Uratuj przelaną sansewierię. W przeciwnym wypadku zgnije i obumrze
Sansewieria to żelazna roślina doniczkowa, ale również ona ma swoje ograniczenia. Potrafi przetrwać wiele i wybaczyć dużo błędów ogrodniczych. Niestety bardzo źle znosi przelanie, które w rezultacie przyczynia się do szybkiego gnicia systemu korzeniowego. Jeśli zauważysz, że sansewieria marnieje w oczach, działaj natychmiast. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są pierwsze oznaki zbyt obfitego podlewania rośliny.
Spis treści:
Jak wygląda sansewieria?
Wyróżnia się kilka gatunków sansewierii, między innymi cylindryczną i gwinejską. Chociaż różnią się nieco od siebie wyglądem, pod względem uprawy są dość podobne. Każdy z rodzajów sansewierii ma charakterystyczne liście.
Sansewierie stanowią ozdobę niejednej sypialni czy salonu. Ponadto są to rośliny cenione za zwalczanie szkodliwych toksyn. Chociaż należą do okazów wytrwałych, z pewnością zaszkodzi im niska temperatura i dużo wody. Cechuje je zdolność magazynowania wody w dużych, skórzastych liściach. Ponadto wyróżnia je płytki system korzeniowy. To sprawia, że sansewierie nie radzą sobie z nadmiarem wody. W konsekwencji prowadzi to do ich łatwego gnicia i natychmiastowego obumarcia.
Jak wygląda przelana sansewieria?
Pierwszym z objawów przelania sansewierii jest marszczenie się i powolne obumieranie liści. Z czasem zaczynają one żółknąć, a roślina traci swoją witalność. Zwinięte liście wyglądają o wiele mniej okazjonalnie. Każde podlewanie sprawia, że sansewieria wygląda jeszcze marniej. Jeśli zauważysz takie objawy, zaprzestań nawadniania okazu. Odczekaj kilka dni i kontroluj stan rośliny na bieżąco. Nie dopuść do przelania systemu korzeniowego, gdyż to prowadzi do rozwoju chorób grzybowych.
Na przyszłość pamiętaj, że gatunek ten nie wymaga częstego nawadniania. Lepiej nieco przesuszyć roślinę, której mniej to szkodzi. W okresie zimy czynność tę wystarczy powtarzać raz na tydzień. Najlepiej zrobić to dopiero w momencie, gdy ziemia jest lekko przesuszona. Mimo to trzymaj sansewieria daleko od kaloryfera czy innego źródła ciepła.
Co zrobić z przelaną sansewierią?
Kiedy jednak zauważysz postępujący proces gnicia rośliny, trzeba ją przesadzić. Ponieważ sansewieria rośnie dość szybko, warto wybrać doniczkę o rozmiar większą. Nie zapomnij o wymianie ziemi i dodaniu perlitu. W razie ponownego przelania pochłonie on nadmiar wilgoci. Istotne jest, by osłonka posiadała też otwory odpływowe.
Dzięki temu nadmiar wody ma ujście, a korzenie będą bezpieczne. Przed ponownym włożeniem sansewierii do doniczki, sprawdź ich kondycje. Zgniłe części utnij odkażonym sekatorem lub nożycami ogrodniczymi. Na koniec podlej roślinę i odstaw na swoje miejsce. Suche liście należy uciąć, pamiętaj, by omijać żywą tkankę.
Jakich warunków potrzebuje sansewieria?
Do prawidłowego wzrostu roślina ta wymaga dostosowanego do siebie miejsca. Ustaw ją tam, gdzie światło jest rozproszone. Najlepiej będzie czuła się w miejscu z zachodnią ekspozycją, gdzie nie występują przeciągi. Oprócz tego pamiętaj, by zapewnić jej żyzną glebę o zasadowym odczynie pH i przepuszczalną. Najlepiej, by w pomieszczeniu panowała temperatura w okolicach 20 stopni Celsjusza. O tej porze roku nie dokarmiaj sansewieria żadnymi nawozami. Może to spowodować odbarwienia na liściach. Dodatkowo stają się one miękkie i łatwo się wyłamują.
Zobacz też: