Wrzosy: Uprawa i pielęgnacja

Choć wrzosy są roślinami, które najczęściej kojarzone są z jesienią, to właśnie późnym latem można je bez problemu nabyć w supermarketach i sklepach ogrodniczych. Mienią się feerią barw i są nieskomplikowane w uprawie. Wrzosy dobrze rosną w ogrodzie, ale świetnie prezentują się też w pojemnikach, które można ustawić na nasłonecznionym tarasie albo na balkonie. Niezależnie od tego, gdzie je posadzimy, trzeba poświęcić im minimum uwagi. Wtedy będą wieloletnią i piękną ozdobą. Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji wrzosów? Podpowiemy, jakie zabiegi trzeba wykonywać, by zawsze prezentowały się okazale.

Wrzos w doniczce
Wrzos w doniczce ©123RF/PICSEL
Na balkonie można uprawiać nawet ziemniaki... w workachInteria.tv

Co trzeba wiedzieć o wrzosach?

Wrzosowisko
©123RF/PICSEL

Wrzos jest rośliną wieloletnią z rodziny wrzosowatych. Choć nie osiąga imponujących rozmiarów, to nadrabia swoim długim kwitnieniem, które, w zależności od odmiany, rozpoczyna się od początków lipca. Jednak najintensywniejsze przypada na wrzesień. Wrzos może dorastać do 25-40 cm wysokości. Co ciekawe, uznaje się go za pospolity gatunek rośliny, którą w naturalnych warunkach można spotkać w wielu miejscach, m.in. w Europie, Azji i Afryce. Porasta najczęściej gleby ubogie o odczynie kwaśnym, jednak wtedy nie prezentuje się najbardziej okazale. Wrzosy są nie tylko dekoracyjne; zalicza się je też do roślin miododajnych i leczniczych.

Sadzenie wrzosów w ogrodzie

Wrzosy w ogrodzie najlepiej prezentują się w grupach. Można stworzyć prawdziwe wrzosowisko, zestawiając gatunki różniące się wysokością jak i kolorami kwiatostanów. Choć w naturalnych warunkach dobrze rosną w glebie jałowej, warto przed umieszczeniem ich w gruncie, zebrać kilkanaście centymetrów podłoża i wymienić je na wilgotne i próchnicze. Trzeba pamiętać, aby stworzyć warstwę drenażową, która zapobiegnie gniciu delikatnych korzeni.

Cenne triki

Wrzos jest miododajny
©123RF/PICSEL

Po zasadzeniu wrzosów w miejscu docelowym, warto je zaściółkować, czyli przykryć podłoże np. korą, którą można kupić w sklepach ogrodniczych. Zabieg ten zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody z gleby, co szczególnie jest przydatne w czasie upalnych dni. To również doskonała ochrona na przyszłość, szczególnie zimą, kiedy występują ujemne temperatury. Obecność kory może z kolei ochronić je przed mrozem. Aby wrzosy dobrze rosły, można zaaplikować do podłoża szczepionkę mikroryzową. Zawiera ona pewne gatunki mikroorganizmów, które żyją w symbiozie z roślinami: zapewnia to szybszy wzrost wrzosów i zwiększenie odporności na ataki szkodników.

Pielęgnacja wrzosów

Wrzosy powinno się regularnie podlewać latem, szczególnie podczas upałów. Jako gatunki kwitnące powinny również być nawożone niewielką ilością preparatów wieloskładnikowych, których dawkowanie jest uzależnione od producenta. Jednak najwięcej uwagi trzeba wrzosom poświęcić późną jesienią oraz wiosną. Przed pojawieniem się pierwszych przymrozków warto osłonić nadziemne części stroiszem albo agrowłókniną, które zapobiegną przemarzaniu. Natomiast w kwietniu można delikatnie przyciąć pędy, co pobudzi roślinę do silniejszego rozkrzewienia się.

Wrzosy w pojemnikach

Wrzosy w sklepie
©123RF/PICSEL

Wrzosy bardzo dobrze prezentują się również w pojemnikach. Należy zapewnić im próchniczą glebę o kwaśnym odczynie: w nich będą rosły bujnie. Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu (trzeba codziennie sprawdzać, czy ziemia nie jest przesuszona) oraz nawozić tak, jak te rosnące w gruncie. Balkonowe okazy należy szczególnie przygotować przed nadchodzącą zimą. Można przenieść całe pojemniki do wnętrza albo wkopać je w całości do gruntu (nadziemne części przykryć stroiszem albo agrowłókniną). Donice można również zimować na balkonie albo tarasie, jednak wymagają one bardzo szczelnej izolacji, np. ze styropianu albo grubej warstwy słomy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas