W jakich butach biegać?

Wchodząc do sklepu biegowego, można doznać zawrotu głowy na widok niezliczonej ilości specjalistycznych butów. Uporządkujmy obuwie ze względu na jego zastosowanie, by podjąć jak najlepszy wybór zakupowy. Trzy główne kategorie to buty treningowe, startowe i terenowe.

Największą popularnością cieszą się buty treningowe, ponieważ większość z nas bieganie uprawia amatorsko
Największą popularnością cieszą się buty treningowe, ponieważ większość z nas bieganie uprawia amatorsko123RF/PICSEL

"Największą popularnością cieszą się buty treningowe, ponieważ większość z nas bieganie uprawia amatorsko. Ich przeznaczenie to biegi długotrwałe i jednostajne. Są dedykowane głównie osobom, które lądują na pięcie oraz idealnie sprawdzają się jako buty dla początkujących. Cechują się zazwyczaj dobrym poziomem amortyzacji, a także sztywną konstrukcją, stabilizującą stopę podczas biegu" - opowiada PAP Life trener lekkoatletyki Tomasz Domżalski, ambasador Saucony Polska.

Gdy chodzi o buty startowe, te sprawdzają się podczas zawodów oraz szybkich treningów. Ich priorytetem jest odpowiednia dynamika biegu. Powinny być używane na przemian z butami treningowymi, ponieważ nie są tak trwałe oraz często brakuje w nich elementów stabilizujących. Kompromisem są z kolei buty startowo-treningowe - cięższe od startowych, ale lżejsze od treningowych.

"Warto również wyróżnić buty terenowe, przeznaczone do wymagających nawierzchni, jak błoto, trawa czy piach, z uwzględnieniem nachylenia terenu. Sprawdzają się podczas biegów terenowych lub górskich. Konstrukcja cholewki jest bardzo solidna i odporna na czynniki zewnętrzne. Podeszwa charakteryzuje się głębokim urzeźbieniem, co ma nas uchronić przed niekontrolowanym poślizgiem" - wyjaśnia Domżalski. Warto zauważyć, że bieganie w terenie naturalnym uchodzi za zdrowsze niż po twardej nawierzchni, bo nie obciąża aż tak stawów. (PAP Life)

autor: Andrzej Grabarczuk

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas