Woda może nie dać sobie rady. Oto czym podlewać skrzydłokwiaty
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Podlewasz swój skrzydłokwiat regularnie, a on jak na złość nie chce kwitnąć? Być może brak mu niezbędnych do prawidłowego wzrostu pierwiastków, które zapewniają mu prawidłowy wzrost. Okazuje się, że winowajczynią pogorszonej kondycji rośliny może być również... twarda woda. Na szczęście, istnieją domowe, by przywrócić mu dawny wygląd i to domowymi sposobami. Czym podlewać skrzydłokwiat, aby pięknie rósł? Przekonajmy się.
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?
Powodem, dlaczego skrzydłokwiat może być pozbawiony kwiatów, jest wiele. Najczęściej jednak związane jest to z twardą wodą, która płynie z naszych kranów. Łatwo ją rozpoznać, ponieważ na doniczce tworzy się biały, kamienny osad. Dlaczego to może mieć wpływ na kwitnienie skrzydłokwiatu? Otóż w naturalnych warunkach rośliny porastają wilgotne lasy deszczowe, a gdzie woda jest miękka. Stąd różnica może powodować, że skrzydłokwiat jest w gorszej kondycji i jego wygląd nie zachwyca.
Oczywiście, można zaradzić problemowi tzw. twardej wody, która jest używana dla skrzydłokwiatu. Niektórzy polecają, aby korzystać z wody destylowanej, jednak to rozwiązanie może drenować domowy budżet. Tańszym sposobem jest dodanie do zwykłej wody kilku kropel z cytryny. To zmieni jej właściwości chemiczne i może sprawić, że skrzydłokwiat zakwitnie. W zastępstwie soku z owocu można sięgnąć po kwasek cytrynowy - na litr wody wystarczy pół łyżeczki specyfiku.
Zastąp wodę tymi specyfikami
Innym powodem, który sprawia, że skrzydłokwiat nie chce kwitnąć, to brak pierwiastków, które wpływają na kondycję rośliny. Oczywiście, można sięgnąć po nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych, jednak warto zastosować domowe specyfiki, które nie tylko świetnie sobie radzą, ale także często wpisują się w trend zero waste. Po co warto sięgnąć, aby pobudzić skrzydłokwiat do kwitnienia?
- Woda po gotowanych warzywach,
- Domowy nawóz z bananów,
- Woda z czosnkiem,
- Kawa,
- Woda z cukrem.
Wszystkie z powyższych specyfików, oprócz wywaru po gotowanych warzywach i wody z cukrem, trzeba rozcieńczyć z wodą. Ponadto warto pamiętać, że domowe specyfiki nie mogą zawierać soli, która dla wszystkich roślin jest zabójcza.
Polecamy także: