Zbuduj zapachową zaporę. Oto lista kwiatów, które posadzić, by pozbyć się szkodników

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tuja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy