Wilgotne okno i czarne kropki na ścianie? Reaguj szybko, nim zaszkodzą zdrowiu

Chłodne i dość krótkie dni sprawiają, że coraz rzadziej wietrzymy mieszkania. Takie podejście sprzyja gromadzeniu się wilgoci we wnętrzach. Jej nadmiar może doprowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób, zagrażających życiu oraz zdrowiu. Sprawdź, jak w naturalny sposób kontrolować poziom wilgotności w domu.

Zauważyłeś wilgoć na oknie? To jeden z pierwszych sygnałów ostrzegawczych, których nie wolno ignorować
Zauważyłeś wilgoć na oknie? To jeden z pierwszych sygnałów ostrzegawczych, których nie wolno ignorować123RF/PICSEL

Optymalny poziom wilgotności w domu

Wilgotność w mieszkaniu zależy w głównej mierze od ustawionej temperatury. Przyjęło się, że w zamkniętych pomieszczeniach nie powinna przekraczać poziomu 70%. Choć ciepło oraz wysoki poziom wilgoci sprzyjają prawidłowemu wzrostowi wielu roślin, przyczyniają się także do rozwoju toksycznych grzybów oraz niebezpiecznej pleśni.

Kiedy już raz zagnieżdżą się w mieszkaniu, trudno będzie się ich pozbyć. To od nich bierze się większość problemów zdrowotnych, nie tylko wśród dzieci, ale także osób starszych. Szczególnie narażone na ich oddziaływanie są osoby zmagające się z astmą oraz alergią. Rozwijająca się pleśń przyczynia się do powstania problemów z oddychaniem, wpływa na pogorszenie samopoczucia, a także zwiększa podatność na inne choroby.

Skutki pojawienia się pleśni

Pleśń to zmora wielu pań domu
Pleśń to zmora wielu pań domu123RF/PICSEL

Pierwsze i często niewielkie ślady pleśni łatwo zauważyć zwłaszcza w pobliżu okien. To właśnie tam zbiera się najwięcej wilgoci, która skrapla się na zimnych szybach. Jest to szczególnie widoczne jesienią i zimą, kiedy na dobre rusza sezon grzewczy. Wilgoć stopniowo osiada na parapetach, a następnie przenosi się na powierzchnię ścian i zaczyna wnikać głębiej w ich strukturę.

Brak odpowiedniej wentylacji między meblami a ścianą również stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni oraz grzyba. Jeśli nie zaczniemy szybko im przeciwdziałać, skutki mogą być bardzo nieprzyjemne. Wśród nich znalazły się m.in.

  • nasilone choroby skóry,
  • katar,
  • drętwienie rąk i nóg,
  • podrażnienie oczu,
  • bóle głowy,
  • zapalenie zatok,
  • bóle brzucha.

Jak skutecznie obniżyć wilgotność?

Zmagasz się ze zbyt dużą wilgotnością w mieszkaniu? Zacznij od zakupienia wilgotnościomierza, który pozwoli dokładnie określić jej poziom. Za jego pomocą zmierzysz pierwotny poziom, a następnie, po dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia, przeprowadź pomiar ponownie.

Część gatunków roślin z powodzeniem zastępuje sklepowe pochłaniacze wilgoci. Zainwestuj w nie i ustaw tam, gdzie jej poziom jest najwyższy. Przy kolejnej wizycie w sklepie ogrodniczym poszukaj m.in.:

  • paprotki,
  • sansewierii,
  • chamedory,
  • skrzydłokwiatu,
  • bluszczu.

Jeśli domowe sposoby radzenia sobie z wilgocią nadal zawodzą, poszukaj w sklepie elektronicznego osuszacza powietrza. Możesz także zdecydować się na nieco bardziej budżetową opcję i wybrać pochłaniacz wilgoci napełniony specjalnym granulatem.

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśńInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas