Włóż do zamrażarki, zanim pójdziesz na cmentarz. Znicze będą palić się godzinami

Październik sprawia, że nasze myśli coraz częściej zaczynają krążyć wokół przygotowań do Wszystkich Świętych. Planujemy porządkowanie nagrobków i zakup zniczy. To również odpowiedni moment, aby zapoznać się ze sprawdzonymi sposobami na pozbycie się zanieczyszczeń z pomników czy zabezpieczenia wiązanek przed kradzieżą. Po co zabierać na cmentarz makaron, a do czego przyda się szczypta soli? Odpowiedzi na te pytania bywają zaskakujące.

Ruszyły przygotowania do Wszystkich Świętych
Ruszyły przygotowania do Wszystkich Świętych123RF/PICSEL

Wybierasz się na cmentarz? Takich zniczy nie kupuj

Planując odwiedziny na grobach bliskich zdarza się nam wydawać niemałe kwoty na kwiaty i znicze. Zależy nam na tym, by długo się paliły, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że ten aspekt możemy ocenić już na etapie zakupów. Jak zaoszczędzić na zniczach? Przyjrzyj się dokładnie ich wkładom. Powierzchnia powinna być gładka i jednolita. Jeśli widoczne są na niej pęcherzyki, możesz mieć pewność, że czas palenia będzie krótszy. To istotne zwłaszcza dla osób, które cmentarze odwiedzają jeszcze przed 1 listopada.

Na co zwrócić uwagę kupując znicze na Wszystkich Świętych?
Na co zwrócić uwagę kupując znicze na Wszystkich Świętych?123RF/PICSEL

Co zrobić, żeby znicze dłużej się paliły?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym płomień nie zgaśnie przez wiele godzin Jednym z nich jest włożenie wkładów zniczy do zamrażarki na 12 godzin. Niska temperatura utwardza wosk, dzięki czemu ten wolniej się topi. Patent możesz wykorzystać również w przypadku świec, których używasz jako elementów dekoracyjnych domu. Nie przechowuj ich jednak w zamrażarce dłużej niż dobę — inaczej mogą zacząć rozwarstwiać się i pękać.

Wybierając się na cmentarz, miej przy sobie też odrobinę soli. Rozsyp szczyptę wokół knota, by wydłużyć czas palenia się znicza.

Z makaronem na cmentarz

Niektórzy bywają zaskoczeni tym, co dzieje się wokół cmentarzy we Wszystkich Świętych. Niejednokrotnie można zauważyć stragany ze słodyczami, które niekoniecznie kojarzą się z atmosferą zadumy. Sposób z makaronem nie ma z nimi jednak nic wspólnego, cechuje się za to bardzo praktycznym zastosowaniem.

Suchy i długi makaron spaghetti pozwoli w bezpieczny sposób zapalić wysokie znicze. Wielokrotnie manewrowałeś takim lampionem, ryzykując poparzenie dłoni? Pora z tym skończyć. Wystarczy, że podpalisz końcówkę makaronu i spokojnym ruchem przeniesiesz płomień do środka znicza.

Jak pozbyć się chwastów wokół nagrobka? Pomnik nie będzie zarastać

Sporą popularnością cieszą się porady zachęcające do rozsypywania soli wokół pomników, aby pozbyć się inwazyjnych chwastów. Niestety sól może być niebezpieczna dla struktury nagrobków. Nadal jednak istnieją domowe sposoby na chwasty na cmentarzu, dzięki którym unikniesz męczącego i długiego plewienia.

  • Do zrobienia skutecznego preparatu wystarczy mieszanka octu i wody w proporcji 2:1. Wlej do butelki ze spryskiwaczem, zablokuj zamknięcie i weź ze sobą, by wykonać porządki na cmentarzu. Nanieś na niechciane rośliny, które przestaną szpecić przestrzeń wokół nagrobka.
  • Przed Wszystkimi Świętymi wybierz się na cmentarz z zapasem sody oczyszczonej. Rozsyp grubą warstwę wokół pomnika. Działa wolniej niż ocet, ale długotrwale zabezpiecza teren przed rozrostem kolejnych chwastów.
  • Skuteczny sposób na chwasty na cmentarzu obejmuje też użycie agrowłókniny. Rozłóż ją na ścieżkach wokół pomnika, następnie rozsyp żwir lub drobne kamienie. Przez taką warstwę wszędobylskie rośliny nie będą mogły się przebić.
Ładna pogoda może sprzyjać porządkom na cmentarzu. Słoneczny dzień to dobry moment na pozbycie się chwastów
Ładna pogoda może sprzyjać porządkom na cmentarzu. Słoneczny dzień to dobry moment na pozbycie się chwastów123RF/PICSEL

Złodzieje nie próżnują. Tak pokrzyżujesz im plany

Kradzieże na cmentarzach to bulwersujące zjawisko. Niestety, temat zawsze wraca w okolicach Wszystkich Świętych. Wielu z nas odbywa dalekie podróże, by odwiedzić groby bliskich, inni chcą pojawić się na kilku nekropoliach. Z tych powodów znicze i kwiaty zostawiamy z wyprzedzeniem. Niestety, im wcześniej pojawią się na grobach, tym większe prawdopodobieństwo, że padną łupem złodziei.

Nie jesteśmy jednak całkiem bezbronni. Zabierzmy ze sobą... lakier do paznokci lub najzwyklejszy marker. W mniej widocznym miejscu wykonajmy personalizację pozostawionych na grobie przedmiotów. Możemy wpisać krótką dedykację lub dane zmarłego. Dla złodzieja taki przedmiot stanie się bezwartościowy, ponieważ straci szansę na odsprzedanie.

W torbie znajdź miejsce również na drucik. Przedmiot pomoże przymocować wiązanki do przytwierdzonych na stałe elementów nagrobka (np. wazonu). Złodziejowi znacznie trudniej będzie zabrać bukiet czy doniczkę bez zwracania na siebie uwagi.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas