Tych gatunków roślin nigdy nie sadź w ogrodzie. Niechciane wizyty szerszeni masz jak w banku
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Wysokie temperatury i przyjemnie ogrzewające skórę promienie słoneczne wprost zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy wyjdziemy na balkon lub taras, a może rozłożymy leżak w ogrodzie, niekoniecznie mamy ochotę na atak ze strony szerszeni. Już sam dźwięk nadlatujących owadów potrafi wywołać gęsią skórkę ze stresu. Jakie gatunki roślin przyciągają szerszenie? Podpowiadamy, z których lepiej zrezygnować.
Spis treści:
Jakie rośliny lubią szerszenie?
Wiosną i latem wyraźnie zauważymy, że szerszenie coraz śmielej wlatują do ogrodu, kręcą się po tarasie czy przysiadają na balkonie. Takie zachowanie ma związek z obecnością słodkich, owocowych i kwiatowych zapachów. Istnieje kilka kompozycji, które działają na owady jak magnes, któremu nie są w stanie się oprzeć. Jakie gatunki roślin wabią szerszenie? Jeśli nie chcemy mieć zbyt częstego kontaktu z groźnymi intruzami, zdecydowanie unikajmy sadzenia:
- jesionu,
- dębu,
- brzozy,
- jabłoni,
- gruszy,
- wiśni,
- śliwy,
- bzu.
Jak odstraszyć szerszenie z ogrodu?
Pojedyncze szerszenie, pojawiające się od czasu do czasu w pobliżu domu nie muszą jeszcze zwiastować nadciągających większych kłopotów. Powodem do niepokoju będzie zwiększenie częstotliwości ich odwiedzin oraz przylatywanie w większych grupach. W niektórych częściach kraju znaczne ilości, jakie zaczynają się pojawiać w tym sezonie, zwiastują, że możemy mieć nie lada problem, mówi się nawet o pladze. W ubiegłym roku prawdziwą inwazję szerszeni przeżył np. Rzym, ale stanowiły one wyzwanie również w innych miejscach Europy.
Czy da się skutecznie przegonić niechcianych intruzów z przydomowej przestrzeni? Zanim wrócimy ze sklepu z całą reklamówką preparatów odstraszających niechciane owady, zacznijmy od nieco prostszych patentów.
Pierwsza metoda polega na umieszczenie w ogrodzie kilku specjalnych pułapek w formie płynnej. Ich działanie wpływa na naturalny instynkt szerszeni, nęcąc owady kuszącym zapachem. Zwabione wpadają w substancję i nie są w stanie się z niej wydostać. Osobniki, którym udało się uciec, już zawsze będą kojarzyć tę przestrzeń z niebezpieczeństwem.
Jakiego zapachu boją się szerszenie?
Drugi trik również wykorzystuje aromaty, jednak tym razem wyjątkowo nieprzyjemne dla szerszeni. W tym celu nie potrzebujemy żadnych mieszanek. Wystarczy wybrać odpowiednie gatunki roślin do ogrodu. Doświadczeni ogrodnicy wskazują, by postawić przede wszystkim na:
- bratki,
- pelargonie,
- nagietki,
- lawendę,
- czosnek,
- tymianek,
- bazylię,
- miętę pieprzową.
Sprawdź również: