Ustaw wiatrak w ten sposób. Skutecznie obniżysz temperaturę w mieszkaniu

Jak schłodzić mieszkanie w upał? To pytanie zadają sobie wszystkie osoby, które nie dysponują klimatyzatorem. Zaopatrujemy się w wiatraki, ale nie zdajemy sobie sprawy, że ogromne znaczenie w ich efektywnym działaniu ma miejsce, w jakim zostaną postawione. Sposób na obniżenie temperatury w domu, który prezentujemy, stosuj w godzinach wieczornych i po burzy. Szybko odczujesz różnicę.

Poznaj prosty sposób na schłodzenie domu w upał
Poznaj prosty sposób na schłodzenie domu w upał123RF/PICSEL

Nie wpuszczaj do domu gorącego powietrza

Nie mamy wpływu na pogodę, nadal jednak możemy wystrzegać się podstawowych błędów, które sprawiają, że mieszkanie zamienia się w piekarnik. Przestrzeganie zasad prawidłowego wietrzenia latem to absolutna podstawa, by w pomieszczeniach panowały warunki, w których da się normalnie funkcjonować.

Zrezygnujmy z otwierania okien w ciągu dnia. Wietrzenie należy planować między późnym wieczorem a wczesnym porankiem, najlepiej w godzinach od północy do siódmej rano. W ten sposób wpuścimy do domu orzeźwiający chłód, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się pokoi. Starajmy się również zasłaniać okna w ciągu dnia roletami lub jasnymi, cienkimi tkaninami.

Latem należy zwrócić szczególną uwagę na wietrzenie mieszkania
Latem należy zwrócić szczególną uwagę na wietrzenie mieszkania123RF/PICSEL

Jak schłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Wentylatory wprawiają powietrze w ruch, więc staramy się siedzieć jak najbliżej nich. Choć są całkiem praktycznym rozwiązaniem, prosty manewr sprawi, że chłodzenie mieszkania będzie bardziej efektywne.

Przy urządzeniu warto postawić miednicę z wodą lub kostkami lodu. Być może nie będzie to tożsame z przyjemną morską bryzą, ale momentalnie odczujesz ulgę w upale.

Ustaw wiatrak w tym miejscu wieczorem. Temperatura spadnie o kilka stopni

Pot lejący się z czoła sprawia, że marzysz o klimatyzatorze? Nie załamuj rąk — z upałem w domu poradzisz sobie bez kosztownej instalacji. Zamiast tego wentylator ustaw na parapecie lub w progu drzwi balkonowych w taki sposób, aby wprowadzał powietrze z zewnątrz do środka. Patent ten jest skuteczny przede wszystkim w godzinach wieczornych, gdy temperatura otoczenia spada. Warto wykorzystywać go również tuż po burzy, gdy robi się chłodniej i powietrze wydaje się "świeższe".

Wiatrak na oknie — do tego triku będziesz wracać podczas nieznośnych upałów
Wiatrak na oknie — do tego triku będziesz wracać podczas nieznośnych upałów123RF/PICSEL

Pamiętaj, by po skończonej pracy urządzenia, zamknąć okna i zasłonić żaluzje lub zasłony. Chłód na dłużej pozostanie w mieszkaniu, a funkcjonowanie w takich warunkach będzie dużo przyjemniejsze. Jednocześnie unikaj gotowania skomplikowanych potraw, które wymagają długiej pracy kuchenki. Zrezygnuj również z gorących kąpieli i wyłączaj wszystkie urządzenia elektryczne, jeśli akurat z nich nie korzystasz.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas
{CMS: 0}