Przysługuje w przypadku śmierci rodziców. Nie każdy wie o tym świadczeniu

Od marca 2023 roku wzrosła wysokość dodatku dla sierot zupełnych. O świadczenie mogą się ubiegać osoby, które pobierają rentę rodzinną i których rodzice nie żyją. Wysokość dodatku dla sierot zupełnych została podwyższona w wyniku waloryzacji. Ile obecnie wynosi i co trzeba zrobić, by pobierać świadczenie?

Organ rentowy właściwy ze względu na adres zamieszkania ma 30 dni na wydanie decyzji w sprawie dodatku dla sierot zupełnych
Organ rentowy właściwy ze względu na adres zamieszkania ma 30 dni na wydanie decyzji w sprawie dodatku dla sierot zupełnych123RF/PICSEL

Co to jest dodatek dla sierot zupełnych?

Jak podaje oficjalna strona Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wysokość dodatku dla sierot zupełnych jest stała, ale w wyniku waloryzacji wraz z rentą rodzinną jest podwyższana co roku.

Podkreślono również, że świadczenie jest wypłacane każdej sierocie zupełnej, bez względu na to ile osób jest uprawnionych do renty rodzinnej. Od 1 marca 2023 roku dodatek dla sierot zupełnych wynosi 533,30 zł.

Dodatek dla sierot zupełnych przysługuje osobom, które nie mają rodziców i pobierają rentę rodzinną
Dodatek dla sierot zupełnych przysługuje osobom, które nie mają rodziców i pobierają rentę rodzinną123RF/PICSEL

Jakie dokumenty trzeba złożyć, by uzyskać dodatek dla sierot zupełnych?

By Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógł przyznać dodatek dla sierot zupełnych, należy złożyć następujące dokumenty:

  • wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej,
  • dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców,
  • dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.

Wymienione wyżej dokumenty można złożyć w dowolnym czasie, oczywiście po spełnieniu wszystkich warunków niezbędnych do uzyskania świadczenia. Można je dostarczyć do dowolnej jednostki organizacyjnej ZUS zarówno osobiście, jak i przez pośrednika. Drugą opcją jest złożenie ich za pomocą operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego.

Organ rentowy właściwy ze względu na adres zamieszkania ma 30 dni na wydanie decyzji w sprawie dodatku dla sierot zupełnych. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku jest możliwość bezpłatnego odwołania się. Można to zrobić w ciągu miesiąca od dnia otrzymania decyzji.

***

„Zdrowie na widelcu”: Domowe ciasto nie zawiera tych szkodliwych składnikówPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas