Wiosenne porządki w ogrodzie

Coraz dłuższe i cieplejsze dni zwiastują rychłe nadejście wiosny. Aby odpowiednio przygotować na nie nasz ogród, powinniśmy wziąć w dłoń narzędzia i - gdy tylko pogoda na to pozwoli – ruszyć do pracy w ogrodzie. Pracy jest dużo, ale przecież… na to czekaliśmy całą zimę. Jeśli zabierzemy się za to odpowiednio wcześnie, już wkrótce będziemy mogli cieszyć się pięknem naszego ogrodu.

Jak przygotować ogród na wiosnę?
Jak przygotować ogród na wiosnę?123RF/PICSEL

Zdejmujemy zimowe osłony

Gdy temperatura utrzymuje się już powyżej 0°C, możemy zdejmować osłony z młodych wrażliwych na mróz drzew, krzewów i bylin. Najlepiej, jeśli zrobimy to w pochmurny dzień, ponieważ roślinom nie zagraża wtedy nagły szok temperaturowy. Musimy jednak pamiętać, żeby mieć to osłony w pogotowiu na wypadek powrotu niskich temperatur, toteż dobrze jest na bieżąco śledzić długoterminową prognozę pogody.

Robimy przegląd roślin

Zimy w naszym klimacie bywają bezlitosne dla roślin. Zawsze trzeba zrobić pozimową lustrację sadu i ogrodu, ocenić czy rośliny nie zostały połamane przez śnieg, przemrożone czy ich kora nie została uszkodzona przez gryzonie.

Pierwsze nawożenie

Nasze rośliny: drzewa, krzewy i byliny zasilamy na początku sezonu wegetacyjnego rozłożonym obornikiem, kompostem albo wieloskładnikowymi nawozami przeznaczonymi dla konkretnych rodzajów roślin. Można w tym czasie zastosować też długo działające nawozy, które stopniowo uwalniają składniki w ciągu sezonu wegetacyjnego - dzięki temu nie będziemy musieli myśleć o nawożeniu roślin przez cały rok. Musimy pamiętać, że świeżo posadzone rośliny możemy zasilać dopiero po 2-3 tygodniach od posadzenia.

Obcinamy stare źdźbła traw ozdobnych

Wraz z nadejściem wiosny możemy obciąć przy samej ziemi suche wiechy miskantów chińskich i rozplenić. W zimie pełniły one rolę osłonową, chroniąc korzenie przed mrozem, teraz możemy przeznaczyć je na kompost. Z kęp traw zimozielonych usuwamy tylko obumarłe źdźbła.

Wiosenne porządki na warzywniku

Glebę wokół naszych wieloletnich warzyw i ziół, tj. rabarbar, szczaw, szczypiorek, cebula siedmiolatka, tymianek lubczyk czy szałwia, dobrze jest spulchnić, nawożąc ją przy tym naturalnymi lub mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi.

Przygotowanie tunelów i inspektów

Po przeglądzie konstrukcji i ewentualnych naprawach możemy zabrać się za przygotowywanie podłoża pod uprawę wczesnych warzyw. Spulchniona i odpowiednio nawieziona ziemia, już w połowie marca nadaje się do uprawy wczesnych odmian warzyw tj. rzodkiewki, kalarepy czy marchwi.

Przycinanie krzewów i drzew owocowych

Koniec zimy jest najlepszym czasem do formowania większości drzew i krzewów owocowych. Brak ulistnienia znacznie ułatwia ogląd gałęzi i pędów. Przycinanie poszczególnych gatunków różni się bardzo między sobą i nie ma jednej złotej zasady dla nich wszystkich, dlatego do każdego rodzaju roślin podchodzić musimy indywidualnie. Zawsze jednak powinniśmy zacząć od wycięcia pędów i gałęzi chorych, przemarzniętych oraz wyłamanych przez śnieg.

Przycinanie krzewów ozdobnych

Wczesną wiosną przycinamy głównie krzewy, które kwitną latem na jednorocznych pędach. Do krzewów tych zaliczamy w szczególności: budleje, jaśminowce wonne, wajgele i tawuły japońskie.

Regeneracja trawnika

Po zimie musimy odpowiednio zatroszczyć się o nasz trawnik. Na jego powierzchni jest warstwa suchych liści, źdźbeł i mchu (tzw. filc), które musimy usunąć, aby dostatecznie napowietrzyć darń i poprawić jej strukturę. Czasem okazuje się również, że tam gdzie było dużo suchych resztek roślinnych pojawiają się puste miejsca – musimy bezwzględnie dosiać w nich trawę. Już teraz możemy po raz pierwszy w tym sezonie rozsypać wiosenny nawóz do trawników i obficie go podlać, aby dobrze się rozpuścił. Po tych zabiegach trawnik może nam się wydać jeszcze bardziej zniszczony niż był, ale dzięki temu szybciej się zazieleni i będzie zdrowszy.

Wysiewamy rośliny jednoroczne

Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, to teraz jest najlepsza pora na wysianie takich roślin jak: aksamitki, nagietki czy groszek pachnący. Kuwety z wysianymi nasionami ustawiamy w ciepłym, nasłonecznionym miejscu i dbamy o zachowanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Kiedy siewki zaczną się stykać listkami musimy rozsadzić je do osobnych doniczek.

Sadzimy drzewa i krzewy owocowe

Szczególnie istotne jest wczesne wysadzenie roślin z odkrytym systemem korzeniowym, aby zdążyć przed rozwojem pąków, w przeciwnym bowiem razie istnieje ryzyko, że roślina nam uschnie. Przed posadzeniem glebę należy odpowiednio przekopać z przygotowanym wcześniej substratem torfowym, obornikiem lub kompostem oraz oczywiście odchwaścić.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas