Wytocz walkę kamieniowi w toalecie. Brud zniknie raz na zawsze
Choć toaleta w większości polskich domów jest czyszczona regularnie, to niewiele trzeba, aby pojawił się w niej kamień. Wystarczy, że w miejscu naszego zamieszkania jest twarda woda, by po jakimś czasie pojawiły się nieestetyczne zacieki z kamienia. Jeśli zaniedbamy sprawę, to osad będzie nie tylko bardzo widoczny, ale trudny do usunięcia. Czy da się pozbyć kamienia z toalety? Tak – podpowiemy, jak to zrobić.
Spis treści:
To musi wejść ci w krew. Kamień w toalecie nie będzie problemem
Jeśli nie chcemy mieć do czynienia z kamieniem w toalecie, to nie ma innej możliwości i musimy wyrobić w sobie nawyk regularnego czyszczenia muszli. Czasem nie trzeba niczego więcej, jak tylko rozprowadzenie detergentu oraz pozostawienie na kilkanaście minut, by później całość spłukać.
Lepsze efekty uzyskamy wtedy, gdy wnętrze toalety wyszorujemy szczotką wraz z detergentem. Wtedy też wyczyścimy ją w trudno dostępnych miejscach.
Sprzątanie w trybie eko
W przypadku, gdy akurat skończył nam się płyn do mycia toalet albo chcemy wysprzątać łazienkę w stylu eko, nie ma ku temu przeciwwskazań. Można z powodzeniem sięgnąć po mieszankę sody oczyszczonej (¾ szklanki) oraz kwasku cytrynowego (¼ szklanki). Taki proszek trzeba wsypać do odpływu w toalecie oraz za pomocą szczotki wymieszać tak, aby powstała piana. Następie całość rozprowadzić po muszli, chwilę wyszorować i pozostawić na godzinę. Na koniec wystarczy spłukać wszystko gorącą wodą.
Oczywiście, to tylko jeden z patentów na czystą toaletę. Można również sięgnąć po inny specyfik w płynie. Wystarczy w butelce wymieszać ze sobą szklankę octu jabłkowego z sokiem wyciśniętym z jednej cytryny. Tak przygotowaną miksturę trzeba rozprowadzić w muszli, delikatnie poszorować, zostawić na 30 minut, a na koniec spłukać.
Twardy kamień do zgryzienia
Jeśli mimo najszczerszych starań w toalecie pojawiła się gruba warstwa kamienia, która jest trudna do usunięcia, nie musimy załamywać rąk. Można spróbować pozbyć się osadu na dwa sposoby.
Pierwszym z nich jest stworzenie papki z kwasku cytrynowego. Wystarczy w miseczce umieścić dwa opakowanie specyfiku i dodawać stopniowo tyle wody, aby po wymieszaniu powstała gęsta papka. Na koniec całość trzeba nałożyć w miejscu zacieku i pozostawić na ok. godzinę.
RADA: Jeśli papka spływa z muszli klozetowej, można przyłożyć na nią odrobinę zwilżonego ręcznika papierowego.
Druga metoda wymaga z kolei sięgnięcia po ocet spirytusowy. Aby uzyskać najlepszy efekt, najlepiej namoczyć nim ręcznik papierowy albo papier toaletowy i punkowo rozmieścić na kamień. Całość trzeba zostawić na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Całość wystarczy dobrze spłukać ciepłą wodą.
UWAGA: Nadmiar ręcznika papierowego warto wyciągnąć przed spłukaniem i wyrzucić do kosza, ponieważ może zatkać się odpływ.
Sprawdź także: