Naturalny wróg szerszenia. Co odstrasza te uciążliwe owady?

Aktualizacja

Szerszenie coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach, na balkonach i tarasach, czy też w domach. Uważane są za bardzo niebezpieczne, będące sporym zagrożeniem dla alergików. Choć naszym pierwszych odruchem jest chęć zabicia owada, to warto wiedzieć, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, a szerszeń nie jest aż tak groźny jak sądzimy. Jak bezpiecznie pozbyć się szerszeni z domu i co je skutecznie odstrasza?

Szerszenie azjatyckie mogą być groźne dla ludzi, ale jeszcze groźniejsze są dla innych owadów. Szczególnie narażone są zapylacze, które są "gotowane" na śmierć przez mordercze szerszenie
Szerszenie azjatyckie mogą być groźne dla ludzi, ale jeszcze groźniejsze są dla innych owadów. Szczególnie narażone są zapylacze, które są "gotowane" na śmierć przez mordercze szerszenie123RF/PICSEL

Szerszenie to owady z rodziny osowatych, występujące w Europie Środkowej, w tym pospolicie na terenie całej Polski. Owady te nie unikają ludzi i najczęściej przebywają na terenach mocno zaludnionych. Choć użądlenie przez szerszenia może być dla uczulonego człowieka niebezpieczne, to jego jad nie jest bardziej groźny niż np. jad osy i według biologów niesłusznie postrzegany jest on jako groźny szkodnik.

Szerszenie lubią lasy liściaste, tereny wykorzystywane rolniczo oraz te mocno zurbanizowane. Żywią się mniejszymi owadami i sokami drzew i bardzo często koegzystują z ptakami np. korzystając z ich budek lęgowych. Mogą pełnić pożyteczną rolę np. zjadając szkodniki i regulując ilość much i komarów, ale są zagrożeniem także dla innych cennych dla człowieka stworzeń np. pszczół. 

Co przyciąga szerszenie? Uważaj na te zapachy!

Szerszenie chętnie pojawiają się także w okolicy takich roślin jak bez, jesion, wierzba czy brzoza i jak większość owadów ciągną do światła. Wpadają do domów przez okna i otwarte drzwi, ale gdy nie znajdą nic do jedzenia, szukają drogi powrotnej. Warto wtedy im trochę pomóc, bo na tym etapie często się gubią, a głodne mogą stać się niebezpieczne i agresywne.

Naturalny wróg szerszenia. Zapach

Szerszenie wyjątkowo nie lubią zapachu pokrojonej cytryny
Szerszenie wyjątkowo nie lubią zapachu pokrojonej cytryny 123RF/PICSEL

Istnieją zapachy, których szerszenie wyjątkowo nie lubią i trzymają się od nich z daleka. Do grupy naturalnych wrogów szerszenia należą np.:

  • zapach pokrojonej cytryny
  • zapach goździków
  • zapach świeżo zaparzonej kawy 
  • zapach czosnku
  • wrotycz
  • wszelkiego rodzaju kadzidełka oraz palo santo
  • zapach bazylii i lawendy
  • zapach melisy. 

Latem warto więc rozpylać te zapachy na balkonach czy tarasach, by stały się naturalną tamą, chroniącą nas przed atakiem szerszeni.

Kleszcze - dlaczego wybierają akurat nas?Interia.tv

Jak pozbyć się szerszeni? Tego nigdy nie rób!

Jeśli w twoim otoczeniu pojawi się szerszeń, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zostawienie go w spokoju. Szerszenie są mniej agresywne niż osy, a w zły humor wprawia je tylko głód. Gdy szerszeń nie znajdzie pożywienia, po prostu odfrunie.

W przypadku, gdy regularnie odwiedza nas większa ilość szerszeni, najlepszym rozwiązaniem będzie rozstawienie pułapek feromonowych, dokładne wyczyszczenie wszelkich zakamarków w domu, garażu czy szopie na narzędzia, a w skrajnych wypadkach użycie specjalnej gaśnicy na szerszenie.

Jeśli szerszenie zbudowały już sobie gniazdo w domu, należy wezwać straż pożarną, która fachowo zajmie się problemem i pod żadnym pozorem nie strącać gniazda oraz nie używać wody ani ognia! Pamiętajmy, że choć szerszeń nie jest u nas pod ochroną, to nie należy go zabijać - na zachodzie Europy walka z tymi owadami sprawiła, że jest już ich bardzo niewiele i musiały zostać objęte ochroną, a za ich zabicie grożą wysokie mandaty! 

 Jeśli będziemy blisko gniazda szerszeni, nie prowokujmy owadów, bo mogą nas zaatakować
Jeśli będziemy blisko gniazda szerszeni, nie prowokujmy owadów, bo mogą nas zaatakować123RF/PICSEL

Jaki jest naturalny wróg szerszenia?

Szerszenie mają także swoich naturalnych wrogów, choć trzeba przyznać, że nie są oni zbyt skuteczni. Na liście tej znajdziemy m.in. ptaki, takie jak trzmielojad, sikora oraz ozdobna kura gołoszyja i nicienie. Bać się ich powinny szczególnie szerszenie azjatyckie, czyli przedstawiciele inwazyjnego gatunku, których mylimy często z naszym, pospolitym szerszeniem. Azjatycki kuzyn jest zdecydowanie większy, szybko się rozmnaża i uznawany jest za spore zagrożenie dla ekosystemu.

Sposób na szerszenie jest więc stosunkowo prosty - nie zabijajmy, ale odstraszajmy, bo jak przekonują biolodzy, szerszeń nie jest wcale aż tak straszny "jak go malują".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas