Wybierasz się z psem do lasu? Leśnicy wydali pilny apel

Kiedyś wzbudzały w nas strach wiosną i latem, ale od kilku lat trzeba na nie uważać przez okrągły rok. Ciepłe zimy sprawiły, że kleszcze, o których właśnie mowa, aktywne są nawet w styczniu, o czym przekonują Lasy Państwowe.

Leśnicy ostrzegają przed aktywnymi o tej porze kleszczami
Leśnicy ostrzegają przed aktywnymi o tej porze kleszczamiTRAVELARIUM123RF/PICSEL

Pilny apel leśników: "Uważajcie na siebie i swoich czworonożnych milusińskich"

Niewiele ponad miesiąc temu informowaliśmy, że kleszcze pomimo zimowej pory roku, czyhają w lasach i w wysokich trawach. Na potwierdzenie takiej tezy Lasy Państwowe zamieściły wówczas na Instagramie fotografię z kleszczem, a pod zdjęciem umieszczono komentarz: "(...) mimo że mamy początek grudnia, to cały czas kleszcze są aktywne. Spowodowane jest to stosunkowo wysokimi temperaturami, jak na tę porę roku. Kleszcza ze zdjęcia znalazł na sobie dzisiaj leśniczy z okolic Iławy".

W związku z tym specjaliści z Lasów Państwowych apelują, by podczas spaceru po lesie, zwrócić uwagę, czy nie mamy na sobie kleszczy.

Stosunkowo wysoka temperatura jak na styczeń, a prognozy wskazują, że pod koniec tygodnia termometry mogą wskazać nawet 11 st. C, sprawia, że kleszcze cały czas są aktywne. Tym razem specjaliści z Nadleśnictwa Grotniki poinformowali na Facebooku o styczniowych kleszczach, które niestety nie zapadły w zimowy sen.

"Wystarczył jeden słoneczny i ciepły (jak na styczeń) dzień , żeby obudziły się kleszcze - o ile w ogóle zasnęły. Uważajcie na siebie i swoich czworonożnych milusińskich" - apelują leśnicy.

Taka sytuacja niestety powtarza się od kilku ostatnich lat. W lutym zeszłego roku kleszcze również dały o sobie znać, a internauci informowali, że już krótki spacer po lesie może skończyć się przyniesieniem do domu niechcianego gościa w postaci kleszcza. O wybudzeniu kleszczy z zimowego snu informowało wtedy Nadleśnictwo Bolewice, dodając na swoim facebookowym profilu krótkie wideo, na którym widoczne były trzy pasożyty.

Co musisz wiedzieć o kleszczach?

Jedną z najczęściej powielanych i nieprawdziwych informacji jest ta, jakoby kleszcze spadały na ludzi z drzew. Kleszcze nie potrafią wdrapywać się na drzewa, zatem nie mogą z nich spaść. Dorosłe osobniki kleszczy wspinają się na maksymalną wysokość półtora metra i dlatego często występują w wysokich trawach, krzewach oraz nisko umiejscowionych liściach młodych drzew.

Drugi mit mówi o tym, że ukąszenie kleszcza boli. Te małe stworzenia wytworzyły u siebie doskonałą zdolność do tuszowania swojej obecności na ciele człowieka. W momencie wgryzania się w skórę automatycznie wpuszczają swoją ślinę zawierającą substancję znieczulającą.

Kolejna, nieprawdziwa teza polega na powtarzaniu, że kleszcze występują wyłącznie w lasach. Kleszcze upodobały sobie wilgotne lasy, ale na swoją ofiarę czyhają wszędzie tam, gdzie występuje jakakolwiek roślinność. Pasożyty doskonale wiedzą, że łatwiej im znaleźć żywiciela w takich miejscach jak parki, łąki i leśne ścieżki.

Metamorfoza mieszkania. Co zrobić, by się udała?Polsat