Reklama

Tym seniorom ZUS może zawiesić świadczenie. Jesteś w tej grupie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że część seniorów, pobierających świadczenia, a wciąż aktywnych zawodowo, może je stracić! Kluczem są tutaj obowiązujące limity przychodu. Kto powinien mieć się na baczności?

Zdecydowana większość polskich seniorów po osiągnięciu wymaganego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn) przechodzi na emeryturę. Część z nich postanawia jednak dalej pracować, zarówno na pełen jak i część etatu. Nie stanowi to problemu, bo według prawa mogą oni legalnie dorabiać do świadczenia. W innej sytuacji są osoby, które wcześniej przeszły na emeryturę, a dalej chcą pracować. Jakie limity ich obowiązują?

Przeczytaj również: Przysługuje w przypadku śmierci rodziców. Nie każdy wie o tym świadczeniu

Reklama

Ci seniorzy muszą uważać dorabiając na emeryturze. Obowiązują ich limity

Pierwsza grupa seniorów, która musi uważać, chcąc dalej pracować to ci, którym ZUS podwyższył świadczenie do kwoty emerytury minimalnej, od marca wynoszącej 1588,44 zł brutto. 

- wyjaśniła w rozmowie z portalem prawo.pl Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

Druga grupa to osoby, które nie osiągnęły wymaganego wieku, a pobierają z ZUS wcześniejszą emeryturę - muszą one uważać na limity przychodu. Ich przekroczenie wiąże się bowiem z obniżeniem, a nawet zawieszeniem świadczenia!

Należy pamiętać, że limity miesięcznego przychodu dla seniorów dorabiających na emeryturze zmieniają się co trzy miesiące, a ich wysokość ustalana jest na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za dany kwartał. Ile wynoszą obecne limity? 

  • 4713,50 zł, co stanowi 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Przekroczenie tej kwoty poskutkuje obniżeniem otrzymywanego świadczenia
  • 8753,60 zł, co stanowi 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Przekroczenie tej kwoty poskutkuje zawieszeniem otrzymywanego świadczenia.

Sprawdź również: Jak odliczyć internet od podatku? Sprawdź, czy spełniasz warunki

Ważne zmiany dla osób pobierających renty. Muszą uważać na limity

Nowy rok przyniósł także spore zmiany dla osób, które dorabiają, pobierając jednocześnie renty socjalne. Od stycznia 2023 przekroczenie pierwszego limitu wiąże się z pomniejszeniem świadczenia. Przekroczenie drugiego skutkuje jego całkowitym zawieszeniem.

Zobacz również: Dofinansowania dla gospodarstw domowych 2023. Jak z nich korzystać? 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emeryci i renciści | emerytura | świadczenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy