Wołanie o pomoc umierającej hortensji. Składnik, który przywróci jej życie i bujny wygląd

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Choroba, która po cichu atakują nawet najlepiej wypielęgnowane krzewy hortensji. Zagrożenie zbliża się po cichu, uśmiercając dotąd bujnie kwitnące rośliny. Co wpływa na rozwój chlorozy i jak powstrzymać ją przed atakiem na kolejne rośliny? Podpowiadamy metody zwalczania chlorozy liści hortensji.

Jak objawia się chloroza liści hortensji?
Jak objawia się chloroza liści hortensji?123RF/PICSEL

Powód żółknięcia liści hortensji

Niekorzystne czynniki zewnętrzne oraz źle dobrane warunki uprawy powodują liczne zaburzenia w procesach fizjologicznych niemalże każdej rośliny. Chloroza, czyli jedna z popularniejszych chorób fizjologicznych, objawia się żółknięciem blaszki liściowej. Dzieje się tak na wskutek zaniku chlorofilu - zielonego barwnika liściowego. Co ważne, nerwy nadal pozostają zielone.

Co wywołuje chlorozę u hortensji? Powodów należy szukać przede wszystkim w zbyt wysokim o mocno zasadowym odczynie pH gleby. Do pogłębienia problemu przyczynia się także stosowanie nieodpowiednio dobranych zasilaczy i nawozów. Zdarza się, że takie produkty wcale nie utrzymują niskiego i kwaśnego odczynu podłoża. Hortensja, jako roślina kwasolubna, nie może w takich warunkach swobodnie przyswajać potrzebnych składników pokarmowych, przede wszystkim manganu, azotu oraz żelaza. Wypielęgnowana roślina przechodzi w tryb tzw. głodówki, a pogłębiające się deficyty odbijają się na zahamowanym wzroście oraz szybko żółknących liściach.

Wyraźny sygnał ostrzegawczy

Chloroza atakuje głównie liście hortensji
Chloroza atakuje głównie liście hortensji123RF/PICSEL

Początki chlorozy wśród hortensji można odkryć dość szybko, należy jednak skupić uwagę i wykazać się sporą spostrzegawczością. Na jakie sygnały przede wszystkim zwracać uwagę? Doświadczeni ogrodnicy, którzy od lat zajmują się pielęgnacją tych wyjątkowych roślin, wyszczególniają kilka podstawowych kwestii.

Pierwszy niepokojący objaw to blaknięcie liści oraz ich wyraźne drobnienie. W kolejnym etapie blaszka liściowa przybiera żółtą barwę. Początkowo plamy koloru zauważymy między nerwami, a następnie na całej powierzchni. W wyniku tego procesu liść przedwcześnie opadnie. Chloroza dość gwałtownie zahamuje zdrowy wzrost rośliny. Efektem ubocznym będzie także obniżenie ogólnej odporności hortensji, przez co stanie się bardziej podatna na suszę, wahania temperatur oraz ataki ze strony szkodników.

Jak zwalczać chlorozę?

Liście hortensji są najbardziej narażone na rozwój chlorozy zwłaszcza od połowy maja do połowy października. Odpowiednią profilaktykę przeciwdziałającą rozwojowi sytuacji należy więc wprowadzić najpóźniej na przełomie marca oraz kwietnia. Najważniejsze na liście kroków do podjęcia jest zapewnienie roślinie odpowiednio kwaśnego podłoża.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie parametry posiada podłoże, możemy wykonać prosty pomiar za pomocą pehametru glebowego, dostępnego w większości sklepów ogrodniczych. Uzyskując wynik zbliżony do 7.0 lub wyższy, sięgnijmy po specjalne nawozy przeznaczone do uprawy hortensji oraz innych krzewów kwasolubnych. W przypadku stale pogłębiającej się chlorozy należy przenieść hortensję w nowe miejsce, którego podłoże będzie składało się całkowicie z kwaśnego torfu.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas