Ważny obowiązek właścicieli psów. Zapomnisz - dostaniesz wysoki mandat

Posiadanie psa wiąże się nie tylko z przyjemnościami. Każdy właściciel czworonoga ma również prawne obowiązki. Jest ich cały szereg, a nieprzestrzeganie ich może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. O czym powinien pamiętać każdy właściciel psa?

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki
Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki123RF/PICSEL

Każdy z nas wie, że posiadanie psa oznacza szereg obowiązków, które mają na celu odpowiednie zadbanie o czworonoga. Okazuje się jednak, że nie są to wyłącznie "umowne" obowiązki, ale są też sprecyzowane prawnie. Nikogo nie szokuje zapis dotyczący wyprowadzania psów na smyczy, jednak inne zobowiązania mogą zadziwić wielu, również właścicieli czworonogów.

Odpowiednie warunki dla psa

Ustawa o ochronie zwierząt mówi, że każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Pomieszczenia przeznaczone dla czworonoga muszą być odpowiednio dostosowane: chronić psy przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę.

Właściciel ma też obowiązek zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do wody. Należy pamiętać również, że nie można trzymać zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie. Uwięź, na której trzymane będzie zwierzę, nie może być krótsza niż 3 metry. Przepis ten niestety nie zawsze jest respektowany. Za nieprzestrzeganie tych wytycznych, zgodnie z kodeksem wykroczeń w przypadkach, gdy właściciel "nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia", przewidziana jest kara nagany, grzywny do 250 złotych lub ograniczenia wolności.

Obowiązek szczepień ochronnych

Każdy właściciel czworonoga nie może zapominać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie, które powinno nastąpić najpóźniej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i należy je powtarzać każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa może wiązać się z grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Odpowiedzialność za czworonoga

Właściciel ponosi odpowiedzialność za psa i szkody przez niego wyrządzone
Właściciel ponosi odpowiedzialność za psa i szkody przez niego wyrządzone123RF/PICSEL

Nie należy również zapominać o tym, że to właściciel ponosi pełną odpowiedzialność za zachowanie psa. Kodeks Wykroczeń nakłada na właściciela psa obowiązek należytej kontroli swojego czworonoga, gdy udaje się z nim w miejsca ogólnodostępne.

Właściciel nie może po prostu puścić wolno swojego psa. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:

Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

O dziwo, pod przepis ten podlegają również lasy: Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.

Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może doprowadzić też do wyrządzenia szkody innej osobie przez psa. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale mowa również rzecz jasna o pogryzienia. W zależności od skutków właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna.

Jeśli natomiast w wyniku niedopilnowania psa dojdzie do zniszczenia rzeczy (np. rozerwanie ubrania, wybicie szyby, jak również zagryzienie innego zwierzęcia) - właściciel, który nie wywiązał się z odpowiedniego trzymania psa poniesie odpowiedzialność karną uzależnioną od wartości wyrządzonej szkody.

Głośne szczekanie: Czy podlega karze?

Okazjonalne szczekanie psa, nawet jeśli doskwiera sąsiadom, nie może być przedmiotem odpowiedzialności prawnej. Jeśli natomiast pies upodobał sobie "koncertowanie nocą", wówczas w grę może wchodzić odpowiedzialność z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń:

Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

W przypadku braku reakcji posiadacza psa na jego uporczywe szczekanie nocą bez szczególnych zewnętrznych powodów, właściciel może ponieść odpowiedzialność na podstawie art. 51 § 1 kw.

Długotrwałe szczekanie w dzień, jeśli zostanie zgłoszone, może wiązać się z zainteresowaniem się losem psa przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

"Zbliżenia": Michał Bajor o płycie, miłości i samotnościINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas