Wzmacniający poczęstunek dla azalii i paproci. Będą rosnąć jak na drożdżach

Azalia ma szczególne znaczenie w kręgu kultury azjatyckiej. Często jej symbolikę wiąże się w tej części świata z długowiecznością, ale bywa traktowana także jako roślina przynosząca szczęście. Jako ogrodnik skupiasz się głównie na jej dekoracyjnych walorach? Podlej ją prostym wywarem, by rozrastała się bujnie i spektakularnie kwitła. Nie miej oporów przed poczęstowaniem azalii herbatą.

Naturalne metody dbania o rośliny przynoszą znakomite efekty
Naturalne metody dbania o rośliny przynoszą znakomite efekty123RF/PICSEL

Zrób to sam, czyli domowe nawozy do roślin

Dbanie o rośliny ogrodowe i doniczkowe to coraz bardziej popularne hobby. Pasjonaci zaopatrują się nie tylko w kolejne okazy (często egzotyczne), ale szukają też naturalnych nawozów, które nie bazują na chemicznych substancjach, a nadal znakomicie wspierają uprawę. W taki właśnie sposób możesz zadbać o swoją azalię w ogrodzie i w doniczce. Nawet po przekwitnięciu może wyglądać pięknie — wszystko za sprawą grubych, skórzastych liści.

Herbata to doskonały naturalny nawóz do azalii, rododendronów, innych roślin wrzosowatych i paproci
Herbata to doskonały naturalny nawóz do azalii, rododendronów, innych roślin wrzosowatych i paproci123RF/PICSEL

Poczęstuj azalię herbatą

Umiejętne dbanie o rośliny wcale nie wymaga dużych nakładów finansowych czy skomplikowanych zabiegów. Do rutyny pielęgnacyjnej w uprawie azalii wprowadź czarną herbatę. Gorzka, bez żadnych aromatów czy dodatków smakowych — w naturalnej formie sprawdzi się najlepiej. Jak ją przygotować?

  • W garnku zagotuj 1 litr wody.
  • Gdy płyn zacznie wrzeć, zdejmij naczynie z kuchenki i włóż do niego jedną torebkę czarnej herbaty.
  • Zaparzaj przez 5-8 minut.
  • Używaj do podlewania azalii w doniczce i w ogrodzie, gdy wystygnie.

Jak często podlewać azalię herbatą? Odżywczą esencję wystarczy dostarczać roślinie co dwa tygodnie. Jeśli jednak widzisz, że twój okaz marnieje i wydaje się pozbawiony energii życiowej, zwiększ częstotliwość i podlewaj go herbatą raz w tygodniu do momentu, aż odzyska wigor.

Jak działa herbata na rośliny?

Podlewanie roślin herbatą udowadnia, że czasem najprostsze rozwiązania okazują się strzałem w dziesiątkę. Dobroczynny wpływ tego produktu wynika przede wszystkim z obecności garbników (tanin). Składniki te pobudzają rośliny do wzrostu, sprawiając, że zagęszczają się w oczach. Ich korzenie są silniejsze, a liście mają bardziej intensywny zielony kolor. Herbata jest też dużym wsparciem dla okazów kwitnących, stąd jej zastosowanie w przypadku azalii.

Rośliny, które lubią podlewanie herbatą

Ten odżywczy poczęstunek sprawdzi się nie tylko w uprawie azalii. Herbaciany napar nadaje się do użytku w uprawie róż. Okazami, które najbardziej doceniają domowy nawóz, są paprotki. Co ważne, torebki z herbatą lub herbaciane fusy można umieścić także bezpośrednio w doniczkach, by przedłużyć ich korzystne działanie.

Nietypowe zastosowania herbaty w torebkachInteria DIY

Polecamy: