Wnętrzarskie trendy 2021

Rok 2020 zamknął nas w domach i sprawił, ze zaczęliśmy przykładać większą wagę do wystroju wnętrz, w których żyjemy. Przytulne, funkcjonalne i sprzyjające relaksowi - o takich wnętrzach marzymy i takie będą modne w tym roku.

Japandi to najmocniejszy wnętrzarski trend tego roku
Japandi to najmocniejszy wnętrzarski trend tego roku 123RF/PICSEL

Wnętrzarskie trendy zmieniają się z roku na rok. Jeszcze kilka lat temu hitem były białe, surowe wnętrza rodem z Ikei, dziś powoli odchodzimy od minimalizmu i stawiamy na przytulność i ciepło. Naturalne materiały, takie jak drewno czy rattan, rośliny i pamiątki po babci - oto jak dziś urządzamy najmodniejsze wnętrza sezonu. Poznajcie trendy, przed którymi ciężko będzie się obronić! 

Japandi

Oto jeden z najmocniejszych trendów tego roku! Japandi, bo o nim mowa, powstał w wyniku połączenia stylu skandynawskiego z japońskim. Mamy więc minimalizm i prostotę, zamiłowanie do naturalnych surowców, a nawet kontrowersyjne wabi-sabi. 

Japandi stawia na stonowane barwy i przemyślane dodatki, a urządzenie takiego wnętrza jest całkiem proste. Przeważać w nim powinny kolory ziemi, beże i szarości, dobrej jakości meble z naturalnych materiałów i dodatki, takie jak np. ceramiczny wazon czy rattanowe lustro. Styl japandi to umiłowanie harmonii, ładu i natury - z powodzeniem możemy więc przemycić do takich wnętrz rośliny i tkaniny pochodzenia naturalnego. Japandi ma pomóc nam wypocząć, odnaleźć harmonię i spokój - pewnie dlatego w dobie pandemii cieszy się aż takim powodzeniem. 

Boho

Świat mody zakochał się na nowo w boho już kilka lat temu, teraz przyszedł czas na wnętrza urządzone w tym wyjątkowym stylu. Boho to totalne przeciwieństwo surowych, skandynawskich wnętrz, które cieszyły się powodzeniem w ostatnich latach. Daleko mu również do japandi, bo nie ma nic wspólnego z umiarem i prostotą - wnętrza boho to bogactwo o jakim wam się nie śniło!

Soczyste, mocne barwy, oryginalne dodatki, makatki, rośliny i kadzidła to jedynie część tego, co musi się znaleźć w idealnym wnętrzu boho. Określenie to odnosi się do wnętrz inspirowanych bohemą - tak żyli kiedyś wolni i bezkompromisowi artyści i to właśnie wolność i oryginalność jest siłą tych wnętrz. Mieszkanie boho powinno być zdominowane przez naturalne materiały, takie jak wiklina, drewno oraz len i osobiste dodatki. Świetnie sprawdzą się tutaj plakaty, barwne narzuty, pamiątki z dalekich podróży, amulety, łapacze snu, kolorowe dywany, suche trawy i dużo żywych roślin. To, co łączy wszystkie wnętrza boho to wolność i swoboda - urządzając je, możemy pozwolić sobie na wszystko! 

Wnętrza utrzymane w stylu modern country są ciepłe i bardzo przytulne
Wnętrza utrzymane w stylu modern country są ciepłe i bardzo przytulne123RF/PICSEL

Modern country

Jednym z mocnych wnętrzarskich trendów tego roku jest modern country. By urządzić idealne wnętrze w tym stylu, musimy znaleźć się gdzieś w połowie drogi między sielską przeszłością, a nowoczesną i funkcjonalną teraźniejszością. W modern country główną rolę gra drewno - drewniane podłogi, drzwi, meble, dodatki, a nawet całe ściany decydują o wyjątkowo ciepłym i przytulnym klimacie tych wnętrz. Nie mają one jednak nic wspólnego z wiejskim skansenem, wręcz przeciwnie! Są to wnętrza bardzo funkcjonalne, komfortowe, a większość z nich kojarzy się wręcz luksusowo. 

We wnętrzach urządzonych w tym stylu główną rolę, obok drewna, grają naturalne surowce wysokiej jakości oraz przedmioty wytwarzane tradycyjnymi metodami w zakładach rzemieślniczych, tkackich czy stolarskich. Świetnie sprawdzają się w nich również antyki, odrestaurowane meble i ciężkie, dobrej jakości dywany.

Vintage

Świat oszalał na punkcie stylu vintage i wiele wskazuje na to, że zostanie on z nami na dłużej. Meble i dodatki, które jeszcze dekadę temu lądowały na śmietnikach, dziś są z nich zabierane i dostają drugie życie. Doceniliśmy na nowo sztukę użytkową PRL-u i głośne nazwiska projektantów z tamtych lat, takich jak Rajmund Teofil Hałas, Józef Chierowski czy Henryk Lis. 

Wnętrza urządzone w stylu vintage nie muszą wyglądać jak mieszkania babć, często są to prawdziwe, designerskie perełki. Główną rolę grają w nich meble i dodatki z przeszłości, wazony ze słynnych hut szkła czy fabryk ceramiki, babcine dywany, stare zegary, a nawet figurki Maryi i święte obrazki. Relikty PRL-u, takie jak fotele Chierowskiego czy stołki "skoczki", łączone są z nowoczesnymi meblami z popularnych sieciówek - ten zabieg sprawia, że wnętrza nabierają świeżości i nie trącą myszką.

***Zobacz także***

Dom dla rodziny pana Grzegorza z SzydłowcaRMF24.pl
Beżowe spójne wnętrza znów są modne
Beżowe spójne wnętrza znów są modne 123RF/PICSEL

Total beige

Jakiś czas temu sporą popularnością cieszyły się wnętrza urządzone w bieli, dziś hitem jest styl total beige. Jak sama nazwa wskazuje, we wnętrzach tych dominuje beż - niezobowiązująca, delikatna barwa, sprzyjająca relaksowi, dodająca przytulności i ciepła. 

Idealne wnętrze total beige pełne jest mebli i dodatków w kolorze nude - udowodniono, że barwa ta koi nerwy, uspokaja i budzi tylko pozytywne skojarzenia. W takich wnętrzach szybko wypoczywamy i łapiemy oddech. Beż kojarzy się z klasyką, jest ponadczasowy, nie starzeje się i świetnie współgra z marmurem, modnym obecnie lastriko oraz drewnem. Co ważne, wnętrza utrzymane w tej kolorystyce, zawsze możemy ożywić mocnym akcentem, są bowiem świetną bazą do odważnych eksperymentów. 

Miejska dżungla

Ten trend cieszy się popularnością już od kilku lat, ale ostatni, ciężki rok sprawił, że pokochaliśmy zielone wnętrza jeszcze mocniej. Na pierwszy plan wysuwają się w nich oczywiście rośliny - stojące na podłodze, wiszące pod sufitem, postawione na półkach, nocnych stolikach i parapetach - im więcej zieleni, tym lepiej. 

Trend nazywany "miejską dżunglą" na pewno zostanie z nami na dłużej - pandemia koronawirusa sprawiła, że jak nigdy wcześniej, tęsknimy za naturą i świeżym powietrzem, a hodowla roślin stała się jednym z najpopularniejszych zajęć w roku 2020. Skorzystały na tym również nasze wnętrza!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas