Reklama

Tulipanowy dywan z kwiatów w ogrodzie? To możliwe! Musisz pilnować pogody

Tulipany największą popularnością cieszą się w Holandii, ale i w Polsce biją rekordy popularności. Wraz z nadejściem wiosny wdzięcznie prezentują się na rabatach i zachwycają kolorami. Jeśli chcemy mieć je w swoim ogrodzie, trzeba je zasadzić z wyprzedzeniem. Inaczej z pięknego dywanu tulipanów nici, a pozostanie nam tylko rozczarowanie. Kiedy zatem sadzić pierwsze cebulki tulipanów? Sprawdźmy.

Poznaj biologię tulipanów: bez tego ani rusz

Zanim wyjdziemy z motyką i szpadlem w plener, by zacząć sadzić tulipany, warto co nieco przyjrzeć się tej roślinie. Wiadomo już, że łodyga oraz przepiękny, kielichowaty kwiat wyrasta z cebuli zasadzonej w ziemi. Warto jednak wiedzieć, że po przekwitnięciu, czyli latem, pierwotna cebula zamiera, ale zaraz obok niej powstają nowe, tzw. cebulki przybyszowe, które z czasem zakwitną. Co prawda, niektórzy zostawiają je w glebie i pozwalają naturze działać, ale wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że przez kilka miesięcy cebulkami mogą zainteresować się szkodniki albo mogą być narażone na choroby grzybowe i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Reklama

Dlatego wiele osób wcześniej wykopuje cebulki, przechowuje je przez lato i później umieszcza w glebie ponownie tak, aby na wiosnę były prawdziwą ozdobą ogrodu. Pytanie: kiedy sadzić pierwsze cebulki tulipanów? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. 

Kiedy sadzić pierwsze cebulki tulipanów?

Sadzenie cebulek tulipanów powinno odbywać się jesienią. Dlatego wiele poradników ogrodniczych sugeruje, że najlepszym czasem jest termin od połowy września do końca października, choć czas ten może zostać wydłużony, o ile w listopadzie jest jeszcze sprzyjająca pogoda. Chodzi tutaj o cebulki: muszą być one umieszczone w ziemi w takim czasie, aby zdążyły się przyjąć, lecz nie mogą być w gruncie za wcześnie. Zbyt ciepła aura może je niepotrzebnie pobudzić do wzrostu, a kiedy nadejdą chłody i mróz, po prostu rośliny obumrą.

Sprawdź także: Odżywcza herbata dla zamiokulkasa. Ogrodnicy potwierdzają, nowe liście zobaczysz szybciej niż myślisz

Sadzenie tulipanów: "Teoria przegrywa ze zmianami klimatycznymi"

Jak widać, termin sadzenia pierwszych cebulek tulipanów jest bardzo długi, a pogoda może być zaskakująca, dlatego w mediach społecznościowych można poznać porady doświadczonych ogrodników, którzy od wielu lat sadzą z powodzeniem te przepiękne kwiaty. Co można przeczytać w zamieszczonych komentarzach na forach ogrodniczych? Otóż wiele osób radzi wstrzymać się z sadzeniem cebulek tulipanów, ale z drugiej strony bacznie obserwować prognozy pogody.  Idealnie, aby na zewnątrz zaczęły się już pierwsze chłody, ale trzeba zdążyć przed mrozami, które zmrożą ziemię.

Jak dodaje sama zainteresowana, ona sama zacznie sadzić cebulki tulipanów później, niż można przeczytać na forach ogrodniczych, czyli ok. 15 listopada.

Inna użytkowniczka forum twierdzi, że swoje tulipany sadzi nawet w grudniu: 

Trzeba jednak przyznać, że zdecydowana większość osób, które z powodzeniem uprawiają tulipany, przy obecnych warunkach pogodowych, polecają wykonywanie zabiegu na przełomie października i listopada.

Polecamy: Jak zadbać o trawę przed zimą? Użyj jesiennego nawozu do trawnika


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama