Ważne oznaczenie na recepcie. Każdy senior powinien je znać
Oprac.: Agata Zaremba
Niekiedy na recepcie, którą otrzymujemy od lekarza lub pielęgniarki, możemy znaleźć literkę "S". Co ona oznacza i do czego nas uprawnia?
"S" na recepcie to nic innego jak uprawnienie, które umożliwia seniorom powyżej 65. roku życia otrzymanie w aptekach wybranych leków za darmo.
Do grona osób, które mogą otrzymać leki bezpłatnie, seniorzy 65+ dołączyli 1 września 2023 roku. Przypominamy do tamtej pory, darmowe leki przysługiwały osobom po 75. roku życia. To bardzo istotny krok w kierunku poprawy dostępności opieki zdrowotnej dla osób starszych.
Jednakże należy pamiętać, że S na recepcie to uprawnienie dodatkowe. Dotyczy ono jedynie sytuacji, gdy lek został zaordynowany we wskazaniach refundacyjnych. Oznacza to, że jeśli lekarz przepisuje lek pełnopłatnie (oznaczenie 100 proc. lub X na recepcie), pacjent nie skorzysta z darmowej realizacji, nawet jeśli jest uprawniony do bezpłatnych leków na podstawie wieku.
Recepty z uprawnieniem S mogą wystawiać lekarze, pielęgniarki lub położne. Tym samym pracownicy apteki nie są uprawnieni do ich nanoszenia.
Zobacz również: Czym nie można popijać leków? Lista napojów jest długa
Jakie leki można dostać?
Na liście bezpłatnych leków dla osób 65+ znajduje się niemal 3800 leków, obejmujących około 420 różnych substancji czynnych. Wśród nich znajdziemy preparaty:
- antyhistaminowe,
- cytostatyczne,
- ginekologiczne,
- hormonalne,
- okulistyczne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwgrzybicze,
- szczepionki.
Kto jeszcze ma prawo do darmowych leków?
Uprawnienie dodatkowe na darmowe leki mają także:
- osoby, które ukończyły 75. rok życia,
- pracownicy i byli pracownicy zakładów produkujących wyroby zawierające azbest — na leki umożliwiające leczenie chorób wywołanych kontaktem z tym materiałem,
- inwalidzi wojenni oraz małżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu,
- osoby represjonowane oraz małżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu,
- wdowy i wdowcy po inwalidach wojennych i poległych żołnierzach,
- cywilne, niewidome ofiary działań wojennych,
- inwalidzi wojskowi,
- żołnierze i członkowie ich rodzin,
- absolwenci szkół wyższych odbywający przeszkolenie wojskowe oraz członkowie ich rodzin,
- kobiety w ciąży,
- weterani, których uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30 proc.,
- Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi,
- Zasłużeni Honorowi Dawcy Przeszczepu.
Pamiętajmy jednak, że w zależności od rodzaju dodatkowego uprawnienia refundowane są inne grupy leków. W praktyce oznacza to, że emerytom przysługują zniżki na inne leki, niż kobietom w ciąży lub weteranom.