Reklama

Reklama

Wzrost cen kawy. Czym ją zastąpić?

Od pewnego czasu obserwujemy wzrost cen produktów spożywczych. Idąc do sklepu, odczuwamy, że płacimy zdecydowanie więcej. Od dawna słychać głosy, że miłośnicy kawy muszą liczyć się ze wzrostem cen ich ulubionego napoju. Czym więc można ją zastąpić?

Kawa to aromatyczny, gorący napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie poranka. Kawosze uwielbiają ją nie tylko za smak, ale także za to, że pobudza i dodaje energii. 

Za główny czynnik mający wpływ na wzrost cen kawy uznaje się m.in. niekorzystne warunki atmosferyczne w Brazylii, która jest jednym z głównych eksporterów kawy. Okazuje się, że tegoroczne zbiory arabiki mogą być tam najniższe od 12 lat.

Co pić zamiast kawy?

Coraz więcej osób zamiast po kawę sięga po yerba mate, czyli napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Nie tylko pobudza i dodaje energii, ale także pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Ponadto yerba mate poprawia pracę układu pokarmowego, przyspiesza przemianę materii, a także pomaga w walce z utratą zbędnych kilogramów. 

Zamiennikiem kawy może być zielona herbata. W tym przypadku jednak warto mieć na uwadze czas parzenia. By zielona herbata wykazywała właściwości pobudzające, musi być parzona maksymalnie trzy minuty. 

Do działania pobudza także korzeń żeń-szenia oraz guarana. Przygotowane z nich napary od razu dodadzą energii. 

Reklama

Czytaj więcej:

Kawa drożeje i jest jej coraz mniej. Czy przez zmiany klimatu czeka ją apokalipsa?

Kawa droga jak nigdy. Czy przełoży się to na podwyżki cen w polskich sklepach?

Kawa kawie nierówna. Jaką najlepiej wybrać?

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy