Urządzenia, które zużywają najwięcej energii
Co miesiąc starasz się oszczędzać prąd, a i tak rachunki za energię spędzają ci sen z powiek? Z pewnością, któreś z urządzeń AGD lub RTV w twoim domu lub mieszkaniu pobiera zbyt dużą ilość energii. Jeśli chcesz zaoszczędzić na prądzie, postaraj się ograniczyć korzystanie przynajmniej z połowy sprzętów, które pobierają największe ilości energii w domu lub znajdź ich energooszczędne zamienniki. Które to urządzenia? Dziewięć tych najpopularniejszych przedstawiamy tutaj.
Lodówka z chłodziarko-zamrażarką
W większości rankingów prezentujących "największych pożeraczy prądu" w naszych domach zdecydowanie wygrywa lodówka połączona z chłodziarko-zamrażarką. Według statystyk z 2016 roku przeciętna, polska czteroosobowa rodzina zużyła w ciągu roku 277 kilowatogodzin prądu z użytkowania samej lodówki! Niestety trudno zaoszczędzić na lodówce, czy zamrażarce, gdyż to te typy sprzętów, które praktycznie cały czas muszą być podpięte do prądu. Warto jednak wiedzieć, że najwięcej energii pobierają lodówki starszego typu – klasy B i C. Zdecydowanie najmniej prądu pobierają urządzenia klasy A+++. Charakterystyczne trzy plusy świadczą o wysokiej jakości produktu, a także o posiadaniu funkcji, która umożliwia oszczędzanie energii. Jeśli masz w domu starszą lodówkę typu B lub C, czym prędzej wymień ją na urządzenie klasy A, które posiada przynajmniej jeden plus.
Bojler elektryczny
Zaraz po lodówce i zamrażarce w rankingach urządzeń pobierających najwięcej energii jest bojler. Nie każdy posiada go w domu, ale wciąż jest jedną z najpopularniejszych metod ogrzewania wody. W 2016 roku przeciętna polska rodzina zużyła około 1500 złotych na ogrzewanie wody bojlerem. Jeśli decydujesz się na podgrzewanie wody taką metodą, wybierz bojlery nowszego typu. Zużywają zdecydowanie mniej energii i służą dłużej.
Tradycyjne żarówki
Tradycyjne żarówki to prawdziwe pożeracze energii! Jeśli chcielibyśmy regularnie oświetlać nimi mieszkanie o powierzchni około 60 metrów kwadratowych, rocznie płacilibyśmy za ich zużycie około 600 złotych. Na szczęście większość osób przerzuciła się na żarówki energooszczędne i ledowe, które pozwalają zaoszczędzić naprawdę sporo energii. Jeśli nadal oświetlasz mieszkanie tradycyjnymi żarówkami, jak najszybciej zamień je na energooszczędne odpowiedniki.
Kuchenka elektryczna
Kuchenka elektryczna to urządzenie kuchenne, które zaraz po lodówce, pobiera największą ilość energii. Jeśli często korzystamy z kuchenek elektrycznych, z pewnością nie zaoszczędzimy pieniędzy na prądzie. Najlepiej wymienić je na płyty gazowe lub indukcyjne.
Zmywarka
Przyjmuje się, że przy przeciętnej czteroosobowej rodzinie zmywarka pobiera około 400 kilowatogodzin energii na rok. Daje to koszt około 250 złotych. Zmywarki powszechnie uważa się za urządzenia, które mają pomóc nam zaoszczędzić na wodzie. Fakt, myjąc naczynia w zmywarce, tracimy mniej wody niż w przypadku, gdybyśmy myli je pod bieżącą wodą, ale jednocześnie zużywamy więcej prądu. Jeśli masz zmywarkę, myj w niej wyłącznie naczynia, których nie da się szybko i dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Przykładowo, szklanek po wodzie mineralnej nie musimy myć w zmywarce. Wystarczy, że przepłuczemy je pod bieżącą wodą. Takie działania pozwolą rzadziej używać zmywarki i jednocześnie zaoszczędzić na prądzie.
Czajnik elektryczny
Czajnik elektryczny w przeciętnej trzyosobowej rodzinie zużywa ponad 300 kilowatogodzin prądu na rok, co daje koszt około 200 złotych. Nic dziwnego, że znajduje się w pierwszej dziesiątce urządzeń elektrycznych, które pobierają najwięcej energii. Jak zaoszczędzić na gotowaniu wody? Jest tylko jedno wyjście. Jeśli mamy energooszczędną płytę grzewczą lub gazową, gotujmy wodę na piecu. Zużyjemy wtedy zdecydowanie mniej energii niż gdybyśmy używali czajnika elektrycznego.
Komputer stacjonarny z monitorem
Na kolejnym miejscu w rankingu urządzeń elektrycznych pochłaniających dużą ilość energii uplasował się komputer stacjonarny wraz monitorem. Jeśli wierzyć statystykom, komputer stacjonarny w przeciętnej trzyosobowej rodzinie rocznie zużywa energię wartą około 160 złotych. Jak zaoszczędzić, gdy komputer jest nam codziennie potrzebny? Najlepiej przerzucić się na laptopa. Jeśli nie masz laptopa, pamiętaj, by za każdym razem, gdy odchodzisz na dłuższą chwilę od komputera, przełączać go w stan uśpienia.
Telewizor z dekoderem
Po komputerze stacjonarnym czas na telewizor wraz z dekoderem, gdyż aktualnie większość z nas ogląda telewizję za pośrednictwem dekodera. Jeśli telewizor w ciągu roku jest włączony minimum pięć godzin dziennie, pobiera on energię o wartości około 150 złotych. Jak zaoszczędzić na telewizji? To proste - rzadziej ją oglądać! Pozytywne efekty odczuje nasz portfel, ale także oczy i mózg.
Piekarnik elektryczny
Piekarnik elektryczny to kolejny kuchenny sprzęt, który nie ułatwia nam oszczędzania. Jeśli przyjmiemy, że używamy go minimum trzy razy w tygodniu przez 45 minut, w skali roku zużyje on energię wartą około 150 złotych. W piekarniku nie powinniśmy na pewno podgrzewać potraw, ponieważ jest to zupełnie nieopłacalne. Dlatego warto zainwestować w mikrofalówkę, w której zarówno podgrzejemy, jak i rozmrozimy żywność.
Choć te liczby mogą wydawać się niewielkie w skali roku, to ich dodanie stworzy już całkiem pokaźną sumę. Warto oszczędzać prąd. Pomogą nam w tym energooszczędne zamienniki popularnych urządzeń, na przykład mikrofalówka, lodówka wysokiej klasy czy laptop.