W mig rozpuszcza pleśń. Niezawodny patent w łazienkowych porządkach

Pleśń w łazience odstrasza nieestetycznym wyglądem oraz niekorzystnym wpływem na zdrowie. Wyjątkowo niebezpieczna jest zwłaszcza dla alergików. Istnieje wiele sposobów, które mają zapobiec powstawaniu pleśni, nie wszystkie są jednak skuteczne. Jak poradzić sobie z usunięciem pleśni w łazience? Czy konieczne jest używanie drogich, chemicznych detergentów? Sprawdź, jak rozprawić się z problemem, by pleśń już nigdy nie zagościła w łazience.

Pleśń najczęściej rozwija się w pobliżu umywalki, wanny lub prysznica
Pleśń najczęściej rozwija się w pobliżu umywalki, wanny lub prysznica123RF/PICSEL

Skąd bierze się pleśń w łazience?

Pleśń jest wytworem o podłożu grzybowym, który charakteryzuje się nitkowatymi strzępkami oraz białym, szarym, zielonym lub czarnym kolorem powstałego nalotu. Zarodniki pleśni zazwyczaj unoszą się w powietrzu, a osiadając na powierzchni rozpoczynają proces tworzenia grzybni. Rozwojowi pleśni sprzyja kilka czynników. Głównymi z nich są: temperatura, duża wilgotność oraz utrudniony dostęp do powietrza.

Łazienka to wprost idealne miejsce dla pleśni. Po ciepłej kąpieli lub gorącym prysznicu, w pomieszczeniu pozostaje wysokie stężenie zarówno ciepła, jak i wilgoci. Szczególnie fugi i silikon, a konkretnie szczeliny w nich powstające, zapewniają pleśni idealne warunki do wzmożonego rozwoju. Czarny nalot, świadczący o obecności pleśni w łazience, najczęściej rozwija się w pobliżu umywalki, wanny oraz prysznica. Powodują go zarodniki grzybów, które mocno wżerają się w materiał. Choć z pozoru wydają się nie do usunięcia, wystarczy kilka domowych sposobów, które przyspieszą ten proces.

Domowe sposoby na walkę z pleśnią

Za pomocą domowych składników szybko pozbędziesz się pleśni w łazience
Za pomocą domowych składników szybko pozbędziesz się pleśni w łazience123RF/PICSEL

Można wykonać je szybko i bez naruszania domowego budżetu. Są w 100% naturalne - nie zagrażają środowisku oraz nie spowodują uszkodzeń delikatnej skóry dłoni. Sprawdź, które z domowych produktów najszybciej poradzą sobie z powstałą w łazience pleśnią.

Proszek do pieczenia na pleśń

Właściwości proszku do pieczenia znane są nie tylko w kuchni. To produkt-niezbędnik, który sprawdzi się nie tylko w wypiekach, ale także jako domowy sposób do czyszczenia łazienki z powstałej pleśni. Wystarczy zabrudzoną powierzchnię obficie zasypać proszkiem do pieczenia, a następnie zostawić na minimum 20 minut. Po upływie wyznaczonego czasu dokładnie szorujemy i spłukujemy posypane miejsce. W tym celu warto użyć gąbki do mycia naczyń lub szczoteczki do zębów. Całość wycieramy do sucha.

Pogromcy pleśni - ocet i soda oczyszczona

Jeśli zauważymy czarne plamy z pleśni na silikonie w łazience - nie wpadajmy w panikę. Składniki, które przydadzą się do szybkiego pozbycia niechcianego intruza, mamy już w kuchennych szafkach. Potrzebujemy octu i wody, w proporcjach 1:2. Tak przygotowaną mieszanką dokładnie myjemy zabrudzone miejsce. Jeśli środek okaże się zbyt słaby, warto dodać do niego łyżeczkę sody oczyszczonej. Powstałą papkę ponownie nakładamy na silikon i zostawiamy na 10 minut. Następnie całość szorujemy i dokładnie spłukujemy wodą. Również w tym przypadku dobrze jest zadbać o całkowite wysuszenie wyczyszczonego miejsca.

Pasta do zębów rozprawi się z pleśnią

Dba o codzienną higienę jamy ustnej oraz zdrowie szkliwa. Okazuje się, że pasta do zębów świetnie wyczyści pleśń z łazienkowych zakamarków. Dzięki właściwościom ścierającym i wybielającym, w niedługim czasie wyczyści zabrudzone powierzchnie. Dużą ilość pasty nakładamy na pleśń, a następnie uważnie szorujemy całość szczoteczką, aż do całkowitego usunięcia naleciałości.

Sok z cytryny ułatwi walkę z pleśnią

Cytryna to niezbędnik w domowych porządkach. Jej właściwości odkażające, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze dobrze jest wykorzystać w walce z pleśnią w łazience. Miejsce, w którym powstało skupisko grzybów, skrapiamy obficie sokiem z cytryny i zostawiamy do wchłonięcia na 10 minut. Te kilka minut wystarczy, by rozpuścić powstałą pleśń. W celu jej szybszego usunięcia całość dokładnie szorujemy za pomocą szczoteczki.

Tak zapobiegniesz tworzeniu się pleśni w łazience

Niewłaściwa wentylacja sprzyja powstawaniu pleśni w łazience
Niewłaściwa wentylacja sprzyja powstawaniu pleśni w łazience123RF/PICSEL

Pozbycie się pleśni z łazienki to tylko część sukcesu. Może pojawić się ponownie tak szybko, jak zniknęła. Zazwyczaj jest to spowodowane nieodpowiednią wentylacją łazienki - głównie po dłuższej kąpieli lub ciepłym prysznicu. Zamknięcie łazienki spowoduje nagromadzenie wilgoci, która stanie się pożywką do rozwoju pleśni.

Zadbanie o prawidłowe osuszenie pomieszczenia dobrze jest zacząć od sprawdzenia stanu kratek wentylacyjnych. Często wystarczy przetrzeć je z nagromadzonego kurzu i brudu, co poprawi przepływ powietrza. Jeśli to nie pomoże, postarajmy się po kąpieli przynajmniej na jakiś czas pozostawić otwarte drzwi do łazienki. Co zrobić, gdy i to nie poskutkuje? Ostatecznością może okazać się zakup pochłaniacza wilgoci lub osuszacza powietrza.

Jak wyczyścić prysznic? Domowy sposób na mycie kabiny prysznicowejInteria DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas