W upały nastaw termostat na "piątkę". Czeka cię miła niespodzianka

Latem przekręć pokrętło kaloryfera na „piątkę” – zachęca Niemieckie Stowarzyszenie Gazu Skroplonego, wywołując tym samym spore zamieszanie. Ale chociaż brzmi zaskakująco, wkrótce możesz sobie jednak za to podziękować. Obniżenie kwoty na rachunkach to dopiero początek.

Latem przekręć pokrętło kaloryfera na „piątkę”. Efekt cię zaskoczy
Latem przekręć pokrętło kaloryfera na „piątkę”. Efekt cię zaskoczy123RF/PICSEL

Wraz z zakończeniem sezonu grzewczego Polacy, zachęceni panującymi na zewnątrz upałami, zgodnie przekręcili termostat kaloryfera na "zero". W tej pozycji, w wielu przypadkach, pozostanie on najpewniej aż do nadejścia pierwszych, jesiennych chłodów.

Niemieckie Stowarzyszenie Gazu podkreśla tymczasem, że podobny zabieg jest zgoła daleki od ideału. W konkretnym przypadku gałka kaloryfera powinna wrócić na "piątkę" - wskazują eksperci.

Jak ustawić termostat na lato? Potem sobie podziękujesz

W przypadku domów i mieszkań ogrzewanych za pomocą sieci miejskiej instalacja pracuje wyłącznie w sezonie - oznacza to więc, że latem kaloryfery i tak pozostają zimne. Specjaliści zalecają jednak, by także poza sezonem grzewczym, kiedy grzejniki nie są ciepłe, odkręcić zawory i ustawić głowice termostatyczne na maksymalny poziom. Zapobiegnie to bowiem zapowietrzeniu kaloryferów, ale również sprawi, że te będą gotowe do kolejnego sezonu grzewczego. Ale nie tylko.

Jak ustawić termostat na lato? Potem sobie podziękujesz
Jak ustawić termostat na lato? Potem sobie podziękujesz123RF/PICSEL

Jeszcze dokładniej wartościom na termostatach przyjrzeć powinni się ci, którzy we wnętrzu swoich mieszkań i domów posiadają grzejniki wyposażone w czujniki temperatury zewnętrznej. Przekręcenie ich na "zero" może bowiem wkrótce przyczynić się do wzrostu kwot na rachunkach za ogrzewanie. Jak to możliwe?

Jak najlepiej ustawić termostat? Eksperci wskazują

Podkręcenie termostatu spowoduje rozluźnienie mechanizmu regulującego dopływ wody do grzejników, co wpłynie na późniejszą kondycję zaworów. "Dzięki temu zawory nie zatykają się latem i nie zatykają się na początku kolejnego sezonu grzewczego, a w najgorszym przypadku wymagają wymiany" - wyjaśnia na łamach niemieckiego serwisu WMN Markus Lau, ekspert techniczny DVFG, cytowany przez msn.com.

Najbezpieczniejszym ustawieniem, wbrew pozorom, nie będzie więc "zero", a "pięć". Szczególnie, kiedy nocą temperatura spadnie poniżej konkretnego poziomu, wymuszając poprzez system samokontrolujący włączenie się kaloryferów.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas
{CMS: 0}