"Zemsta sąsiada" zmorą ogrodników. Przemyśl zanim zasadzisz przy płocie

Ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jedni cenią go za czas, w jakim dorasta do wielkich rozmiarów, podziwiając jego wygląd, inni nienawidzą, przeklinając konieczność karczowania i przycinania. Nie bez przyczyny nazywa się go "zemstą sąsiada". Jak pielęgnować sumaka octowca? Dobrze przemyśl, zanim zasadzisz go w swoim ogrodzie.

Jak szybko rośnie sumak octowiec? To „zmora sąsiada”. Przemyśl zanim zasadzisz
Jak szybko rośnie sumak octowiec? To „zmora sąsiada”. Przemyśl zanim zasadzisz123RF/PICSEL

Sumak octowiec: jak szybko rośnie?

Sumak octowiec jest drzewem uprawianym w Polsce jako roślina ozdobna. Ogrodnicy doceniają szczególnie jego liście, które wraz z upływem czasu przebarwiają się, tworząc prawdziwą feerię barw. Działkowcy często decydują się również na zasadzenie go w ogrodzie, wypowiadając tym samym wojnę komarom. Uciążliwe owady nie lubią bowiem tego drzewa, skutecznie go unikając.

Sumak octowiec dorasta do około 4 - 6 metrów wysokości. W pierwszej fazie wzrostu roślina szybko pnie się w górę, aby wraz z upływem czasu spowalniać nieco proces rozrostu. W ciągu pierwszych 10 lat uprawy sumak może osiągnąć około 4 metrów wysokości. W tym okresie rośnie bowiem bardzo szybko, a jego rocznie przyrosty wynoszą około 30 - 40 centymetrów.

Sumak octowiec: jak szybko rośnie? Jedni go uwielbiają, inni nienawidzą
Sumak octowiec: jak szybko rośnie? Jedni go uwielbiają, inni nienawidzą123RF/PICSEL

Co ważne, sumaki mogą przetrwać w naszym ogrodzie nawet do 20 lat. A to dla niektórych stanowi nie lada problem. Sumaki nie bez przyczyny nazywa się bowiem "zemstą sąsiada".

Dlaczego sumak to "zemsta sąsiada"?

Sumak octowiec pojawia się w naszych ogrodach głównie jako ozdoba. Szybko staje się jednak prawdziwym utrapieniem ogrodników. Bez odpowiedniej kontroli roślina szybko może zająć nawet większą część ogrodu i przedostać się na pobliskie tereny. Nie pomoże nawet zranienie jego korzeni. Błyskawicznie pojawią się nowe odrosty.

Walki nie wypowiemy również za pomocą sekatora. Obcinanie odrostów tylko pobudzi roślinę do wzrostu i tworzenia nowych rozgałęzień. Jedynym sposobem skutecznego zahamowania wzrostu sumaka jest jego regularne podkopywanie i wyrywanie. Całkowite usunięcie rośliny z ogrodu może być jednak wyjątkowo trudne. Należy bowiem dokładnie wykarczować drzewo, a jeśli to zacznie wyrastać na nowo, proces trzeba powtarzać do skutku.

Dlaczego sumak to „zemsta sąsiada”? Wspaniale zdobi ogród jednak bywa bardzo uciążliwy
Dlaczego sumak to „zemsta sąsiada”? Wspaniale zdobi ogród jednak bywa bardzo uciążliwy123RF/PICSEL

Bezpieczną opcją posadzenia rośliny w naszym ogrodzie jest umieszczenie sumaka w dużej, plastikowej donicy, zakopanej w ziemi lub zabezpieczenie korzeni przed rozrastaniem za pomocą specjalnych barier. Jeśli koniecznie chcemy, aby sumak pojawił się na naszej działce, zdecydowanie odpuśćmy sobie jego sadzenie w pobliżu sąsiedniej działki. Sąsiedzka kłótnia może bowiem zawisnąć w powietrzu, kiedy roślina zupełnie nieproszona pojawi się w ogródku sąsiada.

Czy sumak octowiec jest trujący dla ludzi? Oto czy sumak octowiec może uczulać

Sumak octowiec jest odporny na każde warunki. To z pewnością spodoba się ogrodnikom, szczególnie tym początkującym. Świetnie znosi suszę i zanieczyszczenia powietrza, nie mając również wygórowanych wymagań co do podłoża. Nie potrzebuje także podcinania czy nawożenia. Z pozoru więc wydaje się rośliną idealną. Należy jednak pamiętać, jak szybko się rozrasta i w jak krótkim czasie może opanować nie tylko nasz, ale również sąsiedni ogród.

Czy sumak octowiec może uczulać? Uważaj
Czy sumak octowiec może uczulać? Uważaj123RF/PICSEL

Czy owoce sumaka są jadalne? Jak się okazuje, również ta część rośliny zasługuje na naszą uwagę. Owoce sumaka zbiera się na koniec sierpnia albo we wrześniu. W krajach arabskich roślinę wykorzystuje się nie tylko do gotowania, ale również w lecznictwie. Można złagodzić nim astmę, biegunkę czy przeziębienie. Sumak występuje także w formie przyprawy, którą doprawia się mięsa, ryby, warzywa i nabiał.

Drobne włoski, które pokrywają młode pędy, liście i kwiaty sumaka, mimo iż interesujące w wyglądzie, w rzeczywistości mogą być niebezpieczne. Przy poruszaniu unoszą się bowiem w powietrzu, a trafiając do oczu lub osiadając na skórze mogą spowodować stany zapalne, swędzenie i wysypkę.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas