Weź z kuchni przyprawę i wsyp do kopca. Kret i nornica wyprowadzą się w trymiga

Krety i nornice nie są mile widzianymi gośćmi w ogrodzie. Nawet zimą dają znać o swojej obecnością, co dla wielu jest istną zmorą. Istnieje jednak prosty sposób na pozbycie się tych szkodników działkowych. Pomocna okaże się przyprawa, która znajduje się w wielu kuchniach.

Kret
Kret123RF/PICSEL

Krety i nornice w ogrodzie – jak szkodzą?

Ogrodnicy nie kryją, że krety to dla nich istna zmora. Podobnie jest w przypadku nornic, które łudząco przypominają myszy polne. Są aktywne przez cały rok i nie zapadają w sen zimowy. Głównie upodobały sobie działania w ogrodzie pod osłoną nocy. Nornice również budują korytarze niszczące korzenie roślin. Oprócz tego są uznawane za szkodniki ze względu na podjadanie liści, nasion, kłączy, cebulek, owoców oraz kory.

123RF/PICSEL

Jak pozbyć się kreta i nornicy z ogrodu? Wykorzystaj przyprawę z kuchni

Krety i nornice, jak większość szkodników, można przepędzić z ogrodu za pomocą zapachu. W tym celu ogrodnicy sadzą rośliny odstraszające. W przypadku kretów mowa m.in. o mięcie, czosnku, aksamitkach, bazylii i wilczomleczu. Nornicom z kolei nie przypadła do gustu np. czarna porzeczka, nostrzyk i korona cesarska.

Ogrodnicy polecają również inny sposób opierający się na przepędzeniu szkodników za pomocą zapachu. W tym celu trzeba wykorzystać przyprawę, która znajduje się w wielu kuchniach, czyli cynamon. Okazuje się, że wystarczy wsypać ją do tuneli nornicy oraz kopca kreta i gotowe. Ma to na dobre przepędzić szkodniki z ogrodu. To nie tylko tani, ale także skuteczny sposób.

O wyprowadzce kreta może zdecydować także dźwięk. W tym celu można m.in. przywiązać do wkopanych w ziemię palików puszki lub zastosować metalowe wiatraczki. W przypadku nornicy warto włożyć gałązki tui w wykopane przez nią tunele.

***

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas