W przyszłym roku róże będą uginać się od kwiatów. Teraz wykonaj ważny zabieg
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Róże to jedne z tych roślin, które ogrodnicy umiłowali sobie zdecydowanie najmocniej. Aby jednak cieszyć się mnogością kwiatów i kolorów nie wolno zapomnieć o ważnym zabiegu pielęgnacyjnym. To ostatni dzwonek. By w przyszłym roku róże uginały się od kwiatów złap za sekator już teraz.
Spis treści:
Czego potrzebują róże we wrześniu?
Wrzesień w ogrodzie jest specyficznym miesiącem. Coraz niższe temperatury i krótsze noce zwiastują bowiem koniec sezonu, wymuszając jednocześnie na ogrodnikach zakasanie rękawów i wzięcie się do wytężonej pracy. Istnieje bowiem kilka ważnych terminów, których nie sposób przegapić. Szczególnie, jeśli chodzi o róże.
Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku róż jest ich przycinanie. Dzięki cięciu rośliny są nie tylko zdrowsze i odmłodzone, ale dodatkowo dobrze się rozwijają, lepiej krzewią i obficiej kwitną. Skrócenie pędów zachęci różę do wytworzenia nowych kwiatów, które w przyszłym roku będą cieszyć ogrodnicze oko. Aby jednak tak się stało po sekator należy sięgnąć już teraz.
Zobacz również: Kluczowy moment na przesadzenie hortensji. Kieruj się tymi zasadami, a obrodzi kwiatami
Kiedy przycinać róże na jesieni?
Początkiem września powinniśmy zwrócić nieco większą uwagę na róże, które rosną w naszym ogrodzie. Warto systematycznie usuwać z pędów więdnące kwiaty, zachęcając w ten sposób krzew do dłuższego kwitnienia.
Jesienią należy jednak wyciąć z róż wyłącznie te gałązki, na których widać oznaki chorób i infekcji grzybiczych, a także te, które są zbytnio zagęszczone. Przed nadejściem zimy dokładnie ogołacamy również różę ze zwiędłych kwiatów. Jesienią róż nie powinno się jednak zbyt mocno przycinać. Specjaliści są zgodni - podobny zabieg narazi pędy na niekorzystny wpływ niskich temperatur oraz infekcje.
Cięcie róży jesienią może doprowadzić do osłabienia rośliny. Rany powstałe po cięciu będą bowiem wolniej regenerować się podczas chłodniejszych dni, a wraz z nadejściem ujemnych temperatur krzew będzie zdecydowanie mocniej podatny na przemarznięcie. Z podobnym zabiegiem warto więc poczekać do wiosny.
Czy można teraz przycinać róże?
Jesienią warto pozbyć się z róż słabych, chorych oraz uschniętych pędów. Główne przycinanie wykonajmy dopiero wiosną, mobilizując w ten sposób roślinę do większego wzrostu.
- Podstawowe przycinanie róż przeprowadź wiosną, w połowie kwietnia.
- Sięgnij po dobrze naostrzony sekator, starając się nie ranić i nie miażdżyć pędów.
- Przycinaj róże w odległości od 0,5 do 0,8 cm od ostatniego zdrowego pąka. Cięcie wykonuj płasko lub lekko skośnie.
- Każdą, nawet najmniejszą ranę powstałą po przycięciu róży zasmaruj maścią ogrodniczą.
Zobacz również: Wrzesień w ogrodzie. Jakie rośliny najlepiej sadzić jesienią?
Jak chronić róże przed zimą?
Obok wycięcia suchych i chorych pędów, różę należy odpowiednio zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Rośliny wielokwiatowe i miniaturowe warto zabezpieczyć poprzez kopczykowanie, usypując wokół rośliny wysoki na około 20 cm kopczyk z kompostu lub ziemi. Wyższe krzewy warto okryć słomą lub gałęziami świerkowymi. W przyszłym roku róże nam za to podziękują.
Zobacz również: Wrzesień na balkonie. Otocz swoje rośliny szczególną opieką