Wiosna rozpieści nas już w lutym? Podano też wstępne prognozy na lato 2025
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę pogody (model ECMWF EPS) na kolejne pięć tygodni, czyli od 3 lutego do 9 marca. Widać w niej wyraźnie dodatnie anomalie średniej temperatury powietrza, wyższe od wieloletnich norm. Czyżby wiosna miała przyjść już w lutym?
Kiedy rozkręci się prawdziwa wiosna? Prognozy mówią jasno
Zobacz również:
- Posadź obok cebuli. Szkodniki nawet się nie zbliżą, a zbiory będą obfite
- Jesz jajka, szpinak i marchew bez tego dodatku? Lepiej go wprowadź do diety
- Ćwiczenia na pelikany. Wykonuj je dwa-trzy razy w tygodniu, a skóra szybko odzyska jędrność
- Ta ulga podatkowa w PIT-ach za 2024 r. pozwoli dużo zaoszczędzić. Komu przysługuje?
Według najnowszej, długoterminowej prognozy, średnie temperatury powietrza w okresie od 3 lutego do 9 marca utrzymywać się będą w przedziale od ok. -1 stopnia do ok. 4 stopni Celsjusza. Temperatury powyżej normy będziemy obserwować przez cały luty. Co ciekawe, wyższa będzie też miesięczna suma opadów. Ciepły będzie też marzec, a nawet kwiecień, który może przynieść pierwszą w tym roku suszę.
Zgodnie z prognozą długoterminową, którą opracowali synoptycy portalu severe-weather.eu, wiosna będzie wyjątkowo ciepła w całej Europie, a opady utrzymają się w normie. We wschodniej i środkowo-wschodniej części Europy przewidywane są "cieplejsze anomalie temperaturowe" i bardzo "łagodne warunki". Na przeważającym obszarze kontynentu przewidywana jest jednak również późna fala opadów śniegu - zima zaatakuje nas prawdopodobnie jeszcze w marcu, choć będzie delikatna.
Dla północnej i środkowej części Europy przewidywane są opady powyżej normy, a dla południowej - opady niskie i "suche warunki".
Jakie będzie lato w tym roku?
Meteorolodzy z brytyjskiej służby meteorologicznej Met Office już dziś przepowiadają, że 2025 rok zapisze się jako jeden z najcieplejszych w całej 175-letniej serii pomiarowej. Jednocześnie będzie to już dwunasty rok z rzędu ze średnią przekraczającą pierwszy stopień. Póki co najcieplejszy był rok 2024 (przekroczony stopień 1,5) - tak gorąco nie było na planecie od co najmniej 120 tysięcy lat!
Z pierwszych prognoz wynika, że tegoroczne lato będzie bardzo gorące, ale nie powinno przebić poprzednika. Już dziś wiadomo, że czekają nas częste i bardziej intensywne opady. Lato 2025 będzie więc ciepłe i burzowe, ale prawdopodobnie chłodniejsze niż w 2024 roku.
Zobacz również: Wybierasz się z psem do lasu? Leśnicy wydali pilny apel