Reklama

Reklama

Wkrótce zakwitną tulipany odmiany "Maria Kaczyńska"

Za kilkanaście dni w Chrzypsku Wielkim (Wielkopolskie) zakwitną kremowo-żółte tulipany "Maria Kaczyńska". Pierwsza dama zgodziła się na nadanie takiego imienia tulipanom ze słynnej holenderskiej hodowli przed dwoma laty.

Podobne - kremowe i żółte kwiaty - były składane przez warszawiaków na trasie wtorkowego konduktu, w którym z lotniska Okęcie przewożono do Pałacu Prezydenckiego trumnę z ciałem tragicznie zmarłej w wypadku lotniczym żony prezydenta Polski.

Jak powiedział PAP Bogdan Królik, jedyny dystrybutor tulipanów "Maria Kaczyńska" w Polsce, od soboty w swojej firmie odbiera mnóstwo telefonów od osób zainteresowanych zdobyciem kwiatów.

Nie zakwitną przed pogrzebem

"Podjąłem taką decyzję, że przez najbliższe dni nie będę prowadził żadnych rozmów biznesowych w sprawie tych kwiatów. Jest żałoba narodowa i raczej nie wypada. Było zainteresowanie ze strony Kancelarii Prezydenta, chciano złożyć te kwiaty na pogrzebie pierwszej damy, ale kwiaty nie zdążą zakwitnąć" - powiedział PAP Królik.

Reklama

Jak dodał, 20 tys. roślin zakwitnie dopiero za dwa - trzy tygodnie. Bogdan Królik podkreślił, że tulipan poświęcony pierwszej damie jest wyjątkową odmianą nie tylko ze względu na osobę, której imieniem go nazwano. "Zalety tych tulipanów to duże kwiaty osadzone na długich łodygach, duża trwałość kwiatów po ścięciu i duża odporność na choroby" - powiedział.

Tulipany Pierwszej Damy

"Maria Kaczyńska" ma kwiaty w kolorze kremowo-żółtym, jaśniejszym na końcach. Termin sadzenia to wrzesień-październik, termin kwitnienia przypada na przełom kwietnia i maja. Wysokość rośliny to 50-55 cm.

Odmiana tulipana została wyhodowana w Holandii. Jej twórcą jest jeden z najsłynniejszych holenderskich hodowców tulipanów, Jan Ligthart. Stworzenie tej odmiany zajęło mu 18 lat.

Jak powiedział Królik, już rozpoczęły się rozmowy w sprawie stworzenia odmiany "Lech Kaczyński". Tulipan nazwany imieniem prezydenta miałby mieć biało-czerwone kwiaty.

Oficjalna uroczystość nadania kwiatom imienia Marii Kaczyńskiej miała miejsce w 2008 roku. Małżonka prezydenta Polski przyznała wówczas, że czuje się "bardzo wzruszona i wyróżniona" tym, że "tak piękny tulipan" nosi jej imię. "Bardzo lubię kwiaty, a tulipany szczególnie" - podkreślała. W jej ocenie odmiana, której nadano jej imię, "trochę przypominała róże".

"Mój mąż najczęściej kupuje mi róże, tradycyjny ogromny bukiet róż dostaję na każdą uroczystość - na rocznicę ślubu, urodziny czy imieniny (...) Tulipany raczej dostaję wiosną" - mówiła wtedy dziennikarzom Maria Kaczyńska.

Pierwsza dama otrzymała cebulkę tulipana "Maria Kaczyńska", oznaczoną numerem 00001, w pudełku z numerowanym certyfikatem oryginalności i hologramem.

Cenne cebulki

Wręczenie cebulki zapoczątkowało akcję charytatywną na rzecz polskich sportowców niepełnosprawnych. 49 następnych cebulek, ponumerowanych, z certyfikatem oryginalności i podpisem Pierwszej Damy oraz hologramem zostało skierowanych na internetową aukcję charytatywną.

Przychód z aukcji został przeznaczony dla pierwszego polskiego złotego medalisty na pekińskiej paraolimpiadzie w 2008 roku. Joanna Mendak, która zwyciężyła w rywalizacji osób niedowidzących na 100 m stylem motylkowym, otrzymała nagrodę pieniężną, na którą złożyła się m.in. kwota wylicytowana przez uczestników aukcji charytatywnej cebulek tulipana "Maria Kaczyńska".

Jan Ligthart, twórca odmiany "Maria Kaczyńska", jest także m.in. autorem odmian tulipana "Laura Bush", "Bernadette Chirac" i "Hillary Clinton". Maria Kaczyńska była pierwszą osobą z Polski, której imieniem nazwano tulipany z jego hodowli.

W sobotniej katastrofie prezydenckiego samolotu koło Smoleńska zginęło 96 osób, w tym Lech Kaczyński i jego małżonka Maria oraz m.in. przedstawiciele parlamentu, urzędów państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: tulipan | królik | kwiaty | Maria Kaczyńska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy