Twój kot zachowuje się tak w kuwecie? Chce ci coś przekazać
Koty to jedne z naszych ulubionych, domowych pupili, których zachowanie jest obiektem wieloletnich badań naukowców i biologów. To dzięki nim wiemy już, dlaczego czasem nadmiernie się liżą, nerwowo syczą, biegają po całym domu lub gryzą swoich właścicieli. Co oznacza ich dziwne zachowanie w kuwecie lub załatwianie się poza nią? Na to pytanie naukowcy również mają już odpowiedź.
Spis treści:
Jednym ze stałych elementów codzienności kota jest korzystanie z kuwety. Domowe mruczki spędzają w niej całkiem sporo czasu, ale i my powinniśmy się nią regularnie interesować. Nie chodzi tylko o jej czyszczenie i sprzątanie (koty bardzo denerwuje brudna, brzydko pachnąca kuweta), ale także o obserwację, w jaki sposób nasz kot z niej korzysta. Czasem jego zachowanie w kuwecie może być bowiem dla nas ważnym komunikatem.
Kot załatwia się poza kuwetą
Załatwianie się poza kuwetą może oznaczać także chorobę, szczególnie jeśli podczas oddawania moczu futrzak nienaturalnie wygina grzbiet i wygląda, jakby czynność ta przychodziła mu z trudem. To dziwne zachowanie może oznaczać chorobę dróg moczowo-płciowych, takich jak np. syndrom urologiczny - wymaga ona natychmiastowej wizyty u weterynarza.
Załatwianie się poza kuwetą może mieć jeszcze jedną, dość błahą przyczynę - czasem jej powodem jest po prostu źle dobrany żwirek. Jeśli jest on zbyt ostry, może podrażniać łapki kota, a ten, chcąc jak najszybciej opuścić kuwetę, załatwia się poza nią. Koty unikają także brudnych, cuchnących kuwet - powinniśmy więc dbać o czystość i regularnie ją opróżniać.
WAŻNE: Oddawanie moczu poza kuwetą jest typowe dla niekastrowanych kocurów, dla których jest to sposób na znaczenie rewiru. Zdarza się to też kotkom w rui, które wabią w ten sposób partnerów.
Mocz kota zmienił swój zapach
Innym, ważnym sygnałem, że z naszym kotem dzieje się coś niedobrego, jest zmiana zapachu moczu. Koty mają wrażliwy układ moczowy i często zapadają na choroby takie jak:
- idiopatyczna choroba dróg moczowych wyprowadzających (śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, syndrom urologiczny kotów),
- kamica moczowa,
- zakażenia dróg moczowych,
- wady wrodzone,
- nowotwory nerek.
Jednym z pierwszych objawów choroby może być właśnie zmiana zapachu moczu oraz jego barwy. Dzieje się tak często przy silnym zakażeniu bakteryjnym dróg moczowych, także wskutek zalegania moczu. Mocny, gnilny zapach moczu może być natomiast skutkiem martwicy, spowodowanej uwięźnięciem pęcherza moczowego w przepuklinie kroczowej albo obecnością nowotworu.
Jak wygląda mocz zdrowego kota?
Mocz zdrowego kota jest żółty i przejrzysty. Zmętnienie może być spowodowane obecnością kryształów, śluzu, komórek, ropy i białka. Ciemną barwę obserwuje się przy dużej ilości moczanów, a krwisty kolor oznacza hematurię, czyli krwiomocz. Mleczny kolor moczu pojawia się w obecności ropy oraz przy znacznej domieszce tłuszczu. Koty z chorobą dolnych dróg moczowych mogą mieć mocz ciemny lub lekko różowy.
Zobacz również: