Usuniesz plamę z nagrobka bez szorowania. Potrzebujesz tylko jednej rzeczy

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się nieubłaganie, więc nasze działania będą koncentrować się wokół czyszczenia nagrobków. Przyjemność z mycia pomników mogą odebrać plamy z wosku, które są zazwyczaj uporczywe i trzeba się solidnie napracować, aby się ich pozbyć. Jeśli masz z tym problem, to podpowiadamy, jak w prosty sposób usunąć plamy z wosku na nagrobku.

Plama z wosku na nagrobku? Spokojnie, można łatwo jej się pozbyć
Plama z wosku na nagrobku? Spokojnie, można łatwo jej się pozbyć123RF/PICSEL

Czyszczenie nagrobku z wosku: O tym pamiętaj

Kamienne nagrobki zawsze muszą być czyszczone ostrożnie, bo chwila nieuwagi albo użycie nieodpowiedniego sprzętu spowodują, że pojawi się następna plama lub pojawią się rysy, które są niemożliwe do usunięcia. A wosk obecny na kamiennej płycie może stawiać opór i nie zawsze może zejść za pierwszym podejściem.

Co zabrać ze sobą na cmentarz, jeśli chcemy usunąć wosk? Na pewno pomocna będzie szpatułka plastikowa albo drewniana. Jeśli nie masz takiej na wyposażeniu, uspokajamy. Nie trzeba szukać ich specjalnie w sklepach, doskonale sprawdzą się również te, które na co dzień wykorzystujemy w kuchni. Pomocny okaże się również papierowy ręcznik kuchenny, który ułatwi nam zadanie.

Tajna broń na plamy z wosku na nagrobku? Niezbędny okaże się wrzątek! Jak go zabrać ze sobą na cmentarz? Oto banalne rozwiązanie.

Arkadiusz Jakubik w rozmowie z Katarzyną Zdanowicz: Prawdziwy mężczyzna ma kwaterę na cmentarzu INTERIA.PL

Plamy z wosku na nagrobku? Weź termos pod pachę!

Chcesz pozbyć się wosku z nagrobka? Musisz mieć wrzątek, który najlepiej przetransportować z domu na cmentarz za pomocą termosu. Gorącą wodą polewamy wosk i czekamy chwilę, aby się rozpuścił. Trzeba jednak od razu patrzeć na rozlewającą się wodę i ścierać ją natychmiast za pomocą ręcznika papierowego, aby rozpuszczona parafina nie rozlewała się na nagrobek. Z drugiej strony można także wrzątkiem nasączyć szmatkę i przyłożyć ją na plamę i odczekać. Jeśli jej resztki zostały nadal na płycie, można spróbować zebrać je za pomocą ręcznika papierowego.

Oporny wosk na nagrobku można zeskrobać plastikowym lub drewnianym przedmiotem. Musimy być jednak pewni, że przyrząd nie ma ostrych końców, które mogą zarysować pomnik.

Plama po wosku? Jej również się pozbędziesz

Ładna pogoda może sprzyjać porządkom na cmentarzu
Ładna pogoda może sprzyjać porządkom na cmentarzu123RF/PICSEL

Udało nam się pozbyć wosku na pomniku? Pierwszy sukces mamy za sobą, ale kiedy parafina była zbyt długo na kamiennej powierzchni, w jej miejscu może pozostać plama. Na szczęście jej również można się pozbyć domowymi sposobami, ale trzeba wiedzieć jedno: im szybciej, tym lepiej. Czym usunąć plamę po wosku z nagrobka? Warto zaopatrzyć się w:

  • sok z cytryny,
  • szare mydło,
  • papkę wykonaną z wody i odrobiny proszku do prania,
  • roztwór octu i wody (trzy łyżki na litr wody).

Zanim jednak zabierzemy się za czyszczenie, warto zrobić próbę na jakiejś mało widocznej części pomnika. Jeśli po jakimś czasie nie pojawią się przebarwienia, to znak, że można bez obaw zabrać się za czyszczenie plamy z wosku.

Plamy z wosku? Lepiej im zapobiegać

Plamy z wosku mogą pojawiać się niespodziewanie, ponieważ niewiele trzeba, aby parafina wylała się ze znicza. Wystarczą niekorzystne warunki atmosferyczne, aby szkło pękło i zawartość wylała się na płytę. W takim wypadku lepiej zapobiegać niechcianym sytuacjom. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne podkładki, które umieszcza się bezpośrednio na kamiennej płycie i dopiero na nich ustawia się znicze. W zastępstwie można posłużyć się podstawkami pod doniczkę, które spełniają taką samą funkcję.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas