Wyciąg z cebuli w ogrodzie: Jak go wykorzystać?
Ekologiczne i naturalne środki ochrony roślin cieszą się ogromną popularnością. Nie dość, że można je przygotować w łatwy sposób, to na dodatek są równie skuteczne, co te zakupione w sklepach ogrodniczych, a poza tym wpisują się w modny nurt „eko”. Wśród wielu preparatów warto poświęcić szczególną uwagę na wyciąg z cebuli. Pomoże roślinom w ogrodzie i w domu uporać się z chorobami grzybiczymi oraz atakami szkodników.
Dlaczego cebula jest taka cenna?
Cebula zajmuje zaszczytne miejsce w polskiej sztuce kulinarnej. Nie tylko może wzbogacać smak domowych potraw, takich jak sosy, zupy, zapiekanki czy pieczenie, ale również być głównym składnikiem dań. Z cebuli można przyrządzić również przepyszną zupę, która idealnie sprawdza się w długie jesienne i zimowe wieczoru. Z właściwości cebuli już od dawna korzystają nasze babcie: to właśnie domowy syrop czy wywar pomagały na wiele dolegliwości, takich jak uporczywy kaszel czy przeziębienie, ale także jako naturalny kosmetyk. Cebula może pomóc goić się ranom, a także zmniejszać widoczność blizn. Skąd takie wykorzystanie tego popularnego warzywa? To zasługa cennych substancji w niej zawartych.
Co zawiera cebula?
Cebula to bogate źródło witaminy C. A jak wiadomo, jest zaliczana nie tylko do naturalnych przeciwutleniaczy (pomaga usunąć toksyny), ale także pobudza naturalną odporność organizmu. Poza tym można znaleźć w niej cynk oraz fosfor i wapń. Jednak najcenniejsze są obecne w cebuli związki siarki. To właśnie one mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego pomagają pokonać chorobotwórcze drobnoustroje, a tym samym skrócić czas rekonwalescencji. Właśnie ze względu na siarkę, warto przyrządzić wyciąg z cebuli, ponieważ pomoże on nie tylko wzmocnić rośliny, ale także zapobiegać i zwalczać choroby grzybowe.
Wyciąg z cebuli: Jak go zrobić?
Przygotowanie wyciągu z cebuli nie jest skomplikowane. Co więcej: potrzebne są do tego wyłącznie dwa składniki! Od czego należy zacząć? 100 gramów białej cebuli (wraz z łupiną) wystarczy posiekać na mniejsze kawałki i zalać 10 litrami wody. Całość zagotować przez 30 minut i ostudzić. Tak przygotowany wywar z cebuli jest gotowy do użycia. Oczywiście, jeśli cały wyciąg z cebuli nie zostanie wykorzystany, nie trzeba się przejmować. Wystarczy przelać go do słoików i zakręcić oraz przechowywać w ciemnym miejscu. Wywar z cebuli swoje właściwości zachowuje przez około trzy miesiące.
Wyciągu z cebuli nie trzeba rozcieńczać
Wyciąg z cebuli nie musi być rozcieńczany. Jednak ze względu na swój specyficzny zapach powinien być używany wyłącznie na otwartych przestrzeniach. Wyciąg z cebuli doskonale nadaje się do zwalczania atakujących rośliny szkodników. Wysoką skutecznością wykazuje się w działaniu odstraszającym mszyce i przędziorki. Najlepiej opryski wykonywać dwa razy dziennie: rano i wieczorem, kiedy owady są najmniej aktywne. Wyciąg z cebuli w wersji nierozcieńczonej może również pomóc w zwalczaniu chorób grzybiczych. Do nich zalicza się m.in. szarą pleśń, zarazę ziemniaka czy mączniaka.
Wyciąg z cebuli rozcieńczony
Oczywiście, wyciąg z cebuli może być również stosowany zapobiegawczo. Jego regularne stosowanie raz w tygodniu (warto go rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1) może nie tylko ochronić przed atakami szkodników, ale także przed wspomnianymi chorobami grzybiczymi. Wyciąg z cebuli, który zostanie wymieszany z wodą, doskonale sprawdza się również w ochronie roślin znajdujących się w pomieszczeniach. Można go stosować cały rok, nawet wtedy, gdy nasze atrakcyjne okazy kwitną. Warto jednak pamiętać, że rośliny, które posiadają atrakcyjne kwiatostany nie miały moczonych płatków przez wywar z cebuli. Nadmierna wilgoć może je wybarwiać, a także sprawiać, że będę się zwijać i zamierać.