Uprawa papryki obficie obrodzi. Nakarm ją resztkami i patrz jak dojrzewa

Chrupiąca papryka z własnego krzaka to prawdziwy rarytas. Dojrzewające uprawy możesz zasilać domowymi odżywkami, które w okresie wzrostu roślin dostarczą niezbędne składniki pokarmowe bez grama chemii. Czego potrzebuje papryka i czym warto ją nawozić? Istnieje kilka dróg – wybierz najwygodniejszą i najpraktyczniejszą dla siebie.

Czym nawozić paprykę? Domowe metody przynoszą znakomite rezultaty
Czym nawozić paprykę? Domowe metody przynoszą znakomite rezultaty123RF/PICSEL

Czego potrzebuje papryka? Sprawdź, by zebrać obfity plon

Gdy papryka dojrzewa, wydawać się może, że jesteśmy na ostatniej prostej i niewiele już się może wydarzyć. Dopóki nie zbierzemy dorodnych owoców, nadal musimy dbać o swój ogród warzywny ze szczególną troską. Jakie wymagania ma papryka?

  • Zdecydowanie lubi ciepło, więc powinna rosnąć na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru.
  • Służy jej żyzna, bogata w próchnicę i przepuszczalna gleba o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
  • W czasie intensywnego owocowania przypadającym zwykle na lipiec-sierpień, wymaga regularnego podlewania. Braki wody odbiją się na mizernych plonach.
  • Gdy mowa o nawożeniu papryki, wśród składników odżywczych nie może brakować azotu, potasu, fosforu i magnezu.

Na szczęście nie musimy bazować wyłącznie na syntetycznych nawozach. Samodzielna uprawa papryki może opierać się naturalnych, domowych sposobach osiągania obfitego owocowania.

Trzymaj się zasad uprawy, a papryka obrodzi
Trzymaj się zasad uprawy, a papryka obrodzi123RF/PICSEL

Wykorzystaj ogrodowe odpadki

W nawożeniu papryki świetnie sprawdza się herbatka kompostowa. Jej przygotowanie zajmuje kilka dni, więc jeśli zależy ci na czasie, możesz zrobić wersję uproszczoną. Domowy nawóz ze skoszonej trawy bardzo dobrze odżywia paprykę, pobudzając ją do lepszego owocowania.

  • Trawę po koszeniu wrzuć do dużego plastikowego wiaderka.
  • Zalej wodą, zamieszaj i odstaw na dobę.
  • Następnego dnia podlej papryki. Mikstury nie musisz rozcieńczać.

Sprytny ogrodnik wie, jak wykorzystać odpadki w służbie innych roślin na swojej działce.

Kuchenne resztki dla odżywienia papryki

W naszych kuchniach każdego dnia produkujemy odpadki, które niejednokrotnie z automatu wyrzucamy do kosza. Tymczasem wiele z nich nadal stanowi bogactwo składników odżywczych, które z powodzeniem wykorzystasz w ogrodzie.

Doskonałym przykładem jest woda z gotowanych ziemniaków do nawożenia papryki. Jeśli chcesz wykorzystać ją w ogrodzie, pamiętaj, aby gotować kartofle bez przypraw — zwłaszcza bez soli. Odcedzając ziemniaki, zbierz wodę do wiaderka. Gdy ostygnie, użyj jej do podlewania papryki. W ten sposób dostarczysz roślinom cenny potas oraz fosfor.

Latem będziesz zajadać się warzywami z własnego ogródka
Latem będziesz zajadać się warzywami z własnego ogródka123RF/PICSEL

Jak często stosować domowe nawozy do papryki?

W przypadku naturalnych specyfików ryzyko przenawożenia jest minimalne. Nie ma jednak potrzeby zalewania krzaków papryki tego rodzaju preparatami. Przesada w żadną stronę nie jest wskazana. Nawożenie papryki domowymi sposobami przeprowadzaj raz lub dwa razy w miesiącu. Odżywki są potrzebne w okresie wiosennym i letnim.

Jak szybko obrać paprykę ze skórki?Interia DIY

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas