Tworzy kaskady ozdobnych liści. Piękna roślina nie wymaga częstego podlewania

Efektowne pędy i sercowate, skórzaste liście to znaki rozpoznawcze ołustka. Piękna roślina doniczkowa pozwala w łatwy sposób wprowadzić do mieszkania zieleń i nie sprawia dużych problemów w pielęgnacji. Nie wymaga ani częstego podlewania, ani przesadzania. Poznaj szczegóły uprawy tego okazu. Scindapsus pictus, czyli scidapsus pstry wytworzy niezwykle ozdobne kaskady liści, jeśli umiejętnie o niego zadbasz.

Ołustek pozwoli stworzyć w mieszkaniu namiastkę tropikalnej dżungli (fot. Getty Images)
Ołustek pozwoli stworzyć w mieszkaniu namiastkę tropikalnej dżungli (fot. Getty Images)CanvaProINTERIA.PL

Scindapsus pstry — co to za roślina?

Gatunek ten pochodzi z ciepłych rejonów Azji, można spotkać go m.in. w Bangladeszu. Doskonale czuje się w wilgotnych lasach deszczowych, gdzie pnie się po pniach wysokich drzew, osiągając nawet kilka metrów długości. Choć w warunkach domowych rozmiar nie będzie aż tak imponujący, nadal warto rozważyć uprawę ołustka w domu.

Tworzy kaskady efektownych liści w kształcie serca i kolorze głębokiej zieleni. Ich powierzchnię zdobią srebrzyste, nieregularne wzory, dzięki którym roślina zawdzięcza swoją nazwę. Scidapsus pstry może być uprawiany w wiszących donicach lub wspinać się po różnego rodzaju podporach. Jeśli unikniemy błędów pielęgnacyjnych, osiągnie długość około 90 centymetrów. Czy ołustek kwitne? W warunkach naturalnych tak, w domach jest to zjawisko sporadyczne. Nie należy jednak nad tym faktem ubolewać, ponieważ drobne kwiaty nie dorównują urodzie ozdobnym liściom.

Scindapsus pstry to ciekawa roślina doniczkowa
Scindapsus pstry to ciekawa roślina doniczkowaCanvaProINTERIA.PL

Nie tylko uroda, czyli dlaczego warto mieć ołustka w domu?

Zieleń działa kojąco na zmysły. To jeden z wielu powodów, dla których decydujemy się na tworzenie kolekcji roślin doniczkowych nawet w niewielkich mieszkaniach. Dekoracyjne pnącze przysłuży nam się także w inny sposób. Ołustek znakomicie filtruje i poprawia jakość powietrza w domu. Bardzo dobrze sprawdzi się w sypialni.

Czy scindapsus jest trujący?

Decydując się na wprowadzenie nowego okazu do grona swoich kwiatów doniczkowych, trzeba brać pod uwagę również bezpieczeństwo domowe. Niestety, scindapsus pstry jest lekko toksyczny dla ludzi i zwierząt. W tkankach i sokach rośliny obecne są nierozpuszczalne kryształy szczawianu wapnia. Z tego powodu wszelkie zabiegi pielęgnacyjne zaleca się wykonywać w rękawiczkach ochronnych.

Przypadkowe spożycie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, ale może wywołać podrażnienie gardła, pieczenie przełyku, niestrawność oraz wymioty. Pod uwagę muszą wziąć to rodzice małych dzieci oraz opiekunowie zwierząt domowych.

Rozproszone światło służy mu najbardziej. Stanowisko dla ołustka

Najpiękniej rozwija się na jasnych stanowiskach z rozproszonym światłem. Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które mogłoby doprowadzić do poparzenia ozdobnych liści. Scindapsus jest w stanie rozwijać się również w zacienionych miejscach, lecz liście w takich warunkach są zdecydowanie mniejsze.

Biorąc pod uwagę jego ojczyznę, można założyć, że ołustek lubi wilgotne powietrze. Z tego powodu sprzyjać będzie mu bliskie sąsiedztwo nawilżacza lub zraszanie mgiełką wodną. Unikaj używania zwykłego spryskiwacza — duże krople mogą spowodować pojawienie się szpecących plam na liściach.

Scindapsus lubi ciepło. Optymalna temperatura mieści się w przedziale 20-24°C. Zimą akceptuje również wartości 18-20°C. Najważniejsze jest jednak trzymanie go z dala od przeciągów. Zimne podmuchy szybko odbiją się na jego kondycji.

Scindapsus lubi dobrze naświetlone stanowiska i umiarkowaną ilość wody
Scindapsus lubi dobrze naświetlone stanowiska i umiarkowaną ilość wody123RF/PICSEL

Sprawdź: Obowiązkowy zabieg z begonią. Wiosną na nowo obsypie się pięknymi kwiatamiW podlewaniu trzeba znaleźć złoty środek

Niedobór wody ołustek na początku manifestuje delikatnym zwijaniem liści. To jasny sygnał, że czas chwycić za konewkę. Nie przesadzaj jednak ani z ilością, ani z częstotliwością. Nadmierna wilgoć sprawia, że liście ciemnieją i tracą jędrność. Zwiększa się ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Możesz przyjąć zasadę, że podlewanie ołustka powinno mieć miejsce, gdy ziemia w pojemniku przeschnie. Zapewnij mu także żyzne, przepuszczalne podłoże i otwory drenażowe w doniczce. Przesadzaj nie częściej niż raz na dwa lata.

Doniczki domowej roboty - cztery sposoby na przerabianie doniczekInteria DIY