Wymieszaj z wodą i zraszaj liście zamiokulkasa. Będą miały efektowny, zdrowy połysk

Zamiokulkas to modna i bardzo efektowna roślina doniczkowa, która w ostatnim czasie pojawia się w wielu mieszkaniach. Oprócz dekoracyjnego wyglądu wyróżnia się niewielkimi wymaganiami oraz dużą odpornością na niekorzystne warunki. Ile wody potrzebuje? Jak częste powinno być podlewanie zamiokulkasa zamiolistnego?

Zamiokulkas zamiolistny to popularna roślina doniczkowa, która zdobi wiele mieszkań. Jest odporna i mało wymagająca, pod warunkiem, że będzie odpowiednio podlewana
Zamiokulkas zamiolistny to popularna roślina doniczkowa, która zdobi wiele mieszkań. Jest odporna i mało wymagająca, pod warunkiem, że będzie odpowiednio podlewana123RF/PICSEL
Zamiokulkas zamiolistny to popularna roślina doniczkowa, która zdobi wiele mieszkań. Jest odporna i mało wymagająca, pod warunkiem, że będzie odpowiednio podlewana
Zamiokulkas zamiolistny to popularna roślina doniczkowa, która zdobi wiele mieszkań. Jest odporna i mało wymagająca, pod warunkiem, że będzie odpowiednio podlewana123RF/PICSEL

Zamiokulkas zamiolistny to wyjątkowo wytrzymała roślina, polecana zapominalskim oraz rzadko bywającym w domu osobom. Pochodzi z rejonów podrównikowych, gdzie panuje suchy, mało przyjazny klimat. Ze względu na swoje niewielkie wymagania, nazywana jest "żelazną rośliną". Jej dużą zaletą jest bardzo małe zapotrzebowanie na wodę.

Jak często należy podlewać zamiokulkasa zamiolistnego?

Zamiokulkas charakteryzuje się grubymi łodygami oraz mięsistymi, skórzastymi liśćmi o ciemnozielonej barwie i efektownym połysku. To właśnie w liściach oraz znajdujących się pod ziemią kłączach roślina gromadzi wodę. Sprawia to, że dobrze radzi sobie ze skąpym podlewaniem, a nawet okresową suszą.

Zamiokulkas jest w stanie przetrwać bez wody nawet 3 tygodnie. Z pewnością ucieszy to osoby, które dużo podróżują lub często przebywają poza domem. W przeciwieństwie do wielu innych roślin doniczkowych zamiokulkas bez problemu przetrwa okres naszego urlopu.

Roślinę należy podlewać rzadko - wystarczy raz na 1-1,5 tygodnia - i niezbyt obficie. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy przyszedł czas na nawodnienie zamiokulkasa jest złożenie dłoni do doniczki. Jeśli podłoże jest całkowicie suche, należy dolać wody. W tym celu poleca się używanie odstanej wody w temperaturze pokojowej. Zamiokulkas zamiolistny nie lubi moczenia liści. 

Zamiokulkas to roślina występująca w rejonie podrównikowym, w suchym i wymagającym klimacie. Z tego względu nie lubi częstego i zbyt obfitego podlewania
Zamiokulkas to roślina występująca w rejonie podrównikowym, w suchym i wymagającym klimacie. Z tego względu nie lubi częstego i zbyt obfitego podlewania123RF/PICSEL

Podlewanie zamiokulkasa zamiolistnego w okresie jesienno-zimowym

Późna jesień i zima to okres, w którym wiele roślin przechodzi w stan całkowitej lub częściowej wegetacji. Tak jest również w przypadku zamiokulkasa. Spowolniony wzrost w czasie  zimy sprawia, że nie potrzebuje on tyle wody, co wiosną czy latem. Z tego względu podlewanie powinno odbywać się rzadziej.

Jeśli natomiast na skutek ogrzewania w mieszkaniu jest suche powietrze, warto pomyśleć o nawilżaczu. Sprawdzi się również regularne, lecz delikatne zraszanie rośliny.

Dlaczego liście zamiokulkasa żółkną?

Najczęstszą przyczyną pogorszenia stanu rośliny jest nadmiar wody. Zbyt częste i obfite podlewanie prowadzi do gnicia kłączy oraz żółknięcia, a następnie opadania liści zamiokulkasa. W przypadku przelania rośliny należy wyjąć ją z doniczki i sprawdzić, czy korzenie nie zaczęły gnić. Konieczna może być również wymiana ziemi na suchą.

Czy można podlewać zamiokulkasa piwem? Skuteczne odżywki do roślin doniczkowych

Wiele osób zastanawia się, jak podlewać zamiokulkasa zamiolistnego, by jego liście miały efektowny, zdrowy połysk. Jednym z domowych sposobów jest wykonanie roztworu z piwa i wody w proporcjach 1:4. Piwo powinno zostać wcześniej odlane i pozostawione do wygazowania. Przygotowaną w ten sposób odzywką można podlewać roślinę lub zraszać jej liście.

Innym sposobem na odżywienie rośliny jest wykonanie domowej odżywki z żelatyną. 

Czytaj również:

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas