Woda gazowana jako środek czyszczący. Świetnie poradzi sobie z plamami

Woda gazowana to nie tylko orzeźwiający napój. Okazuje się, że może mieć kilka innych zastosowań i to niekoniecznie w kuchni. Świetnie poradzi sobie, jako środek czyszczący czy odżywka do kwiatów. Sprawdźcie!

Woda gazowana gasi pragnienie i nawadnia organizm, ale można ją również stosować np. podczas porządków w domu
Woda gazowana gasi pragnienie i nawadnia organizm, ale można ją również stosować np. podczas porządków w domu 123RF/PICSEL

Do czego przyda nam się woda gazowana? Jest świetnym dodatkiem do ciasta naleśnikowego. Dzięki niej naleśniki są delikatne i puszyste. Można jednak wskazać też takie jej zastosowania, które nie mają nic wspólnego z gotowaniem. Poznaj trzy nietypowe zastosowania wody gazowanej:

1. Woda gazowana - odżywka dla roślin doniczkowych

Jeśli chcemy odżywić nasze domowe rośliny, warto podlać je 1-2 razy w tygodniu właśnie wodą gazowaną. Taki zabieg poprawia wzrost roślin, sprawa też, że nabierają pięknej barwy. Podlewanie wodą gazowaną zaleca się dla roślin, które lubią kwaśną glebę. To m.in. wrzosy czy storczyki.

2. Woda gazowana - na plamy

Jak poradzić sobie z tłustymi plamami? Zanim sięgniemy po odplamiacz — można wypróbować właśnie wodę gazowaną. Zabrudzone miejsce obficie polewamy wodą i delikatnie przecieramy. Metoda sprawdza się w wielu przypadkach. Podobnie sprawa ma się z plamami np. po winie. Plamę osuszamy najpierw ręcznikiem, później zalewamy wodą i znowu osuszamy.  Powtarzamy wszystko do momentu, aż plama zniknie.

Zanim użyjesz odplamiacza, obficie polej plamę wodą gazowaną
Zanim użyjesz odplamiacza, obficie polej plamę wodą gazowaną123RF/PICSEL

3. Woda gazowana - jako środek czyszczący

Wodę gazowaną możemy potraktować także jako środek czyszczący.

  • Przykład 1 - zardzewiałe śruby
    Jeśli mamy problem z ich odkręceniem - polejmy je wodą i poczekajmy kilka minut. Pod wpływem gazu, który zawarty jest w wodzie, napój zadziała na rdzę - dzięki czemu śrubę będzie można łatwiej odkręcić. 
  • Przykład 2 - przypalone jedzenie
    Brudny garnek czy patelnie od razu po gotowaniu (jeszcze ciepłe) zalej wodą i odstaw. Dwutlenek węgla zawarty w napoju zmiękczy resztki jedzenia. Łatwiej będzie można je wtedy usunąć. 
  • Przykład 3 - kubki z osadem
    Często po kawie czy herbacie w kubku pojawia się trudny do usunięcia brązowawy osad. W tej sytuacji także pomoże woda gazowana. Napełnij kubek napojem i pozostaw na noc. Kwas węglowy pochłonie osad. 

***

Czytaj również:

„Ewa gotuje”: Piwne tiramisuPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas