Zahartuj łodygi, nim włożysz do wazonu. Bez długo będzie świeży
Oszałamiający zapach kwiatów jest jednoznacznym sygnałem, że wiosna trwa w najlepsze. Kolorowe płatki pięknie wyglądają, więc nic dziwnego, że chcemy cieszyć się nimi również w domowym zaciszu. Co zrobić, żeby bez w wazonie dłużej był świeży? Sprytne triki pozwolą podziwiać go przez wiele dni.

Spis treści:
Romantyczny, lecz mylący
Szczyt kwitnienia bzu przypada na maj. Trudno się dziwić, że w tradycji ludowej był kojarzony jako zwiastun wiosennego odrodzenia. Fioletowym, różowym, kremowym i białym kwiatom przypisuje się symbolikę związaną z nostalgią, romantyzmem, delikatnością, ale też tajemniczością.
O ile łatwo rozpoznajemy kwitnące na krzewach kwiaty, o tyle nie każdy zdaje sobie sprawę, że nazwa "bez" jest... niewłaściwa. Kwitnący w maju okaz to lilak pospolity, który roztacza wokół siebie intensywny zapach i zdobi wiosenne ogrody. Z kolei prawdziwy czarny bez to roślina o innym wyglądzie i szerokim zastosowaniu w ziołolecznictwie. W potocznym nazewnictwie jednak bardzo mocno utarło się określanie lilaka mianem bzu.

Zobacz także: Tulipany w wazonie będą wyglądać zjawiskowo. Zastosuj sprytny trik i wytrzymają nawet dwa tygodnie
Pora dnia jest ważna. Kiedy zbierać bez do wazonu?
Pomysł ścięcia bzu przyszedł do ciebie spontaniczne? Lepiej nie ulegać chwilowemu impulsowi. Pora zbierania bzu ma ogromne znacznie dla zachowania przez kwiaty świeżości jak najdłużej. Do ogrodu ruszaj rano lub wieczorem, kiedy temperatura jest niższa, a barwne płatki nie są przesuszone słońcem. Postaraj się wybierać kwiaty, których pąki są tylko częściowo rozwinięte. Jeśli zbierzesz całkiem otwarte, w wazonie nie postoją zbyt długo.
Nie urywaj, a ścinaj
Istotna jest sama technika zbioru kwiatów bzu. Zawsze używaj czystych, ostrych nożyc ogrodniczych lub sekatora. W ten sposób zapobiegniesz potencjalnej infekcji grzybowej, a kwiaty będą w najlepszej formie.
Zrób to, zanim włożysz do wazonu. Cięty bez dłużej pozostanie świeży
W pierwszej kolejności usuń dolne liście. Nie powinny być zanurzone w wodzie razem z łodygami. Przyspieszą procesy gnicia i będą powodować szybsze psucie się kwiatów. To wiedza, o której warto pamiętać w przypadku wszystkich rodzajów kwiatów ciętych.
Nieoczywistym sposobem na przedłużenie trwałości bzu w wazonie jest ostrożnie zgniecenie końcówek łodyg bezpośrednio przed włożeniem ich do naczynia. Dzięki temu miejsce cięcia będzie świeże, co pozwoli kwiatom na efektywniejsze pobieranie wody. Dobrym pomysłem jest także zanurzenie łodyg we wrzątku na 10-15 sekund. Ten trik nie każdy zna, ale dzięki niemu bez w wazonie utrzyma się przez długie dni.
Jak dbać o bez w wazonie?
Wybierając miejsce, w którym ustawisz kwiaty w domu, kieruj się nie tylko swoim pomysłem na zaaranżowanie wnętrza. Wazon z bzem nie powinien stać w pełnym słońcu, inaczej kwiaty szybko stracą urok i opadną. Unikaj miejsc, w których kwiaty byłyby narażone na przeciągi. Nie należy stawiać ich w pobliżu domowych wiatraków. Pamiętaj, że potrzebują codziennej wymiany wody. Jeśli zauważysz, że łodygi stały się śliskie, delikatnie opłucz je pod bieżącą wodą.

Zobacz także: Większość to wyrzuca, doświadczeni ogrodnicy zakopują przy rododendronach. Kwitną jak szalone
Wrzuć do wazonu. Zadziała jak odżywka
W kwiaciarniach znaleźć można gotowe odżywki do kwiatów ciętych, ale nie musimy polegać wyłącznie na nich. Bez bardzo dobrze reaguje na aspirynę. Wystarczy wrzucić do wazonu połowę tabletki, by zapobiec rozwojowi szkodliwych bakterii i zapewnić lepsze wchłanianie substancji pokarmowych.
Innym patentem jest przygotowanie odżywczej mikstury. Do wazonu z wodą wlej dwie łyżki octu jabłkowego i wsyp dwie łyżki cukru, dokładnie wymieszaj. Dopiero w tak przygotowanym płynie umieść kwiaty. Mieszanka działa nie tylko antybakteryjnie, ale także odżywia rośliny.