Reklama

Za jakie grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia? Lepiej nie być zaskoczonym

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia mogą być okazją do przystąpienia do spowiedzi świętej. Wierni, idąc wyznać grzechy, powinni mieć jednak świadomość tego, że nie zawsze mogą otrzymać rozgrzeszenie, a to jest według wiary niezbędne do przystąpienia do komunii świętej. Jakie grzechy mogą sprawić, że zostaniemy odesłani od konfesjonału bez rozgrzeszenia?

Czy należy iść do spowiedzi przed Bożym Narodzeniem?

Choć czasy się zmieniają i wiele rzeczy, także w perspektywie wiary ulega zmianom, niektóre zasady w wierze chrześcijańskiej pozostają niezmienne, jak chociażby lista grzechów, za które nie otrzymamy rozgrzeszenia. 

 Idąc do spowiedzi, wierny pragnie otrzymać rozgrzeszenie od Boga, w którego wierzy, za pośrednictwem Kapłana. Kościół zaleca, by wierni czynili wyznanie grzechów przynajmniej raz w roku w okresie Wielkiego Postu przed Wielkanocą, ale wiele osób pragnie dokonać tego także przed Bożym Narodzeniem. 

Dlatego teraz udając się do konfesjonału, warto wiedzieć, za jakie grzechy możemy nie otrzymać pokuty, a tym samym rozgrzeszenia. Brak rozgrzeszenia uniemożliwia wiernym chociażby przystąpienie do komunii świętej. 

Jaka jest więc aktualna lista grzechów ciężkich, które w obecnych czasach mogą realnie być problemem podczas otrzymania rozgrzeszenia? 

Reklama

Kontakty pozamałżeńskie to powód do zmartwień

Jednymi z najczęstszych grzechów, jakie mogą wierzącym przysporzyć problemów przy otrzymaniu rozgrzeszenia jest życie w konkubinacie, czyli życie w związku bez ślubu kościelnego, w tym także wspólne mieszkanie, posiadanie dzieci z niezatwierdzonego przez Kościół związku. 

Dotyczy to także życia w kolejnym związku bez unieważnienia poprzedniego związku małżeńskiego. Małżeństwo w świetle wiary chrześcijańskiej jest nierozerwalne i nie istnieje nic takiego jak "rozwód kościelny". Jedynie sąd archidiecezjalny może stwierdzić nieważność takiego związku. 

Dlatego nawet po otrzymaniu rozwodu w sądzie, małżeństwo bez orzeczenia o jego nieważności w Kościele, wciąż uznawane jest za ważne. 

Odstąpienie od wiary i próba oszustwa

Rozgrzeszenia nie otrzymamy również, gdy pójdziemy do spowiedzi po odstąpieniu od wiary, czyli po dokonaniu apostazji. Odrzucając wcześniej wiarę chrześcijańską, odrzuciliśmy także element spowiedzi i jej ważność. 

Rozgrzeszenia także możemy nie otrzymać, gdy jako osoby do tego nieuprawnione, bez święceń kapłańskich, próbowaliśmy odprawiać mszę świętą, czy udzielać ślubu. 

Podobnie sytuacja wygląda, gdy dopuścimy się znieważenia Najświętszego Sakramentu, czyli chociażby wcześniej przyjęliśmy komunię świętą bez otrzymania rozgrzeszenia lub zbezcześciliśmy hostię. 

Za te grzechy nie otrzymasz rozgrzeszenia

Kościół restrykcyjnie podchodzi do tematów aborcji, pozbawienia życia własnego dziecka na każdym etapie jego istnienia. Gdy dokonaliśmy takiego czynu, również nie otrzymamy rozgrzeszenia. 

Wyszczególnione jest także w wierze chrześcijańskiej pobicie lub pozbawienie życia biskupa oraz papieża. 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spowiedź | Boże Narodzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy