Reklama

Turnus rehabilitacyjny z dofinansowaniem PFRON – na czym polega?

Turnus rehabilitacyjny to świetny sposób na aktywną rehabilitację. Pomimo tego, iż uczestnictwo w programie jest płatne, można ubiegać się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na czym polega turnus rehabilitacyjny? Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Co to jest turnus rehabilitacyjny? 

Turnus rehabilitacyjny to zorganizowana forma aktywnej rehabilitacji osób niepełnosprawnych, połączona z elementami wypoczynku. Jego głównym celem jest poprawa kondycji psychofizycznej uczestników, a także rozwijanie ich umiejętności społecznych, m.in. przez nawiązywanie i utrzymywania kontaktów międzyludzkich, realizację różnorakich zainteresowań oraz przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu. 

Turnusy rehabilitacyjne odbywają się w zorganizowanych grupach, które liczą nie mniej niż 20 uczestników o podobnych potrzebach w zakresie rehabilitacji ze względu na rodzaj niepełnosprawności. Trwają co najmniej 14 dni. Warto również zaznaczyć, że turnusy odbywają się wyłącznie na terenie kraju.    

Reklama

Czytaj również: Nordic Walking - bezpieczna rehabilitacja

Rodzaje turnusów rehabilitacyjnych 

Każda grupa turnusowa zawiera opracowany program rehabilitacji zgodny z rodzajem schorzenia danej osoby, realizowany oraz nadzorowany przy udziale kadry specjalistów od rehabilitacji, psychologii i terapeutów zajęciowych. Uwzględnia się przy tym wiek uczestników, stopień niepełnosprawności, a także rodzaj danej dysfunkcji. Turnusy rehabilitacyjne mogą być zorganizowane zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej. 

Dla kogo przeznaczone są turnusy rehabilitacyjne? Dotyczą pacjentów z niepełnosprawnością ruchową, a także dysfunkcjami konkretnych narządów, np. wzroku i słuchu. Turnusy są także organizowane dla osób z chorobami psychicznymi.   

Ponadto można je podzielić na różne typy, w zależności od rodzaju zajęć, dominujących w ich trakcie. Wyróżniamy turnusy rehabilitacyjne:       

 • usprawniająco-rekreacyjne,       
 • rekreacyjno-sportowe i sportowe,        
 • szkoleniowe,       
 • psychoterapeutyczne,       
 • rozwijające zainteresowania, czy uzdolnienia uczestników,        
 • uczące niezależnego funkcjonowania z niepełnosprawnością. 

Czy turnus rehabilitacyjny jest płatny?

Udział w turnusie rehabilitacyjnym jest kosztowny. Ceny są bardzo zróżnicowane - od kilkuset do nawet trzech tysięcy złotych i zależą od wielu czynników, takich jak: termin, lokalizacja, program itp. Jednak, co bardzo ważne, uczestnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Aby je uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek w powiatowym lub gminnym Centrum Pomocy Rodzinie (CPR), właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek o dofinansowanie można złożyć w dowolnym momencie, ale najlepiej na początku roku. 

Sprawdź także: Dodatkowe pieniądze dla seniora. Kto może je otrzymać?

Komu przysługuje dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego?

Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON może złożyć: 

 1. Każda osoba niepełnosprawna, która ma wniosek o skierowanie na turnus od lekarza i orzeczenie o: 
 • stopniu niepełnosprawności,        
 • całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy,       
 • niepełnosprawności - jeśli ma mniej niż 16 lat,       
 • grupie inwalidzkiej, wydane przed 1 stycznia 1998 roku,        
 • stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, wydane przed 1 stycznia 1998 roku. 

       2. Rodzic osoby niepełnosprawnej, która spełnia powyższy warunek - jeśli ta osoba ma mniej niż 18 lat. 

       3. Opiekun (w przypadku, gdy lekarz zaznaczy, że osoba niepełnosprawna potrzebuje go), który spełnia poniższe warunki: 

 • nie jest w kadrze na turnusie,       
 • nie jest osobą niepełnosprawną, która wymaga czyjejś opieki,       
 • ma ukończone 18 lat (lub 16 i zamieszkuje wraz z osobą niepełnosprawną, będąc członkiem jej rodziny). 

Kwota dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego 2022

Wysokość dofinansowania z PFRON zależy przede wszystkim od dochodów i stopnia niepełnosprawności. O pomóc finansową można się ubiegać, jeżeli przeciętny miesięczny dochód wnioskującego, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:        

 • 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,        
 • 65 proc.  przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej. 

W 2022 roku wysokość dofinansowania ze środków PFRON wynosi:        

 • 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia, jeśli wnioskujący: ma znaczny stopień niepełnosprawności, jest dzieckiem, które ma mniej niż 16 lat albo ma od 16 do 24 lat, uczy się i nie pracuje, 
 • 27 proc. przeciętnego wynagrodzenia, jeśli wnioskujący ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, 
 • 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia, jeśli wnioskujący ma lekki stopień niepełnosprawności,        
 • 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia, jeśli wnioskujący jest osobą zatrudnioną w zakładzie pracy chronionej albo jest opiekunem osoby z niepełnosprawnością. 

W przypadku przekroczenia kwot przeciętnego miesięcznego dochodu kwota dofinansowania będzie jednak pomniejszona o kwotę nadwyżki. 

Dlaczego warto udać się na turnus rehabilitacyjny nad morzem?

Turnusy rehabilitacyjne nad morzem cieszą się dużą popularnością wśród pacjentów z różnymi schorzeniami. Jest to doskonały pomysł na połączenie wypoczynku z poprawą swojego zdrowia, a także aktywnego spędzania czasu. Turnusy nad morzem przede wszystkim wpływają na układ oddechowy i poprawiają odporność. 

Morska bryza bogata jest w jod, brom, wapń, potas, magnez, sód, fosfor i siarkę, które zwalczają wiele dolegliwości. Takie powietrze ma dobroczynny wpływ na układ oddechowy, krążeniowy, trawienny i nerwowy. Morska bryza działa również pozytywnie na gospodarkę hormonalną organizmu, dlatego jej wdychanie jest polecane osobom z niedoczynnością i nadczynnością tarczycy oraz podobnymi schorzeniami. Pomaga też leczyć wysypki i alergie skórne. Nasłoneczniona plaża z kolei rozgrzewa stawy i uzupełnia niedobory witaminy D, która pomaga m.in. w walce z osteoporozą oraz anemią.

Zobacz również: Rehabilitacja metodą Vojty 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turnusy rehabilitacyjne | PFRON
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy